Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie bez zgody zameldowanego

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 19.11.2017

Jestem współwłaścicielką (razem z moją siostrą) nieruchomości po naszych rodzicach. Jest w tej nieruchomości zameldowana córka mojej siostry, która dobrowolnie nie chce się wymeldować. Dodam, że od ponad 10 lat nie mieszka pod tym adresem, gdyż wyjechała za granicę. Jak można wymeldować zameldowanego z pobytu stałego bez jego zgody?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymeldowanie bez zgody zameldowanego

Fot. Fotolia

Co do zasady ustawa z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności przewidywała pierwotnie, że od tego roku mieliśmy mieć spokój z tzw. „meldunkami”. Niestety – urzędnicy lubią nas liczyć i ewidencjować – dlatego przedłużono obowiązywanie tychże przepisów w zakresie zameldowania i wymeldowania najpierw do końca 2018 r., a teraz bezterminowo. Dlatego nadal temat „meldunków” pozostaje żywy i uciążliwy. Nie ma więc sensu, aby Pani dłużej na stanie swojej nieruchomości tolerowała meldunek administracyjny osób, które same zgodnie z ustawą powinny dokonać do urzędu gminy/miasta odpowiedniego zgłoszenia.

 

Przepisy ustawy o ewidencji ludności stanowią bowiem:

 

„Art. 33.

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

2. Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu stałego albo z miejsca pobytu czasowego:

1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru.”

 

A także:

 

„Art. 36.

1. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.

2. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.

3. Zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego albo czasowego:

1) w formie pisemnej w organie gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru.”

 

Wymieniona przez Panią osoba (siostrzenica) tychże oświadczeń zapewne nie złożyła skoro nadal mimo wyjazdu za granicę figuruje jako osoba zameldowana. Nie ma ona żadnych praw na Pani nieruchomości, bo meldunek to czynność technicznoprawna potwierdzająca pobyt stały lub czasowy pod danym adresem. Jak widać – siostrzenica nie spełnia warunku utrzymania meldunku.

 

Wracając do „wymeldowania” – nie jest do tego potrzebna jej zgoda – w takiej sytuacji przysługuje Pani prawo przewidziane w poniższym przepisie cytowanej ustawy:

 

„Art. 35.

Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.”

 

W tym celu proszę udać się do właściwego z uwagi na miejsce zameldowania urzędu gminy/miasta i złożyć wniosek o wymeldowanie wskazanych osób. Proszę pamiętać, że Pani nie musi znać dokładnego adresu tej osoby, ale jego podanie ułatwiłoby procedurę wymeldowania. Jednak brak tych danych nie może być podstawą do odmowy wymeldowania. Pani ma obowiązek jedynie wykazać się tytułem własności do nieruchomości (akt notarialny, wypis z KW lub RG, itp.) oraz wskazać, od kiedy siostrzenica tam nie mieszka. Wniosek może złożyć Pani sama lub z siostrą.

 

W oparciu o to – organ meldunkowy przeprowadzi postępowanie i ma obowiązek wydać decyzję.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + IV =

»Podobne materiały

Koszty wyrobienia nowego paszportu

Skradziono mi paszport. Gdy starałem się o nowy, poinformowano mnie, że, oprócz kompletu potrzebnych dokumentów i potwierdzenia z policji, będzie mnie to kosztowało 140 zł. Później okazało się jednak, że muszę zapłacić 200% za wyrobienie nowego dokumentu, ponieważ niewystarczająco zabezpieczyłem pop

 

Były właściciel domu się nie wymeldował – co zrobić?

Prawie 10 lat temu kupiłam dom, który teraz zamierzam sprzedać. Były właściciel jednak do tej pory się nie wymeldował. Co zrobić w tej sytuacji?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »