Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ogrodzenie na granicy działek

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.05.2014

Jestem właścicielką działki rolnej (łąki), którą wykorzystuję, kosząc trawę na siano. Właściciel sąsiedniego pola postawił ogrodzenie (w postaci drewnianych bali) na granicy działki, co spowodowało, że nie mogę skosić około 2 m łąki. Czy mogę coś zrobić w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, zwanego dalej K.c.

 

Zauważyć należy, że opisany przez Panią problem powinien być oceniany z punktu widzenia uprawnień właściciela względem przysługującej mu nieruchomości. W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

Skoro zatem drewniane bale stanowiące ogrodzenie mieszczą się w granicy działki, sąsiad miał pełne prawo do ich usytuowania, ponieważ po pierwsze mógł ogrodzić swoją nieruchomość, uzewnętrzniając obszar, do którego przysługuje mu prawo własności, a po drugie przyjmuje się, iż każde ogrodzenie – w tym także bale – służy nie tylko sąsiadowi, lecz także Pani. Dotychczasowy brak jakiegokolwiek urządzenia, które by wskazywało na przebieg granicy, nie może świadczyć na Pani korzyść. Każdy bowiem właściciel ma prawo ogrodzić przysługującą mu nieruchomość.

Działanie sąsiada nie będzie nadto postrzegane jako naruszające treść art. 144 K.c., zgodnie z którym właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

O ile na skutek posadowienia ogrodzenia na granicy działki mogło dojść do zakłócenia korzystania z Pani nieruchomości (wskazuje Pani na niemożność skoszenia trawy z około 2 m łąki), o tyle nie można traktować takiego zakłócenia jako zakłócenia ponad przeciętną miarę. Ustawodawca za pomocą art. 144 K.c. ustanawia zakaz tylko takich działań właściciela nieruchomości, które przestają być uprawnieniem wynikającym z własności, a stają się działaniem bezprawnym, bez względu na winę tego, kto dopuścił się zakłóceń, i na szkodę wyrządzoną na nieruchomości sąsiedniej. Jako granicę określono przeciętną miarę zakłóceń, która wynika po pierwsze ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, a po drugie – ze stosunków miejscowych.

Nie ulega wątpliwości, iż każdy właściciel nieruchomości może w dopuszczalnych przez prawo granicach dokonywać różnych działań na swojej nieruchomości, których skutkiem jest zakłócenie korzystania z nieruchomości sąsiednich. Wyraźnie podkreślić należy jednak, że jeżeli dokonuje takich czynności, to powinien starać się o to, ażeby działania te nie przekraczały „przeciętnej miary”.

Niemalże każda inna czynność, która uniemożliwiałaby Pani – jak rozumiem, mechaniczne – koszenie trawy na siano, mogłaby być potraktowana jako czynność zakłócająca ponad przeciętną miarę Pana prawo własności. W tym jednak przypadku sąsiad stawiając ogrodzenie na granicy działki, wykonuje prawo, które daje mu sam ustawodawca. Pragnę bowiem zauważyć, iż gdyby granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustaliłby granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; mógłby przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 0 =

30.05.2017

Jeżeli działka ma granicę GEODEZYJNĄ (z słupkami granicznymi), a nie jakąś tam "umowną" pomiędzy sąsiadami - to oczywiście, że ogrodzenie ma całkowite uzasadnienie! Niesamowite, jak butny stał się rolnik! Może jeszcze ktoś ma pozwalać chodzić czy jeździć mu po swoim! Osobiście, to na te bale, to zalożyłbym ogrodzenie ELEKTRYCZNE, bo rolnika trzeba traktować jak taką dziką zwierzynę - na co niemal zawsze zasługuje!
A co, lenisku jednemu nie chce się wziąc kosy spalinowej? Ale po dotacje pierwszy! To w ogóle błąd państwa, aby takie dzikozwierze dostawały jeszcze kasę za nic! Nikt tak nie ma!!!
A potem jeżdżą mercedesami i latają po Jamajkach, ale jak gębę otworzą, to więdną uszy; a swoją drogą słoma z buciorów niestety wystaje.

Diabeł

20.10.2016

czyli moze Pani kosic w inny sposob te 2 metry

tez rolnik

28.03.2015

czyli zgodnie z prawem sąsiad ma prawo uniemożliwienie korzystania mi z mojej działki - chyba tylko w Polsce prawo jest bezprawiem

milo

»Podobne materiały

Kontakty z dzieckiem a osoby trzecie

Aktualnie mam orzeczoną separację z winy męża. Dzieci (5 i 11 lat) mają ustalone kontakty z ojcem bez obecności osób trzecich, a dokładnie – bez konkubiny męża. Małżonek nigdy nie przestrzegał postanowienia odnośnie osób trzecich i w RODK powiedział, że nigdy nie zmieni swojego zacho

 

Opieka nad dziećmi po połowie a wystąpienie żony o alimenty

Nie mieszkam z żoną, opiekujemy się dziećmi po połowie – czyli po 4 dni u każdego z nas. Wszystkie koszty związane z dziećmi dzielimy po połowie. Żona chce wystąpić o dodatkowe alimenty. Jak sąd może rozpatrzyć wniosek żony?

 

Czy chory psychicznie ponosi odpowiedzialność za przestępstwo?

Pewna osoba ma stwierdzoną przed czterema laty psychozę maniakalno-depresyjną. Osoba ta dopuszcza się stalkingu. Czy jest bezkarna, czy nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje czyny?

 

Postawienie ogrodzenia 20 cm od granicy działki

Czy sąsiad może postawić sobie „ozdobny murek” (to jego określenie) w odległości 20 cm od granicy działki, na wysokość 140 cm? Mam obawy, czy murek jest dobrze zbudowany i bezpieczny. Z sąsiadem nie mogę dojść do porozumienia.

 

Betonowe ogrodzenie między sąsiadami

Mam działkę na wsi. Sąsiad bez mojej zgody wymienił ogrodzenie między działkami na pełne z płyt betonowych o wysokości ok. 2 m. Pozostawił też starą, zniszczoną podmurówkę na mojej działce. Płot powoduje spore zacienienie mojej działki (jest wąska), co wpływa na obniżenie jej wartości. Rozmowy

 

Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela mianowanego z mocy prawa

Jaka jest procedura przekształcenia stosunku pracy nauczyciela mianowanego z mocy prawa? Chodzi o nauczyciela mianowanego ze stażem pracy 31 lat i 6 miesięcy i wykształceniem wyższym magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym. W październiku 2000 r. uzyskał on stopień nauczyciela mianowanego z mocy

 

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym i urlopie

Czy po 12 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym i po 60 dniach urlopu (zaległego i za bieżący rok) mogę pójść na zwolnienie lekarskie na tę samą chorobę co na świadczeniu rehabilitacyjnym? Jestem 1,5 miesiąca przed emeryturą.

 

Odcięcie ciepłej wody przez wspólnotę mieszkaniową

Czy prawo daję możliwość wspólnocie mieszkaniowej lub zarządcy dyscyplinowania dłużnika poprzez odcięcie dostaw ciepłej wody?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »