Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ukrywanie się za granicą za wyroki a przedawnienie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.09.2017

Mam kilka wyroków skazujących mnie na więzienie łącznie na 5 lat. Odwieszone są w 2014 r. Ukrywam się za granicą, bo nie chcę odbyć tych kar. Czy mogą się przedawnić? Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności w mojej ocenie powinien, Pan pytanie kierując osobiście lub przez pełnomocnika, uzyskać informację na temat Pana karalności z Krajowego Rejestru Karnego, by mieć 100% pewność kiedy uprawomocniły się wyroki skazujące, jakie kary orzeczono. Takie informacje pozwolą w 100% ustalić terminy przedawnienia orzeczony względem Pana kar.

 

Pozwoli Pan, że wskaże na dwie instytucje prawne: po pierwsze zatarcie skazania, po drugie przedawnienie wykonania.

 

W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat. Proszę jednak zważyć, że zatarcie skazana kary pozbawienia wolności nie nastąpiło jeżeli nie spełni Pan środka karnego, który tym samym wyrokiem orzeczono. Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego. Jednocześnie, jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej niepozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

 

Jeżeli chodzi o przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności, to nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

 

  1. 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;
  2. 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;
  3. 10 – w razie skazania na inną karę.

 

Przepis pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych, środków kompensacyjnych oraz przepadku. Nadto wskazać należy, iż pkt 1–3 nie stosuje się również do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus zero =

»Podobne materiały

Cofnięcie pozwolenia na broń myśliwską za jazdę pod wpływem alkoholu

Około 5 lat temu zatrzymano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po alkoholu. Otrzymałem 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Zatarcie skazania już nastąpiło. Czy mogą mi jeszcze cofnąć pozwolenie na broń myśliwską?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »