.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Likwidacja oddziału firmy a odszkodowanie dla pracownika

• Autor: Łukasz Poczyński

Centrala firmy znajduje się w mieście X, a ja pracuję w salonie firmy w miejscowości Y. Firma z przyczyn ekonomicznych likwiduje salon wraz z moim stanowiskiem pracy. Czy mogę liczyć na odszkodowanie? W firmie pracuję 1,5 roku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Likwidacja oddziału firmy a odszkodowanie dla pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z winy pracodawcy

Zakładam, że jest Pani związana z pracodawcą umową o pracę na czas nieokreślony.

 

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się w wyniku oświadczenia jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Jeśli umowę o pracę na czas nieokreślony wypowiada pracodawca, to na mocy art. 30 § 4 K.p. w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy musi wskazać przyczynę uzasadniającą to wypowiedzenie. Przyczyna wypowiedzenia powinna być konkretna, rzeczywista i prawdziwa. Niespełnienie któregoś z tych warunków jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 Kodeksu pracy i może prowadzić do uznania wypowiedzenia za wadliwe.

Likwidacja stanowiska pracy przez trudną sytuację finansową pracodawcy

Taką przyczyną jest niewątpliwie likwidacja stanowiska pracy, podyktowana trudną sytuacją finansową pracodawcy. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85) stwierdził, że zmniejszenie stanu zatrudnienia w zakładzie pracy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia. Sama decyzja co do przydatności i celowości utrzymywania określonego stanowiska mieści się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlega ocenie sądów pracy (wyrok SN z 23 maja 1997, I PKN 176/97).

 

Przedmiotem oceny dokonywanej przez sąd jest natomiast kwestia autentyczności likwidacji stanowiska. Może się zdarzyć bowiem, że dokonana przez pracodawcę likwidacja stanowiska pracy ma charakter jedynie pozorny (fikcyjny).

 

Zakładam jednak, że w Pani przypadku nie mamy do czynienia z taką pozornością.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika

W związku z tym należy zastanowić się, jakie roszczenia mogą Pani przysługiwać jako pracownikowi w związku z zaistniałą sytuacją. Trzeba tutaj sięgnąć do przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Oprócz zwolnień grupowych ustawa dotyczy w ograniczonym zakresie także zwolnień indywidualnych (art. 10 ust. 1 ustawy). Jednak muszą być tutaj spełnione następujące warunki:

  1. rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska pracy może być taką przyczyną),
  2. pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników,
  3. zwolnienie musi dotyczyć mniejszej liczby pracowników niż przy zwolnieniu grupowym (zasady zwolnień grupowych określa art. 1 tej ustawy).

 

W zależności od stażu pracy różni się kwota odprawy. Pracownikowi przysługuje odprawa w wysokości:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 2 lata,
  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u pracodawcy od 2 do 8 lat,
  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u pracodawcy ponad 8 lat.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Poczyński

Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu