.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Badanie alkomatem kilka godzin po kolizji

O godz. 111.00 miałem małą kolizję. Około godz. 19.00 policja dokonała trzykrotnego badania alkomatem, z wynikiem około 1,6 promila w wydychanym powietrzu. Od momentu kolizji do badania minęło około 8 godz. Od godz. 12 do godz. 19 wypiłem około 500 ml alkoholu (40%) i koło godz. 17 do 18 dodatkowo 2 mocne piwa. Cy biegły sądowy w tej sytuacji może jednoznacznie stwierdzić stan mojej trzeźwości w czasie kolizji, tj. około godz. 10.00?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Badanie alkomatem kilka godzin po kolizji

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.

 

Pozwoli Pan, iż nie będę streszczał przedstawionego przez Pana pytania, lecz odniosę się do niego w treści poniższej opinii.

Dowód z opinii toksykologa

W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż w niniejszej sprawie sąd musi dopuścić dowód z opinii biegłego toksykologa na okoliczność ustalenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, względnie alkoholu we krwi (o ile będzie to możliwe) na moment zdarzenia. Zanim jednak biegły wyda taką opinię istotne będą Pana wyjaśnienia, które winne byś spójne z tym co mówił Pan do protokołu badania trzeźwości, a w nim znajduje się rubryka ilości wypitego na przestrzeni ostatnich 24h alkoholu. Istotnym problemem tego protokołu jest brak rozbicia tychże 24h na poszczególne okresu. Bardzo często zdarza się zatem tak, że policjant przeprowadzający badania wpisuje ilość wypitego alkoholu bez wskazania – dodania, kiedy to miało miejsce, co w sposób istotny zaburza późniejszą opinię.

Udowodnienie picia alkoholu po kolizji

Opinia zanim zostanie wydana musi być poprzedzona Pana wyjaśnieniami. Należałoby się zastanowić, czy posiada Pan jakieś dowody potwierdzające spożycie alkoholu po zdarzeniu, np. zdjęcia, świadkowie itp. Zachodzi pytanie, czy ma Pan świadków, którzy potwierdzą spożywanie alkoholu przez Pana po zdarzeniu? O ile tak, wówczas proszę ich wskazać jako dowód osobowy w sprawie. Biegły będzie ustalał spożyte posiłki w dniu zdarzenia, Pana wiek, wzrost, masę ciała.

 

Biegły wyda wówczas opinię na podstawie wszystkich dowodów znajdujących się w sprawie, ustalając najwyższy poziom alkoholu we krwi, względnie w wydychanym powietrzu, sposób jego wyliczenia. Podane przez Pana informacje pozwolą ustalić, kiedy nastąpiłoby całkowite wchłonięcie wypitego alkoholu, co z kolei spowoduje możliwość ustalenia zawartości tegoż – lub jego braku – w chwili zdarzenia. Mamy bowiem do czynienia z fazami – całkowitego wchłonięcia alkoholu, fazą równowagi i maksymalnego stężania.

 

Praktyka wskazuje, iż najważniejsze dane zawarto w protokole badania trzeźwości w dniu zdarzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu