.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Grzywna za przestępstwo skarbowe i wpis do KRK

W 2015 roku w lutym otrzymałem grzywnę za przestępstwo skarbowe i wpis do KRK. Od razu grzywnę uiściłem w całości. Minęło już od wpłaty prawie 2 lata, czyli powinienem być czysty. Dzisiaj byłem w sądzie okręgowym o wystawienie zaświadczenia o niekaralności i powiedziano mi, że odpowiedź przyjdzie listownie pocztą, nie wydali mi jej na miejscu. Czy mogę dalej, mimo z nowelizowanej ustawy, być w rejestrze KRK?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Grzywna za przestępstwo skarbowe i wpis do KRK

Zatarcie skazania za przestępstwo skarbowe

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego oraz przepisy Kodeksu karnego skarbowego zwanego dalej K.k.s.

W mojej ocenie w przedmiotowej sprawie będziemy mieli do czynienia z przepisem art. 52 § 1 K.k.s., zgodnie z którym „orzeczenie kary lub środka karnego wymienionego w art. 47 § 2 pkt 2 i 3 uważa się za niebyłe z upływem 2 lat od wykonania, darowania albo przedawnienia ich wykonania, chyba że kodeks stanowi inaczej”.

Kara grzywny, na którą został Pan skazany, określona jest w art. 47 § 1 K.k.s. Innymi słowy, by doszło do zatarcia skazania, musi upłynąć 2 lata od daty wykonana kary grzywny. Nie można w mojej ocenie stosować przepisów Kodeksu karnego, bowiem te nie mają zastosowania do K.k.s w zakresie, w jakim K.k.s sam tę kwestię reguluje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu