Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciągłe umowy na zastępstwo dla nauczyciela

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.11.2019

Pracuję w pewnej szkole od 8 lat. Przez pierwsze 3 lata miałam umowy na czas określony. Od 5 lat z powodu zmiany dyrekcji otrzymuję umowy na zastępstwo nieobecnych nauczycieli – trwające od 1 września do zakończenia roku szkolnego – bez wakacji (dostaję ekwiwalent urlopowy). Muszę rejestrować się w każde wakacje w urzędzie pracy, żeby mieć ciągłość W czerwcu kończę 54 lata i mam 27 lat pracy. Nie wszystkie lata przepracowałam w szkole – do 20 lat przy tablicy brakuje mi ok. 3 lat. Przez te 8 lat odeszło ze szkoły sporo nauczycieli na emeryturę, a teraz odeszły 2 osoby. Mam wiele kwalifikacji, które dyrekcja wykorzystuje. W tym wieku chyba powinnam być jakoś chroniona? Proszę o pomoc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Ciągłe umowy na zastępstwo dla nauczyciela

Niestety – ochrona przedemerytalna nie daje możliwości żądania od pracodawcy umowy na czas nieokreślony. Poza tym ochrona przedemerytalna rozpoczyna się 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a Pani nie ma prawa do emerytury bez względu na wiek z Karty Nauczyciela ze względu na krótki staż pracy, wobec czego na emeryturę będzie Pani mogła przejść w wieku 60 lat, wiec okres ochronny rozpocznie się za 2 lata, gdy ukończy Pani 56 lat.

 

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela „w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony”.

 

O ile potrzeba wynikające z organizacji nauczania wymaga od dyrektora dokładnego uzasadnienia, o tyle zastępstwo nieobecnego nauczyciela nie musi być uzasadniane, wystarczy wskazanie, że rzeczywiście istnieje taka potrzeba.

 

Dodatkowo umowę na zastępstwo można stosować kilka lat z rzędu i nauczyciel nie ma podstaw, aby domagać się umowy na czas nieokreślony.

 

Jedynym rozwiązaniem, jakie widzę w tej sytuacji, jest próba rozmowy z dyrektorem i uświadomienie mu, że jednak wolałaby Pani umowę na czas nieokreślony – przy czym jeśli dyrektor odmówi – pozostaje Pani przyjąć jego propozycję umowy na zastępstwo bądź odmówić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + III =

»Podobne materiały

Dodatkowe obowiązki narzucone nauczycielowi niezwiązane z wykonywanym zawodem

Pracuję w szkole jako pedagog i nauczyciel języka francuskiego. Mam 20 godzin pensum tygodniowo, jednak mój rzeczywisty czas pracy wynosi nawet 34 godziny. Dyrektor narzuca mi dodatkowe obowiązki niezwiązane z wykonywanym zawodem, które muszę wykonywać – oczywiście bezpłatnie. Czy może to robi

Czy uczelnia może odebrać mi tytuł magistra?

Zdobyłem tytuł magistra 6 lat temu. Być może praca magisterska zostanie uznana za plagiat. Czy uczelnia może mi odebrać tytuł magistra? Dzięki niemu dostałem awans i podwyżkę. Czy mogę odpowiadać z art. 286 K.k.?

Arkusz organizacji szkoły a zastrzeżenia do rozdziału godzin nauczycieli

Dyrektor gimnazjum, w którym pracuję, przedstawił radzie pedagogicznej arkusz organizacji szkoły z przydziałem godzin na przyszły rok szkolny. Zapewnił, że wszyscy nauczyciele będą mieli etaty. Niestety pod wpływem knowań nauczycielki, która ma poparcie wójta i której członkowie rodziny również uczą
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »