
Indywidualne Porady Prawne
Doniesienie po latach na policję o pobicieAutor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 02.02.2019 |
W 1993 roku mieszkałam w domu siostry mojego męża, ponieważ poprosiła mnie o pomoc w opiece nad trójką swoich dzieci. W tym czasie jej mąż był chory psychicznie, często przebywał w szpitalu, jak był w domu, dochodziło do awantur i przemocy. W trakcie jednej z awantur próbował udusić moją szwagierkę. Ja próbowałam go odciągnąć, ale nie dałam rady, uderzyłam go w głowę mosiężną łyżką do butów, opamiętał się i puścił ją. Nie odniósł większych obciążeń, nie leciała mu nawet krew. Po tylu latach złożył na mnie doniesie na policję o pobicie. Czy coś mi grozi? |
Fot. Fotolia ![]() |
Nie sadzę, aby groziła Pani odpowiedzialność za czyn popełniony kilka lat temu, z kilku względów, o których poniżej.
Po pierwsze, należałby spojrzeć na kwestię przedawnienia karalności czynu. Nie napisała Pani, jakiego okresu czasu dotyczyło zdarzenie – roku 1993 czy późniejszego. Przedawnienie ścigania przestępstwa to instytucja uregulowana w art. 101 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim „karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:
1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa; 2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię; 2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat; 3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata; 4) 5 – gdy chodzi o pozostałe występki”.
Jeżeli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił.
Zgodnie natomiast z art. 102 jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 101, wszczęto postępowanie, karalność przestępstw określonych powyżej ustaje z upływem 10 lat od zakończenia tego okresu.
Po upływie terminu przedawnienia nie można sprawcy przestępstwa pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Podstawą ustalenia długości okresu przedawnienia jest czyn, który sprawca w rzeczywistości popełnił, a nie czyn, o którego popełnienie sprawca był oskarżony. Jak trafnie stwierdził to SN w wyroku z dnia 4 marca 2009 r., sygn. akt III KK 322/08, „z punktu widzenia biegu okresu przedawnienia karalności decyduje to, jakie przestępstwo oskarżony w rzeczywistości popełnił, a więc czyn przypisany, a nie o jakie przestępstwo został oskarżony - czyn zarzucany. Przedawnienie karalności dotyczy bowiem przestępstwa, a nie jego kwalifikacji prawnej” (por. również wyrok SN z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. akt IV KK 338/11).
O długości terminów przedawnienia karalności (30, 20, 10 lub 5 lat) decyduje ustawowe zagrożenie określone w części szczególnej. Pani czyn należałoby rozpatrywać z punktu widzenia art. 157 – spowodowanie średniego bądź lekkiego uszczerbku na zdrowiu:
„§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą. § 5 .Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek”.
Tak więc należy brać pod uwagę zapis § 3. Przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do roku, zatem przedawnia się po upływie 5 lat od czasu popełnienia czynu. Jeżeli czyn zostałby popełniony w 1993 r., to przedawnienie mogło nastąpić w 1998 r. Wyjątkiem jest sytuacja opisana w art. 102, czyli przedłużenie przedawnienia karalności czynu. Wystarczy, że w tym okresie 5 lat wszczęto postępowanie karne – wydano postanowienie o wszczęciu dochodzenia (bądź śledztwa). Przedawnienie nastąpi wtedy po 15 latach od czasu popełnienia czynu.
Po drugie, mąż Pani szwagierki zapewne nie dokonał obdukcji lekarskiej, co bardzo utrudni uprawdopodobnienie popełnienia czynu w obecnym czasie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Pozwolenie na broń do celów sportowych a skazanie za jazdę po alkoholuW ostatnim czasie planowałem dołączyć do kolegów i wstąpić do klubu strzeleckiego, a następnie ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni do celów sportowych. Niestety zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu. Zastosowano wobec mnie karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych naKiedy syn uwolni się od przeszłości?Syn mój został skazany w 2014 roku wyrokiem sądu za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze (17 lat) . Kara to 400 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów rowerowych na okres 1 roku. W związku ze zmianą kwalifikacji powyższego czynu w listopadzie 2013 na wykroczenie, napisaliśmy teraz, w 2014 pismoJak zdobyć zaświadczenie o niekaralności przebywając w UK?Jak wygląda sprawa zatarcia skazania? Czy na wniosek, czy automatycznie? Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Polski, przebywając w więzieniu w UK? |
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>