Ciągłe umowy na zastępstwo dla nauczyciela

Pracuję w pewnej szkole od 8 lat. Przez pierwsze 3 lata miałam umowy na czas określony. Od 5 lat z powodu zmiany dyrekcji otrzymuję umowy na zastępstwo nieobecnych nauczycieli – trwające od 1 września do zakończenia roku szkolnego – bez wakacji (dostaję ekwiwalent urlopowy). Muszę rejestrować się w każde wakacje w urzędzie pracy, żeby mieć ciągłość W czerwcu kończę 54 lata i mam 27 lat pracy. Nie wszystkie lata przepracowałam w szkole – do 20 lat przy tablicy brakuje mi ok. 3 lat. Przez te 8 lat odeszło ze szkoły sporo nauczycieli na emeryturę, a teraz odeszły 2 osoby. Mam wiele kwalifikacji, które dyrekcja wykorzystuje. W tym wieku chyba powinnam być jakoś chroniona? Proszę o pomoc.

Ciągłe umowy na zastępstwo dla nauczyciela

Fot. Fotolia

Niestety – ochrona przedemerytalna nie daje możliwości żądania od pracodawcy umowy na czas nieokreślony. Poza tym ochrona przedemerytalna rozpoczyna się 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a Pani nie ma prawa do emerytury bez względu na wiek z Karty Nauczyciela ze względu na krótki staż pracy, wobec czego na emeryturę będzie Pani mogła przejść w wieku 60 lat, wiec okres ochronny rozpocznie się za 2 lata, gdy ukończy Pani 56 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela „w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony”.

O ile potrzeba wynikające z organizacji nauczania wymaga od dyrektora dokładnego uzasadnienia, o tyle zastępstwo nieobecnego nauczyciela nie musi być uzasadniane, wystarczy wskazanie, że rzeczywiście istnieje taka potrzeba.

Dodatkowo umowę na zastępstwo można stosować kilka lat z rzędu i nauczyciel nie ma podstaw, aby domagać się umowy na czas nieokreślony.

Jedynym rozwiązaniem, jakie widzę w tej sytuacji, jest próba rozmowy z dyrektorem i uświadomienie mu, że jednak wolałaby Pani umowę na czas nieokreślony – przy czym jeśli dyrektor odmówi – pozostaje Pani przyjąć jego propozycję umowy na zastępstwo bądź odmówić.