Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Branie udziału w głosowaniu rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 18.09.2018

Poniższe pytania dotyczą rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej. Członkowie zarządu spółdzielni na posiedzeniach rady nadzorczej wyrażają swoją opinię, że członek rady nadzorczej obecny na posiedzeniu nie może €žnie brać udziału w głosowaniu€, a jedynymi jego możliwościami jest głosowanie na €žtak lub na €žnie. Praktyka pokazuje jednak, że bywają uchwały, w których głosowaniu członek rady nadzorczej chciałby wstrzymać się od głosu. Ponieważ nie ma możliwości wstrzymania się od głosu, wykorzystuje możliwość €žniebrania udziału w głosowaniu€. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem? Na posiedzeniach rady nadzorczej w części „€žsprawy różne” są omawiane kolejne sprawy zgłaszane przez członków rady nadzorczej. Czy protokół z posiedzenia rady nadzorczej powinien zawierać przynajmniej jedno zdanie o każdej z tych spraw?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z polskim prawem spółdzielczym zasada jest taka, iż nie można być jednocześnie członkiem rady i zarządu tej samej spółdzielni, stąd członek rady nie może brać czynnego udziału w głosowaniu (tj. głosować) na posiedzeniu zarządu; i odwrotnie – członek zarządu nie może brać czynnego udziału w głosowaniu na posiedzeniu Rady Nadzorczej.

 

Niemniej ustawodawca dopuścił możliwość – w razie konieczności – na wyznaczenie przez radę jednego lub kilku z członków rady do pełnienia funkcji członka (członków) zarządu. Równocześnie ustawodawca jednak zastrzegł, że to wyjątkowe pełnienie funkcji może być tylko czasowe (art. 56 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze).

 

Natomiast nie ma przeszkód, by członek zarządu brał udział w posiedzeniu rady z głosem doradczym, i odwrotnie – by członek rady uczestniczył w posiedzeniu zarządu z głosem doradczy.

 

Nadto warto pamiętać, iż w celu wykonania swoich zadań rada może żądać od zarządu wszelkich sprawozdań i wyjaśnień, przeglądać księgi i dokumenty oraz sprawdzać bezpośrednio stan majątku spółdzielni.

 

Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują organizacji pracy rady nadzorczej spółdzielni ani trybu obradowania i podejmowania przez nią uchwał. Ustawodawca kwestie te pozostawił do uregulowania samym spółdzielniom w ich regulaminach wewnętrznych lub w statutach. Każda spółdzielnia może więc inaczej uregulować te przedmiotowe kwestie. Powyższe potwierdza art. 35 § 5 ustawy Prawo spółdzielcze, który stanowi tryb zwoływania posiedzeń organów spółdzielni, w tym rady oraz sposób i warunki podejmowania uchwał przez te organy określa statut lub przewidziane w nim regulaminy tych organów. Zatem, to statut lub regulamin rady powinny określać tryb zwoływania jej posiedzeń oraz sposób i warunki podejmowania przez ten organ uchwał.

 

Ustawodawca nie uregulował również w żaden sposób, co powinno się znaleźć w protokole z posiedzenia rady. Zasady sporządzenia protokołu ustala sama spółdzielnia.

 

Jeśli uchwały rady nadzorczej podejmowane są – zgodnie z regulaminem rady – zwykłą większością głosów, to w zasadzie nie uwzględnia się głosów wstrzymujących się tylko głosy „za” i „przeciw” uchwale. Członek rady, który chce się wstrzymać od głosowania, po prostu nie głosuje; nadto członek rady, który wstrzymał się od głosowania, może wnieść, by w protokole zostało zapisane jego zdanie odrębne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + jeden =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »