Zamówiłeś dopalacze z internetu? Sprawdź, co ci grozi!

• Data: 25-06-2024 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Zamówiłam dopalacze (20 g) z zagranicy. Co się stanie, jeśli straż celna zatrzyma paczkę? Jakie mogą być tego konsekwencje prawne dla mnie?

Zamówiłeś dopalacze z internetu? Sprawdź, co ci grozi!

Nabywanie dopalaczy

Rozumiem, że ta sytuacja jest dla Pani stresująca (nie jestem pewna, czy rzeczywiście zatrzymano paczkę, czy nie, gdyż napisała Pani – co jeśli straż zatrzyma), ale sytuacja nie jest taka zła.

Zgodne z art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zabronione jest posiadanie środków odurzających lub psychotropowych. Oprócz tego zabronione jest  posiadanie nowych substancji psychoaktywnych. Są to tak zwane popularnie dopalacze. Dopalacze nie są w świetle prawa narkotykami, gdyż nie znajdują się na liście. Jednakże ich posiadanie jest również zabronione i są one równie szkodliwe, co narkotyki.

Co prawda, jak rozumiem, jeszcze ich Pani nie otrzymała, jednakże nie zmienia to tego, że Pani je zamówiła, czyli Pani podjęła działania zmierzające do tego, żeby je mieć, można wiec ewentualnie rozważać posiadanie lub usiłowanie, co jest również karalne.

Kara za dopalacze

Dla osoby, której grozi postawienie zarzutu za posiadanie narkotyków, niezwykle istotna jest potencjalna wysokość kary i to, jakie ma możliwości jej uniknięcia lub też zmniejszenia. Tak więc maksymalna kara za popełnienie tego przestępstwa w typie podstawowym wynosi 3 lata pozbawienia wolności. Oczywiście jest możliwość zawieszenia przy niższej karze. Przy posiadaniu znacznej ilości substancji psychotropowych lub środków odurzających można otrzymać karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W ustawie nie określono jednak, ile to jest znaczna ilość narkotyków, dlatego też pojęcie to musiało zostać bliżej sprecyzowane w orzecznictwie sądów. Sąd Najwyższy uznał jednoznacznie, że o znacznej ilości narkotyków można mówić wówczas, gdy sprawa posiada ilość, która mogłaby posłużyć do odurzenia co najmniej kilkudziesięciu (czyli 20) osób uzależnionych. Powinno tu chodzić o ilości hurtowe, ponadprzeciętne.

Wspomniała Pani o 20 g, jednakże nie wiem również, o jakie substancje chodzi i jakie ilości  mogą zostać uznane za małe czy też hurtowe w danym przypadku, choć mogę się domyślić, że raczej nie jest to jakaś znacząca ilość, która mogłaby świadczyć o chęci sprzedaży.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czyn mniejszej wagi

W przypadku czynu mniejszej wagi sprawca podlega karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Tutaj bierze się pod uwagę zarówno ilość posiadanych narkotyków, jak i ich rodzaj. W orzecznictwie sądów najczęściej za przypadek mniejszej wagi uważa się posiadanie 1 lub 2 działek narkotyków czy też innych substancji psychoaktywnych. Dodatkowo, jeśli sprawca posiada jedynie nieznaczną ilość narkotyków na własny użytek, można umorzyć postępowanie przed wszczęciem postępowania, jeśli orzeczenie kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności sprawy, a także ze względu na stopień społecznej szkodliwości. Jest to pewna szansa dana sprawcy, którego czyn nie jest mocno szkodliwy społecznie. Istnieje więc szansa na warunkowe umorzenie lub po prostu umorzenie postępowania.

Przykłady

Studencka ciekawość

Kasia, studentka z Warszawy, zamówiła 20 g dopalaczy z zagranicy, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. Straż celna zatrzymała jej paczkę i rozpoczęła postępowanie. Kasia, przestraszona konsekwencjami, zwróciła się o pomoc prawną. Prawnik poinformował ją, że za próbę nabycia dopalaczy grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności, ale istnieje możliwość zawieszenia kary, jeśli sąd uzna, że jest to czyn mniejszej wagi. Kasia zrozumiała, że lepiej unikać tego typu ryzykownych zakupów w przyszłości.

Nieświadomość prawna

Tomek, pracownik korporacji, chciał eksperymentować z nowymi substancjami psychoaktywnymi. Zamówił 20 g dopalaczy przez internet. Gdy paczka została zatrzymana przez celników, Tomek dowiedział się, że posiadanie dopalaczy jest nielegalne i grozi mu kara do 3 lat więzienia. Skonsultował się z adwokatem, który wyjaśnił mu, że choć dopalacze nie są klasyfikowane jako narkotyki, to ich posiadanie i nabywanie jest równie poważne. Tomek zrozumiał, że jego działania mogą mieć poważne konsekwencje prawne.

Nieostrożna zabawa

Marcin, młody przedsiębiorca, chciał spróbować czegoś nowego i zamówił 20 g dopalaczy z zagranicy. Paczka została przechwycona przez straż celna, a Marcin otrzymał wezwanie na przesłuchanie. Prawnik poinformował go, że za posiadanie dopalaczy grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, a przy znacznej ilości – nawet do 10 lat. Marcin był zaskoczony, ponieważ nie wiedział, że substancje te są traktowane tak poważnie przez prawo. Zdecydował się na współpracę z organami ścigania, licząc na łagodniejszy wymiar kary.

Podsumowanie

Nabywanie dopalaczy z zagranicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym karą do 3 lat pozbawienia wolności. Straż celna intensywnie monitoruje przesyłki zawierające nielegalne substancje, a posiadanie nawet niewielkich ilości dopalaczy jest surowo karane. Ważne jest, aby być świadomym ryzyka i unikać tego typu zakupów.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism prawnych związanych z zatrzymaniem dopalaczy przez celników. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie i ochronę swoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii - Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1485