Likwidacja stanowiska w okresie ochronnym i propozycja pracy na innym stanowisku

Od 1 lutego 2019 jestem w okresie ochronnym. 31 maja 2020 r. dostałam wypowiedzenie zmieniające ze wskazaniem likwidacji stanowiska obniżeniem stanowiska, wynagrodzenia, okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca i ekwiwalentem dokładania do, w którym jestem w ochronie. Faktycznie była to pozorna likwidacja, więc wystąpiłam do sadu – sprawa jest w toku.
Dzisiaj po upływie prawie roku dostałam kolejne wypowiedzenie, ze wskazaniem na likwidację stanowiska i tym razem całego departamentu oraz dalszą propozycją pracy – znacznie poniżej moich kompetencji. Nie bardzo wiem, co mam zrobić, walczę o przywrócenie do pracy, więc muszę przyjąć nową propozycję? Co będzie, jeżeli jej nie przyjmę?

Likwidacja stanowiska w okresie ochronnym i propozycja pracy na innym stanowisku

Okres ochronny

„Okres ochronny” dla pracowników w wieku przedemerytalnym wynika z art. 39 ustawy Kodeks pracy. Według literalnego brzmienia tego przepisu: „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Przepis ten wprowadza 2 warunki ochrony: czas do osiągnięcia wieku emerytalnego i okres pracy związany z prawem do emerytury. Wprowadzono od niego wyjątki w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40) oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 41).

Zobacz też: Okres ochronny przed emeryturą

Nowa propozycja pracodawcy – wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy mają zastosowanie odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. Oznacza to, że pracodawca nie może w stosunku do pracownika w wieku przedemerytalnym zastosować wypowiedzenia zmieniającego, modyfikującego na niekorzyść tego pracownika jego dotychczasowe warunki pracy lub płacy.

Likwidacja stanowiska

Likwidacja stanowiska pracy nie może być podstawą do wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym, którego stosunek pracy jest chroniony na podstawie art. 39 Kodeksu pracy. Takiemu pracownikowi można wypowiedzieć tylko warunki pracy i płacy. Jedynie ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy wyłączają ochronę przedemerytalną i umożliwiają wypowiedzenie umowy o pracę pracownikom tuż przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego.

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Walka o przywrócenie do pracy

Obecna propozycja nie ma wpływu na toczącą się sprawę. Sąd powinien orzec na Pani korzyść i zasądzić odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy.