Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Grzywna za przestępstwo skarbowe i wpis do KRK

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.06.2017

W 2015 roku w lutym otrzymałem grzywnę za przestępstwo skarbowe i wpis do KRK. Od razu grzywnę uiściłem w całości. Minęło już od wpłaty prawie 2 lata, czyli powinienem być czysty. Dzisiaj byłem w sądzie okręgowym o wystawienie zaświadczenia o niekaralności i powiedziano mi, że odpowiedź przyjdzie listownie pocztą, nie wydali mi jej na miejscu. Czy mogę dalej, mimo z nowelizowanej ustawy, być w rejestrze KRK?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego oraz przepisy Kodeksu karnego skarbowego zwanego dalej K.k.s.

W mojej ocenie w przedmiotowej sprawie będziemy mieli do czynienia z przepisem art. 52 § 1 K.k.s., zgodnie z którym „orzeczenie kary lub środka karnego wymienionego w art. 47 § 2 pkt 2 i 3 uważa się za niebyłe z upływem 2 lat od wykonania, darowania albo przedawnienia ich wykonania, chyba że kodeks stanowi inaczej”.

Kara grzywny, na którą został Pan skazany, określona jest w art. 47 § 1 K.k.s. Innymi słowy, by doszło do zatarcia skazania, musi upłynąć 2 lata od daty wykonana kary grzywny. Nie można w mojej ocenie stosować przepisów Kodeksu karnego, bowiem te nie mają zastosowania do K.k.s w zakresie, w jakim K.k.s sam tę kwestię reguluje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 0 =

10.03.2018

Błędna porada prawna. Art. 52 k.k.s. odnosi się przecież do wykroczeń skarbowych, bo znajduje się w rozdziale poświęconym wykroczeniom, a nie przestępstwom. Pytanie dotyczyło tymczasem grzywny za przestępstwo skarbowe, a w tym zakresie k.k.s. w art. 20 par. 2 odwołuje się do art. 107 k.k. który w paragrafie czwartym "a" w obecnym brzmieniu przewiduje, że zatarcie skazania na kare grzywny nastąpi m.in po roku od wykonania kary, a nie po dwóch latach, jak napisano w artykule.

Moonwalker

»Podobne materiały

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności przebywając w UK?

Jak wygląda sprawa zatarcia skazania? Czy na wniosek, czy automatycznie? Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Polski, przebywając w więzieniu w UK?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »