Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wymeldować osobę bez jej zgody?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 12.12.2014

Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego. Zameldowałam u siebie kuzynkę, ponieważ sprzedała swoje mieszkanie i budowała dom. Mieszkała u mnie kilka lat. Po skończonej budowie wyprowadziła się, ale nie wymeldowała z mojego mieszkania. Kuzynka zerwała kontakt z rodziną i nie chce wymeldować się. Przypuszczam, że chce wejść w posiadanie mojego mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dwie bardzo istotne okoliczności przesądzają o poniższej poradzie, która jest informacją (pomyślną) o sposobie wymeldowania kuzynki:

1) jest Pani właścicielką mieszkania,

2) zameldowana osoba opuściła mieszkanie i nie przebywa tam.

 

Przepisy jednoznacznie kategoryzują tzw. „meldunek” jako czynność techniczno-administracyjną, która nie wywołuje sama w sobie żadnych skutków w sferze prawa cywilnego. Mówiąc po ludzku – meldunek – to tylko potwierdzenie miejsca stałego lub tymczasowego pobytu danej osoby i jest potrzebny do celów ewidencyjnych. Meldunek nie powoduje nabycia własności, ani innego prawa rzeczowego.

 

Co więc należy zrobić, aby tę osobę wymeldować?

 

1) Wcale się Pani z nią nie musi kontaktować.

2) Dokonuje Pani zgłoszenia o konieczności wymeldowania tej osoby we właściwym ze względu na miejsce położenia mieszkania Urzędzie Miasta – Wydział Ewidencji Ludności.

3) Jako przyczynę podaje Pani fakt, iż ta osoba i tak już nie mieszka, i nie wróci, bowiem jej pobyt miał charakter tymczasowy związany z budową domu.

4) Po przeprowadzeniu postępowania – w którym urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie osoba ta mieszka już w nowym miejscu i opuściła miejsce zameldowania – zostanie Pani wydane zaświadczenie o wymeldowaniu tej osoby.

 

Jak więc widać – od chwili, gdy kuzynka wyprowadziła się – sprawa była prosta, tylko Pani zabierała się za nią w sposób mało efektywny, niepotrzebnie prosząc o wymeldowanie kuzynkę. Mam nadzieję, że teraz w oparciu o powyższe, sprawa zostanie załatwiona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 6 =

16.11.2017

prosze mi powiedzieć czy ja moge wymeldowac osobe jak sie wyprowadziłe i ona sama niechce sie z mojego mieszkania wymeldowac czy ja moge to zrobic bezniej

filip

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy muszę się wymeldować?

Na prośbę mojego taty namówiłam mamę na rozwód bez orzekania o winie. Po rozwodzie zamieszkałam z ojcem w jego mieszkaniu. Nie mogliśmy się dogadać, więc wyjechałam za granicę zacząć „nowe życie”. Gdy przyjeżdżałam do Polski co kilka miesięcy, zatrzymywałam się w mieszkaniu ojca. Niedawno okazało się, że tata sprzedał mieszkanie. Nowy właściciel wystąpił o wymeldowanie mnie z tego lokalu. Wcześniej myślałam, że ojciec nie może sprzedać mieszkania, skoro jestem tam zameldowana. Nie wiem, co mam dalej robić. Czy muszę się wymeldować? Czy jest szansa na sądowe przedłużenie mojego meldunku w tym mieszkaniu? Mam zaplanowane wakacje i zastanawiam się, czy jeśli zostanę wymeldowana, to bez problemu będę mogła przemieszczać się po krajach Unii Europejskiej z obecnie posiadanymi dokumentami.

Były właściciel domu się nie wymeldował – co zrobić?

Prawie 10 lat temu kupiłam dom, który teraz zamierzam sprzedać. Były właściciel jednak do tej pory się nie wymeldował. Co zrobić w tej sytuacji?

Mieszkanie z rodzicami a wymeldowanie i wypowiedzenie najmu

Jestem pełnoletnia i mieszkam z rodzicami, zajmuję jeden z trzech pokojów w ich mieszkaniu. Mama zawsze była po mojej stronie, ale ojciec najchętniej by mnie wyrzucił. Dwa lata temu zażądał ode mnie 600 zł miesięcznie za mieszkanie w ich lokalu – odtąd daję mu te pieniądze. Czy w razie ewentualnej śmierci mamy ojciec będzie miał prawo mnie wymeldować? Ostatnio powiedział mi też, że zamierza wypowiedzieć mi umowę najmu – czy faktycznie doszło do jej zawarcia? Jak powinnam się zachować?

Czy mogę wymeldować brata z domu po rodzicach?

Ja i brat odziedziczyliśmy dom po rodzicach. W domu tym brat jest zameldowany, ale nie przebywa od dwóch lat. Ja opłaciłem wszystkie jego długi (rachunki itp.) i znów postarałem się o przyłącza mediów. Obecnie staram się doglądać nieruchomości. Nie znam miejsca zamieszkania brata. Czy mogę go w tej sytuacji wymeldować z domu po rodzicach?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »