Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatarcie skazania za karę grzywny

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.04.2017

Zostałem skazany przez sąd w 2014 r.* na karę grzywny za niezapłacenie podatku od wynagrodzeń (jako prezes firmy w upadłości). Kiedy nastąpi zatarcie skazania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zatarcie skazania za karę grzywny

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

Podaje Pan, że został skazany w 2014 r. na karę grzywny, ale brak informacji, kiedy zapłacił Pan tę grzywnę, o ile w ogóle to nastąpiło.

 

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 1 lipca 2015 r.: „Do skazań prawomocnymi wyrokami wydanymi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w przedmiocie zatarcia skazania stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, chyba że okres zatarcia skazania upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli jednak według przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą okres zatarcia skazania upłynąłby przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zatarcie skazania następuje z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.”

 

W Pana przypadku, jak mniemam, do zatarcia skazania nie doszło pod rządami uprzedniej treści Kodeksu karnego, a zatem zastosowanie znajdzie art. 107 § 4a K.k.

 

Zgodnie z jego treścią w razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jak wynika z treści tego przepisu zatarcie skazania nastąpi z mocy prawa, a zatem nie musi Pan składać żadnych wniosków, by skazanie uległo zatarciu. Problem w tym, że ów rok liczony jest od dnia wykonania kary. Dopiero od tej daty liczony będzie rok. Nie ma zatem znaczenia, kiedy wyrok się uprawomocnił. Wcześniej nie nastąpi zatarcie skazanie, dopóty nie zostanie zapłacona grzywna.

 

 

 

 

Opis sprawy z lutego 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 4 =

»Podobne materiały

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności przebywając w UK?

Jak wygląda sprawa zatarcia skazania? Czy na wniosek, czy automatycznie? Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Polski, przebywając w więzieniu w UK?

 

Ukrywanie się za granicą za wyroki a przedawnienie

Mam kilka wyroków skazujących mnie na więzienie łącznie na 5 lat. Odwieszone są w 2014 r. Ukrywam się za granicą, bo nie chcę odbyć tych kar. Czy mogą się przedawnić? Co robić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »