.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kiedy następuje zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu?

Autor: Marek Gola

Zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu w 2014 roku na 10 miesięcy w zawieszeniu na 4 lata, kare grzywny, wpłatę na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznym na okres 2 lat. Zaliczyli mi również na poczet kary czas od zatrzymania do skazania. Wszystko było zapłacone na czas, nie miałem problemów z prawem w tym okresie. Kiedy następuje zatarcie skazania (dokładna data) i czy muszę wysyłać pismo do sądu? Kilka tygodni temu zrobiłem nowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszkam. Czy mogę legalnie poruszać się samochodem na polskich drogach? Gdzieś przeczytałem, że jak miałem zabrane prawo jazdy w Polsce, to muszę zrobić nowe właśnie tutaj. Jak to wygląda od strony prawnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kiedy następuje zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu?

Fot. Fotolia

Zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, kiedy wyrok z 2014 r. się uprawomocnił. Od dnia następującego po dniu prawomocności należy liczyć okres 4 laty wobec zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności na ww. okres. Zgodnie z art. 76 § 1 Kodeku karnego skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Innymi słowy do 4 lat tzw. zawieszenia należy doliczyć 6 miesięcy i od tego dnia następuje zatarcie skazania. Warunkiem koniecznym jest jednak wykonanie środków karnych, a zatem zapłaty świadczenia na rzecz Funduszu, wykonanie 4-letniego zakazu prowadzenia pojazdów, a także zapłata kary grzywny. W przypadku wykonania wszystkich dodatkowych „kar”, zatarcie skazania nastąpi z upływem 4 lat i dodatkowych 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów nie obowiązuje, bowiem został orzeczony na 2 lata. Warunkiem koniecznym braku tego zakazu wobec jego wykonania jest jednak ustalenie, że prawo jazdy – polskie – zostało oddane w toku postępowania albo po uprawomocnieniu się wyroku.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl