Co mi grozi za niestawienie się na komisji antyalkoholowej?

Fot. Fotolia

Konsekwencje niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Przepisy nie przewidują wprost konsekwencji niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niestawiennictwo na wezwanie wspomnianej powyżej komisji może jednak skutkować złożeniem przez ww. wniosku do sądu o zarządzenie poddania się badaniom. W razie gdy w stosunku do osoby, której postępowanie dotyczy, brak jest opinii biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, sąd zarządza poddanie tej osoby odpowiednim badaniom. Sąd może, jeżeli na podstawie opinii biegłego uzna to za niezbędne, zarządzić oddanie badanej osoby pod obserwację w zakładzie leczniczym na czas nie dłuższy niż 2 tygodnie. W wyjątkowych wypadkach, na wniosek zakładu, sąd może termin ten przedłużyć do 6 tygodni. Przed wydaniem postanowienia sąd wysłuchuje osobę, której postępowanie dotyczy.

Reasumując, bezpośrednich negatywnych skutków brak jednakże nie można wykluczyć skutków pośrednich poprzez złożenie ww. wniosku do sądu.