Obciążenie mieszkańców kosztami modernizacji ogrzewania w spółdzielni mieszkaniowej

Problem dotyczy modernizacji instalacji grzewczej w bloku spółdzielni mieszkaniowej, którego koszt spółdzielnia scedowała na mieszkańców. W skład instalacji wchodzi nowy piec gazowy wraz z kaloryferami i wszystkimi przyłączami, a koszt wynosi ok. 11 tys. zł. Po modernizacji każde mieszkanie ma odrębne ogrzewanie gazowe. Składam zapytanie w imieniu mojej mamy, która mieszka w tym bloku, o prawidłowość działania spółdzielni, gdyż nie zapytano mieszkańców, czy będzie ich stać na poniesienie takiego kosztu i to jednorazowo. Mama jest emerytką o bardzo niskim dochodzie i nie jest w stanie wyłożyć jednorazowo takiej sumy, dlatego pisemnie zwróciła się z prośbą do spółdzielni o płatność w ratach, ale nie wyrażono na to zgody. Zaproponowano jej zapłatę do końca miesiąca połowy kwoty z faktury (ok. 5500 zł), a pozostałą część po 500 zł miesięcznie. Tylko że mama nie ma szans na wzięcie kredytu, a moje dochody w czasie pandemii również znacząco spadły i nie jestem w stanie jej pomóc. Dodam jeszcze, że przy planowaniu modernizacji była mowa o tym, że spółdzielnia weźmie na to kredyt, ale widocznie go nie otrzymała i dlatego tydzień przed rozpoczęciem prac powiedziano ludziom, że muszą zapłacić, a jak ktoś nie dysponuje taką kwotą, niech weźmie kredyt. Co mama może zrobić w tej sytuacji? Czy spółdzielnia ma prawo żądać zapłaty tak dużej kwoty w tak krótkim terminie?

Obciążenie mieszkańców kosztami modernizacji ogrzewania w spółdzielni mieszkaniowej

Inwestycje w spółdzielni mieszkaniowej

Bez szczegółowego zapoznania się z tą sprawą, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytania. Jednak mogę wskazać, iż spółdzielnia mieszkaniowa – w przeciwieństwie do wspólnoty mieszkaniowej – podejmuje decyzje w zakresie remontów i inwestycji na podstawie ogólnego planu gospodarczego całej spółdzielni – bez zgody mieszkańców budynku czy wszelkich nieruchomości, którymi zarządza. Oprócz tego, na pokrywanie remontów i inwestycji spółdzielnia powinna posiadać fundusz remontowy, który zasilają wpłaty mieszkańców, w tzw. czynszu. To jednak spółdzielnia decyduje – albowiem zarządza wieloma budynkami – na jakie potrzeby zostanie przekazany fundusz. Mieszkańcy nie mają za bardzo głosu w tej sprawie. Wszystko zależy od organów spółdzielni i wielkości inwestycji. Z uwagi na to proponuję, aby dowiedzieli się Państwo, jak rozliczony został fundusz remontowy w zakresie opisanej inwestycji, albowiem kwota jest faktycznie duża i powinna być chociaż częściowo rozliczona z funduszu remontowego.

Wydatkowanie funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej

Jak bowiem wynika z art. 4 ust. 41 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości: ewidencję i rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego, o którym mowa w art. 6 ust. 3; ewidencja oraz rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinny uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości. Co istotne, każdy mieszkaniec budynku, a także członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo do wglądu w wydatki ponoszone przez zarząd, a wiążące się z wydatkami na remont i z funduszem remontowym. Spółdzielnia ma obowiązek rozliczenia się z funduszu remontowego. Zgodnie z treścią art. 6 ust. 3 przywołanej ustawy – spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Warto w tym miejscu zacytować fragment wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2018 r. sygn. V ACa 720/17, gdzie czytamy:

„W normach prawnych zawartych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie ma dyspozycji, z której wynika, iż wpłaty na fundusz remontowy mają kreować rzeczywisty potencjał remontowy danej nieruchomości, ani też, aby obowiązek wnoszenia wpłat na fundusz remontowy był powiązany z potrzebami remontowymi danej nieruchomości. Przypomnieć należy, że spółdzielnia ma obowiązek dbać o wszystkie nieruchomości wchodzące w jej zasób mieszkaniowy, ale to faktyczne potrzeby poszczególnych nieruchomości powinny decydować o kolejności wykonywania remontów”.

Prawo mieszkańca do weryfikacji rozliczeń funduszu remontowego spółdzielni

Z uwagi na powyższe, w mojej ocenie, należy sprawdzić, dlaczego tak duże kwoty zostały przerzucone na mieszkańców, a nie na fundusz remontowy. Dlatego też ta kwestia wymaga wyjaśnienia. W tym celu należałoby udać się do organów spółdzielni w celu weryfikacji rozliczeń funduszu remontowego oraz ogólnego planu gospodarczego. Nie można przecież wykluczyć wobec powstałych wątpliwości, że mogło dojść do niegospodarności, co stanowi naruszenie przepisu art. 231 Kodeksu karnego. Podnieść bowiem należy, iż spółdzielnia powinna działać na korzyść członka spółdzielni, a nie w celu jego pokrzywdzenia. Dlatego w oparciu o wskazany opis proponuję wyjaśnić w spółdzielni ponoszone wydatki i zaistniałą sytuację. Niestety bez zapoznania się z dokumentami nie potrafię wskazać nic więcej w zakresie naruszeń lub nieprawidłowości. Pana mama ma uprawnienie do podejmowania działań zmierzających do ochrony jej interesów, dlatego w pierwszej kolejności powinna zapoznać się z dokumentacją oraz argumentacją organów spółdzielni, wnosząc o wyjaśnienie sytuacji.