.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mogę mieszkać w mieszkaniu bez sprawy spadkowej?

Proszę o udzielenie mi informacji na temat mieszkania po nieżyjących teściach. Jest tam zameldowana rodzina (3 osoby), mieszkaliśmy tam z teściami od 1991 roku. Opłaty i kredyt spłacaliśmy na pół plus swój wkład w to mieszkanie. Po 13 latach musieliśmy się wyprowadzić – sprawy rodzinne. Jest jeszcze jeden syn, który tam nie mieszka, ale przyjeżdża, demoluje zamki, mimo że jeszcze nie było sprawy spadkowej i nic nie wiadomo o testamencie. Czy mogę tam mieszkać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę mieszkać w mieszkaniu bez sprawy spadkowej?

Fot. Fotolia

Ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych

W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile, jak Pani wskazuje, teściowie nie pozostawili po sobie testamentu, co powoduje, że dziedziczenie nastąpi na mocy ustawy. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zachodzi zatem pytanie, kto jest spadkobiercą ustawowym po teściach? Osoby te będą bowiem spadkobiercami, a wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

 

Niestety dla Pani, zgodnie z art. 206 każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy każdy ze spadkobierców po teściach ma prawo korzystać z domu w takim samym zakresie i w takim samym stopniu.

 

Na Pani miejscu dążyłbym do jak najszybszego rozwiązania sporu i ustalenia, kto i w jakim udziale dziedziczy spadek po teściach, a w przypadku wielości spadkobierców dążyłbym do przeprowadzenia postępowania o dział spadku, którego celem byłoby przyznanie spadkobiercy ustawowemu z Pani rodziny nieruchomości na własność. Na ten moment syn teściów, o którym Pani wspomina, może przychodzić do domu po tychże, lecz nie może go niszczyć. Jeżeli będą miały miejsca zachowania, które polegają na demolowaniu mienia, proszę wzywać policję.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu