Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroba płuc a czas trwania zwolnienia lekarskiego

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 21.04.2010

U obecnego pracodawcy pracuję od lutego 2009 roku, mam umowę na czas nieokreślony. W sierpniu 2009 r. poszedłem na zwolnienie chorobowe, które trwało ponad dwa miesiące (mam przewlekłą chorobę płuc). Następnie wróciłem do pracy, ale w związku z pogarszającym się stanem zdrowia od marca ponownie przebywam za zwolnieniu, które prawdopodobnie zostanie przedłużone o kolejny miesiąc. Jak długo jeszcze mogę przebywać na zwolnieniu lekarskim, aby móc bez konsekwencji prawnych powrócić formalnie do pracy i po powrocie zdecydować z pracodawcą o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Choroba płuc a czas trwania zwolnienia lekarskiego

Wyczerpanie okresu zasiłkowego i wystąpienie o zasiłek rehabilitacyjny

Osoba niezdolna do pracy z powodu gruźlicy może przebywać na zasiłku chorobowym łącznie przez 270 dni (przez pierwsze 33 dni choroby płaci Panu pracodawca, przez pozostałe 237 dni ZUS). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokuje na odzyskanie zdolności, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. O świadczenie może wystąpić także osoba, która została skierowana na badania przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty, a lekarz orzekł, że osoba rokuje na odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18-22 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Czy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę pracę bez wypowiedzenia ze względu na niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby?

Niemniej musi Pan mieć świadomość, iż pracodawca może rozwiązać z pracownikiem zatrudnionym u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące (art. 53 §1 pkt 1b Kodeksu pracy).

 

Podsumowując, w okresie ochronnym pozostaje Pan przez cały okres pobierania zasiłku chorobowego (przez 270 dni) oraz przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Jeśli Pana choroba nie jest gruźlicą, okres zasiłku chorobowego wyniesie 182 dni, natomiast okres świadczenia rehabilitacyjnego się nie zmienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki