Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy następuje zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 19.03.2019

Zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu w 2014 roku na 10 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata, kare grzywny, wpłatę na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznym na okres 2 lat. Zaliczyli mi również na poczet kary czas od zatrzymania do skazania. Wszystko było zapłacone na czas, nie miałem problemów z prawem w tym okresie. Kiedy następuje zatarcie skazania (dokładna data) i czy muszę wysyłać pismo do sądu? Kilka tygodni temu zrobiłem nowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszkam. Czy mogę legalnie poruszać się samochodem na polskich drogach? Gdzieś przeczytałem, że jak miałem zabrane prawo jazdy w Polsce, to muszę zrobić nowe właśnie tutaj. Jak to wygląda od strony prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kiedy następuje zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, kiedy wyrok z 2014 r. się uprawomocnił. Od dnia następującego po dniu prawomocności należy liczyć okres 4 laty wobec zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności na ww. okres. Zgodnie z art. 76 § 1 Kodeku karnego skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Innymi słowy do 4 lat tzw. zawieszenia należy doliczyć 6 miesięcy i od tego dnia następuje zatarcie skazania. Warunkiem koniecznym jest jednak wykonanie środków karnych, a zatem zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu, wykonanie 4-letniego zakazu prowadzenia pojazdów, a także zapłata kary grzywny. W przypadku wykonania wszystkich dodatkowych „kar”, zatarcie skazania nastąpi z upływem 4 lat i dodatkowych 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów nie obowiązuje, bowiem został orzeczony na 2 lata. Warunkiem koniecznym braku tego zakazu wobec jego wykonania jest jednak ustalenie, że prawo jazdy – polskie – zostało oddane w toku postępowania albo po uprawomocnieniu się wyroku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 0 =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycję do Polski.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »