Jak pozbyć się nie swojego samochodu z garażu?

• Opublikowano: 11-09-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Sprawa dotyczy garażu wynajmowanego przeze mnie od miasta. Przez kilka lat mieszkaliśmy razem z synem i synową. Sam nie posiadałem auta, więc z garażu korzystała synowa. Ponad rok temu młodzi się rozwiedli, synowa się wyprowadziła, ale niestety zostawiła w garażu swoje auto. Kilka miesięcy temu obiecała je zabrać, dałem jej klucz, ale niestety mimo wielu próśb tego nie zrobiła i przestała odbierać telefon. Przez cały ten czas ponoszę koszty najmu garażu, między mną a synową nie było żadnej umowy podnajmu. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Skłaniam się do tego, żeby wymienić zamek w garażu, a jej auto po prostu zaparkować na przylegającej ulicy.

Jak pozbyć się nie swojego samochodu z garażu?

Wezwanie do odbioru samochodu

Niestety nie wskazał Pan, w jaki sposób wzywał Pan swoją synową do odebrania samochodu z wynajmowanego przez Pana garażu. Wskazana byłaby tu forma pisemna wezwania. Warto wysłać dokument listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Przykładowa treść wezwania:

„Wezwanie do odbioru samochodu marki ..........

Niniejszym wzywam Panią do odebrania swojego samochodu marki ....... z wynajmowanego przeze mnie garażu położonego w ............... w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma.

W razie bezskutecznego upływu wskazanego terminu oświadczam, że podejmę dalsze kroki prawne przewidziane przez przepisy prawa.

Chciałabym zauważyć, iż w przypadku, gdy Pani bezpodstawnie odmawia dokonania odbioru, to w tym przypadku popada Pani w zwłokę dłużnika, co uzasadnia żądanie przeze mnie zapłaty wynagrodzenia (art. 477 § 1 Kodeksu cywilnego). Zwracam uwagę, że garaż nie stanowi mojej własności, płacę za jego wynajęcie, a Pani samochód blokuje mi możliwość korzystania z niego.

Nadto uprzedzam, że po upływie wskazanego powyżej terminu uznam, iż samochód został przez Panią porzucony z zamiarem wyzbycia się, co spowoduje jego odstawienie na złomowisko”.

Skorzystanie z ochrony sądowej

Należy tu zauważyć, że zachowanie Pana byłej synowej można ocenić jako działania naruszające Pana posiadanie w stosunku do garażu, polegające na zakłóceniu w jego korzystaniu. Zgodnie z art. 344 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) posiadacz (czyli Pan) może w każdym wypadku samowolnego naruszenia posiadania skorzystać z ochrony sądowej. Ochrona ma charakter obiektywny i przysługuje posiadaczowi niezależnie od tego, czy działanie osoby, która naruszyła posiadanie, było zawinione. Ale jak wiemy, proces trwa długo.

Skoro mamy tu do czynienia z rzeczą ruchomą, to do rzeczy ruchomych, które zostały porzucone bez zamiaru wyzbycia się własności, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o rzeczach znalezionych – art. 187 i 189 K.c. oraz przepisy ustawy z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 908). Przyjęcie zamiaru pozbycia się samochodu po bezskutecznym pisemnym wezwaniu do odbioru byłoby tu raczej ryzykowne. Bezpieczniejsze byłoby w takim przypadku uznanie, że mamy do czynienia z rzeczami znalezionymi. Zgodnie z art. 187 K.c. – „rzecz znaleziona, która nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom”.

Zawiadomienie starosty

Pan jako przechowawca jest uprawniony do zmiany miejsca sposobu przechowania rzeczy, jeżeli okaże się to konieczne dla jej ochrony przed utratą lub uszkodzeniem. Zatem w następnym kroku (po bezskutecznym wezwaniu) zawiadamia Pan starostę o znalezieniu rzeczy. Odebranie takiego zawiadomienia przez starostę oraz przyjęcie rzeczy stwierdza się w sporządzonym przez niego protokole, który stanowi podstawę wydania Panu jako znalazcy poświadczenia przyjęcia zawiadomienia o znalezieniu rzeczy albo znalezieniu oraz przyjęciu rzeczy. Protokół i poświadczenie sporządza się także w przypadku wskazania przez znalazcę miejsca, w którym rzecz się znajduje. W poświadczeniu wskazuje się imię, nazwisko i adres znalazcy oraz dokładnie określa rzecz, czas i miejsce znalezienia rzeczy. Właściwy starosta poucza znalazcę o prawie do żądania znaleźnego oraz zasadach nabycia własności w przypadku bezskutecznego upływu terminu do odbioru rzeczy przez osobę uprawnioną. Jeżeli znalazca żąda znaleźnego, czyni się o tym wzmiankę w poświadczeniu. Złożenie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy, zgłoszenie żądania znaleźnego, a także nabycie własności w przypadku bezskutecznego upływu terminu do odbioru rzeczy przez osobę uprawnioną znalazca potwierdza w protokole własnoręcznym podpisem.

Po zawiadomieniu starosta poszukuje uprawnionego do odbioru. W przypadku gdy rzecz znaleziona nie została odebrana przez osobę uprawnioną do jej odbioru, w terminie określonym w art. 187 K.c., właściwy starosta zawiadamia o tym znalazcę oraz wzywa go do odbioru rzeczy w terminie, nie krótszym niż 2 tygodnie, z pouczeniem, że w przypadku nieodebrania rzeczy w tym terminie jej właścicielem stanie się powiat. Tę ścieżkę można byłoby zatem wykorzystać, ale samochód przed zawiadomieniem starosty wystawić przed garaż na jakiejś uliczce. Chyba że chciałby Pan skorzystać z ochrony sądowej w trybie ochrony posiadania (garażu).