Czy mogę mieszkać w mieszkaniu bez sprawy spadkowej?

Proszę o udzielenie mi informacji na temat mieszkania po nieżyjących teściach. Jest tam zameldowana rodzina (3 osoby), mieszkaliśmy tam z teściami od 1991 roku. Opłaty i kredyt spłacaliśmy na pół plus swój wkład w to mieszkanie. Po 13 latach musieliśmy się wyprowadzić – sprawy rodzinne. Jest jeszcze jeden syn, który tam nie mieszka, ale przyjeżdża, demoluje zamki, mimo że jeszcze nie było sprawy spadkowej i nic nie wiadomo o testamencie. Czy mogę tam mieszkać?

Czy mogę mieszkać w mieszkaniu bez sprawy spadkowej?

Fot. Fotolia

Ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych

W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile, jak Pani wskazuje, teściowie nie pozostawili po sobie testamentu, co powoduje, że dziedziczenie nastąpi na mocy ustawy. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zachodzi zatem pytanie, kto jest spadkobiercą ustawowym po teściach? Osoby te będą bowiem spadkobiercami, a wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Niestety dla Pani, zgodnie z art. 206 każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy każdy ze spadkobierców po teściach ma prawo korzystać z domu w takim samym zakresie i w takim samym stopniu.

Na Pani miejscu dążyłbym do jak najszybszego rozwiązania sporu i ustalenia, kto i w jakim udziale dziedziczy spadek po teściach, a w przypadku wielości spadkobierców dążyłbym do przeprowadzenia postępowania o dział spadku, którego celem byłoby przyznanie spadkobiercy ustawowemu z Pani rodziny nieruchomości na własność. Na ten moment syn teściów, o którym Pani wspomina, może przychodzić do domu po tychże, lecz nie może go niszczyć. Jeżeli będą miały miejsca zachowania, które polegają na demolowaniu mienia, proszę wzywać policję.