Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.08.2013

Jestem ojcem samotnie wychowującym dziecko; moja była żona ma pełne prawa rodzicielskie, płaci alimenty. W wyroku rozwodowym sąd orzekł, że „miejscem pobytu dziecka jest każdorazowe miejsce pobytu ojca”. W tej chwili mieszkamy niedaleko od siebie, ale planuję przeprowadzić się z synem do innego miasta, oddalonego o 500 km od domu byłej żony. Czy może ona sprzeciwić się zmianie miejsca zamieszkania dziecka albo np. zażądać obniżenia alimentów (ze względu na koszty, które musi ponosić, aby móc widywać się z synem)?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.o.

 

W Pańskiej sprawie istotny jest fakt, że w wyroku rozwodowym wskazano, że miejscem pobytu dziecka jest każdorazowe miejsce pobytu ojca, tj. Pana. Jeżeli sąd wskazał na „każdorazowe” miejsce pobytu, wówczas nie ma Pan obowiązku uzyskiwania zgody byłej żony na przeprowadzkę z synem. Doktryna zna przypadki, że przedstawiciele literatury wypowiadają pogląd odmienny, ale opinie te stanowią mniejszość w odniesieniu do poglądu korzystnego z punktu widzenia Pańskiego interesu.

 

Należy bowiem wskazać, że Pańskiej byłej żonie – matce dziecka – przysługuje pełna władza rodzicielska. Powyższe zatem pozwala na podejmowanie decyzji z każdej sferze dotyczącej dziecka, bez względu na charakter jej ważności. Matka może więc sprzeciwić się zmianie miejsca zamieszkania dziecka – wyjazdowi do miejscowości oddalonej o 500 km od miasta, w którym teraz mieszka.

 

Obecnie władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W takiej sytuacji każde z Państwa jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Zmiana miejsca Pana zamieszkania pociąga za sobą w konsekwencji zmianę miejsca zamieszkania dziecka.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Należy jednak wskazać, że matka dziecka ma pełne prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Prawo takie wynika z treści art. 106 K.r.o., zgodnie z którym jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

 

Z mojej kilkuletniej praktyki wynika jednak, iż sądy oddalają takie wnioski, ponieważ zmiana miejsca zamieszkania dziecka nie pozbawia możliwości wykonywania władzy rodzicielskiej. W konsekwencji bowiem wniosek ukierunkowany byłby na ograniczenie władzy rodzicielskiej Panu i przekazanie wykonywania władzy rodzicielskiej matce dziecka, z jednoczesną zmianą miejsca zamieszkania dziecka.

 

Drugi pogląd wskazywany w literaturze podnosi, że zmiana miejsca zamieszkania dziecka stanowi istotną sprawę dziecka, w której rodzice winni działać zgodnie i wspólnie. Jako że Pańska była żona może nie wyrazić zgody na przeprowadzkę, konieczne byłoby wówczas uzyskanie zgody sądu. Powyższe znajduje swoje uzasadnienie w treści art. 97 § 2 K.r.o. zgodnie z którym o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

 

W mojej ocenie w chwili obecnej nie powinien Pan mieć problemu z wyjazdem do innego miasta. W razie gdyby była żona wskazywała, że nie ma Pan prawa wyprowadzić się z synem do innego miasta, powinien Pan wskazać na treść wyroku, z którego wynika, że miejscem pobytu dziecka jest każdorazowe miejsce pobytu ojca. Skoro tak, to stosując wykładnię literalną, ma Pan prawo przeprowadzić się z dzieckiem do innego miasta.

 

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka w mojej ocenie może mieć wpływ na wysokość alimentów, ponieważ matka dziecka będzie miała prawo wykazać, że jej sytuacja materialna i majątkowa uległa zmianie i ponosi znaczne koszty w związku z wykonywaniem prawa do kontaktów z dzieckiem. W pierwszej kolejności należy wskazać, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Innymi słowy, wysokość alimentów jest uzależniona od dwóch kwestii. Pierwsza to usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Druga to możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanych.

 

O ile zatem możliwości zarobkowe mogą pozostać takie same, o tyle możliwości majątkowe mogą ulec zmianie, ponieważ matka dziecka będzie dysponowała majątkiem znacznie mniejszym aniżeli w trakcie realizacji prawa do kontaktów w mieście, w którym przebywa Pan w chwili obecnej. Zmiana miejsca zamieszkania dziecka spowoduje znaczne wydatki po stronie matki, które pomniejszą jej możliwości majątkowe, a to z kolei może wpłynąć na wysokość świadczenia alimentacyjnego. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka rozwiedzionych rodziców

Mieszkam w Hiszpanii z synem. Jestem po rozwodzie, sąd orzekł o wspólnym zamieszkiwaniu dziecka ze mną. Były mąż ma pełnię praw rodzicielskich. Syn jednak nie chce mieszkać poza Polską, odmawia nauki języka, przez co ma problemy w szkole. Chciałby mieszkać z ojcem w Polsce i 

Zmiana sytuacji życiowej a obniżenie wysokości alimentów

Mieszkam i pracuję w Anglii. Od dwóch lat jestem rozwiedziony, w Polsce została moja była żona z naszymi dwoma synkami. Płacę jej alimenty (w funtach), które wynoszą prawie połowę moich zarobków. Niedawno ponownie się ożeniłem, dwa tygodnie temu urodziła się moja córka. Czy mo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »