.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co mi grozi za niestawienie się na komisji antyalkoholowej?

• Opublikowano: 05-09-2018 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Co mi grozi za niestawienie się na komisji antyalkoholowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co mi grozi za niestawienie się na komisji antyalkoholowej?

Fot. Fotolia

Konsekwencje niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Przepisy nie przewidują wprost konsekwencji niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niestawiennictwo na wezwanie wspomnianej powyżej komisji może jednak skutkować złożeniem przez ww. wniosku do sądu o zarządzenie poddania się badaniom. W razie gdy w stosunku do osoby, której postępowanie dotyczy, brak jest opinii biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, sąd zarządza poddanie tej osoby odpowiednim badaniom. Sąd może, jeżeli na podstawie opinii biegłego uzna to za niezbędne, zarządzić oddanie badanej osoby pod obserwację w zakładzie leczniczym na czas nie dłuższy niż 2 tygodnie. W wyjątkowych wypadkach, na wniosek zakładu, sąd może termin ten przedłużyć do 6 tygodni. Przed wydaniem postanowienia sąd wysłuchuje osobę, której postępowanie dotyczy.

 

Reasumując, bezpośrednich negatywnych skutków brak jednakże nie można wykluczyć skutków pośrednich poprzez złożenie ww. wniosku do sądu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pan Marek otrzymał wezwanie na komisję po interwencji policji w związku z awanturą domową. Zlekceważył jednak pismo, sąd zarządził badania biegłego, a po ich wyniku Marek został skierowany na przymusowe leczenie odwykowe.

 

Pani Anna prowadziła sklep spożywczy, w którym sprzedała alkohol nieletniemu. Komisja wezwała ją na spotkanie, aby wyjaśnić sprawę. Nie stawiła się, co poskutkowało wnioskiem do sądu i czasowym zakazem sprzedaży alkoholu w jej sklepie.

 

Pan Tomasz został zgłoszony do komisji przez sąsiadów z powodu częstych libacji. Zignorował wezwanie, ale wkrótce otrzymał kolejne pismo, tym razem z sądu, wzywające go na badania dotyczące uzależnienia, które wykazały potrzebę leczenia w zakładzie zamkniętym.

Podsumowanie

Niestawienie się na komisji antyalkoholowej nie skutkuje od razu bezpośrednimi sankcjami, jednak może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak skierowanie sprawy do sądu i obowiązkowe badania na temat uzależnienia. Unikanie kontaktu z komisją nie rozwiązuje problemu, a wręcz przeciwnie – może pogorszyć sytuację osoby wezwanej. Dlatego warto potraktować wezwanie poważnie i podjąć próbę współpracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie wezwania na komisję antyalkoholową lub chcesz dowiedzieć się, jakie masz prawa i obowiązki, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Zapewniamy szybki kontakt, profesjonalne wsparcie i rzetelne odpowiedzi dostosowane do Twojej sytuacji. Napisz do nas, a pomożemy Ci przygotować się na każdy etap postępowania.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. 1982 nr 35 poz. 230

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu