Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę mieszkać w mieszkaniu bez sprawy spadkowej?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.07.2019

Proszę o udzielenie mi informacji na temat mieszkania po nieżyjących teściach. Jest tam zameldowana rodzina (3 osoby), mieszkaliśmy tam z teściami od 1991 roku. Opłaty i kredyt spłacaliśmy na pół plus swój wkład w to mieszkanie. Po 13 latach musieliśmy się wyprowadzić – sprawy rodzinne. Jest jeszcze jeden syn, który tam nie mieszka, ale przyjeżdża, demoluje zamki, mimo że jeszcze nie było sprawy spadkowej i nic nie wiadomo o testamencie. Czy mogę tam mieszkać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę mieszkać w mieszkaniu bez sprawy spadkowej?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile, jak Pani wskazuje, teściowie nie pozostawili po sobie testamentu, co powoduje, że dziedziczenie nastąpi na mocy ustawy. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zachodzi zatem pytanie, kto jest spadkobiercą ustawowym po teściach? Osoby te będą bowiem spadkobiercami, a wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

 

Niestety dla Pani, zgodnie z art. 206 każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy każdy ze spadkobierców po teściach ma prawo korzystać z domu w takim samym zakresie i w takim samym stopniu.

 

Na Pani miejscu dążyłbym do jak najszybszego rozwiązania sporu i ustalenia, kto i w jakim udziale dziedziczy spadek po teściach, a w przypadku wielości spadkobierców dążyłbym do przeprowadzenia postępowania o dział spadku, którego celem byłoby przyznanie spadkobiercy ustawowemu z Pani rodziny nieruchomości na własność. Na ten moment syn teściów, o którym Pani wspomina, może przychodzić do domu po tychże, lecz nie może go niszczyć. Jeżeli będą miały miejsca zachowania, które polegają na demolowaniu mienia, proszę wzywać policję.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus VIII =

»Podobne materiały

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.

 

Macocha, która nie przysposobiła pasierba – czy dziedziczy po jego śmierci?

Kto dziedziczy po zmarłym, który nie miał dzieci, żony, rodzeństwa ani rodziców? Żyjący krewni to: macocha, która nigdy nie przysposobiła zmarłego (czy ona dziedziczy po swoim pasierbie?), wujek (brat ojca zmarłego), kuzynostwo zmarłego (dzieci rodzeństwa jego rodziców).

 

Kupno praw spadkowych

Jestem zainteresowany zakupem od spadkobierców ustawowych praw i roszczeń do części nieruchomości położonej w Warszawie objętej działaniem dekretu z 26 października 1945 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Czy można nabyć taką nieruchomość, a jeśli tak, to jakie dokumenty będą wymagane do sporządzenia

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »