Podwójna wypłata wynagrodzenia a roszczenia byłego pracodawcy

• Autor: Irena Sawa

Trzy miesiące temu za porozumieniem stron rozwiązałem umowę o pracę. Oczekiwałem na ostatnią pensję oraz na ekwiwalent za urlop i zaległy dodatek. Pod koniec kwietnia otrzymałem przelew pt. „wynagrodzenie za marzec”. Tydzień później na koncie pojawił się taki sam przelew (kwota i tytuł). Byłem pewien, że to zaległe dodatki do pensji. Wczoraj otrzymałem telefon, że przelew był błędem kadr i mam zwrócić pieniądze. Uważam, że to niesprawiedliwe, tym bardziej że pieniądze już dawno wydałem, a mamy problemy finansowe w rodzinie. Co powinienem zrobić?

Zwrot nienależnego wynagrodzenia za pracę

Bezsporne jest to, że w opisanej sprawie popełnił błąd pracodawca.

Obowiązkiem pracodawcy przy ustalaniu i wypłacie należności pracowniczych jest należyte sprawdzenie dokumentacji oraz uprawnień.

Biorąc pod uwagę meritum sprawy, stwierdzić należy, iż w przypadku wypłaty pracownikowi nienależnego wynagrodzenia za pracę lub nienależnie wypłaconego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (stan faktyczny sprawy), to niestety w chwili obecnej pracodawca może:

  1. poprosić Pana o zwrot nienależnie pobranego świadczenia,
  2. jeżeli Pan odmówi, uzasadniając wydatkowaniem kwoty – pracodawca niestety, ale musi skierować sprawę do sądu,
  3. w trakcie procesu sądowego pracodawca musi udowodnić, iż kwota wypłacona była nienależnym świadczeniem,
  4. jeżeli sąd uzna rację pracodawcy, to wyda orzeczenie o zwrocie należności,
  5. jeżeli Pan podniesie, że pieniądza zostały wydatkowane, to sąd określi zwrot w ratach możliwych do spłaty na rzecz pracodawcy.

Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że pracodawca w przypadku błędnie wypłaconego świadczenia może poprosić pracownika o zwrot kwoty. Jeżeli pracownik zgody nie wyrazi, to pracodawca, mówiąc wprost, ma problem. Pragnąc wyegzekwować należność błędnie wypłaconą, musi wystąpić na drogę postępowania sądowego. W tym celu musi wytoczyć powództwo cywilne przeciwko byłemu pracownikowi i żądać zwrotu wypłaconej kwoty na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Jeżeli nie posiada Pan tych środków, to poniżej wskazuję rozwiązania.

Prośba o umorzenie kwoty lub zgoda na spłatę w ratach

Po pierwsze, sporządza Pan wniosek do pracodawcy z prośbą o umorzenie kwoty z uwagi na jej wydatkowanie i brak środków finansowych. Uzupełnić wniosek należy opisem sytuacji materialnej rodziny.

Po drugie, prosi Pan, aby pracodawca wyraził zgodę na spłatę w ratach zaproponowanych, np. 50 zł miesięcznie.

Po trzecie, informuje Pan, iż środki zostały wydatkowane i zwrot kwoty nie jest możliwy. Wówczas należy spodziewać się ewentualnego procesu sądowego i decyzji sądu.

W razie ewentualnej przegranej w sądzie strona przegrywająca zwraca przeciwnikowi koszty obrony – koszty procesu. Ponadto wówczas sąd może zasądzić kwotę nienależnie wypłaconego świadczenia.

Również może być i tak, że sąd uzna, iż kwota wypłacona jest kwotą należną z uwagi na brak wypłaty innych świadczeń Panu należnych, czyli wspomnianego ekwiwalentu i dodatku.

Orzeczenia sądów są naprawdę bardzo różne, wszystko zależy od danej sprawy i od składu orzekającego. Ja osobiście nie zwróciłabym kwoty, oczekiwałabym na decyzję pracodawcy.