Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co grozi za podrobienie dowodu wpłaty?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.10.2017

Zgodnie z wyrokiem sądu sprzed 10 lat miałem naprawić wyrządzoną szkodę i zwrócić poszkodowanym sporą sumę. Nie było mnie na to stać, więc podrobiłem dowód wpłaty i przekazałem go kuratorowi, który niczego się nie domyślił. Poszkodowany nie interesował się tą sprawą. Obecnie była żona szantażuje mnie, że wyjawi na policji moje kłamstwo. Co robić? Co mi może grozić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co grozi za podrobienie dowodu wpłaty?

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego.

 

W mojej ocenie w przedmiotowej sprawie możemy odnosić Pańskie zachowanie do art. 270 § 1. Zgodnie z jego treścią „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

To z kolei powoduje, że karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 10, bowiem czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata, jednak nie więcej aniżeli 5 lat. Zasadne jest zatem, by ustalić, kiedy dokładnie doszło do podrobienia dokumenty i kiedy przedłożono go kuratorowi, gdyż od tego dnia należy liczyć 10 lat. Jeżeli w tym okresie postawiony zostanie Panu zarzut, wówczas termin ten ulega przedłużeniu o kolejne 5 lat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + zero =

»Podobne materiały

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności przebywając w UK?

Jak wygląda sprawa zatarcia skazania? Czy na wniosek, czy automatycznie? Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Polski, przebywając w więzieniu w UK?

 

Doniesienie po latach na policję o pobicie

W 1993 roku mieszkałam w domu siostry mojego męża, ponieważ poprosiła mnie o pomoc w opiece nad trójką swoich dzieci. W tym czasie jej mąż był chory psychicznie, często przebywał w szpitalu, jak był w domu, dochodziło do awantur i przemocy. W trakcie jednej z awantur próbował udusić moją szwagierkę.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »