Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto może zostać członkiem spółki wodnej?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 16.08.2017

Moje pytanie brzmi: kto może zostać członkiem spółki wodnej? Czy członkiem spółki wodnej może zostać mieszkaniec posiadający mieszkanie w budynku (dożywotnia nieodpłatna służebność mieszkania),
posiadający w mieszkaniu licznik wodny i korzystający i płacący za pobraną wodę? Przepisałem dom i działkę na córkę, co zgodnie z Prawem wodnym wykreśla mnie z członkostwa w spółce. Co robić?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestie dotyczące podstawowych zasad tworzenia i funkcjonowania spółek wodnych uregulowane są w ustawie z dnia 18 lipca Prawo wodne. Dla powstania spółki wodnej zgodnie z art. 165 ust. 2 ustawy wymagane jest: uchwalenie statutu spółki przez osoby zainteresowane utworzeniem spółki; dokonanie wyboru organów spółki. Zgodnie zaś z art. 166 ust. 1 ustawy „statut spółki wodnej określa w szczególności:  

 

1) nazwę i siedzibę spółki oraz teren jej działalności;  

2) cel spółki oraz sposób i środki służące do osiągnięcia tego celu;  

3) zasady ustalania wysokości składek i innych świadczeń na rzecz spółki, adekwatnych do celów spółki;  

3a) zasady ustalania należności za dostarczanie wody oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, w przypadku prowadzenia działalności, o której mowa w art. 164 ust. 2; 

4) prawa i obowiązki członków spółki;  

5) ograniczenia praw członków dotyczące ich gruntów i obiektów niezbędnych do wykonywania zadań spółki;  

6) warunki przyjmowania nowych członków oraz wykluczania członków ze spółki;  

7) warunki następstwa prawnego członków spółki;  

8) organy spółki, ich skład, zasady powoływania i odwoływania oraz zakres działania;  

9) zasady nawiązywania stosunku pracy w ramach spółki;  


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Kto może zostać członkiem spółki wodnej?

10) przypadki wymagające zwołania walnego zgromadzenia;  

11) czas trwania spółki oraz sposób jej rozwiązania lub likwidacji;  

12) warunki zaciągania zobowiązań i udzielania pełnomocnictw do reprezentowania spółki;  

13) przeznaczenie mienia pozostałego po rozwiązaniu lub likwidacji spółki”.  

 

W związku z powyższym każda spółka wodna ustanawia w ramach statutu regulacje normujące przyjęcie nowych członków. Zazwyczaj spółki w statutach zawierają zapisy o podobnej treści jak ten: „Członkami spółki mogą być osoby fizyczne i prawne korzystające z urządzeń eksploatowanych przez spółkę lub zainteresowane jej działalnością w inny sposób. W szczególności członkami powinni być właściciele gruntów położonych na terenie X. Przyjęcie do spółki jak i wystąpienie na wniosek zainteresowanego następuje w drodze uchwały zarządu spółki”.

 

Jedyna okoliczność, której spółka nie może zmienić, to obowiązkowe przyjęcie w poczet członków spółki osoby, będącej następcą prawnym dotychczasowego członka. Nakaz ten wynika z art. 166 ust. 7 ustawy wyraźnie i jednoznacznie stwierdzającej, iż następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki.  

 

Moim zdaniem fakt, iż członkiem spółki z mocy prawa została Pańska córka po przeniesieniu na nią własności mieszkania, nie wyklucza możliwości ubiegania się przez Pana o ponowne przyjęcie w poczet członków spółki. Warunkiem jest, by spółka przewidywała taką możliwość w statucie. Argumentem przemawiającym za Pańskim przyjęciem jest fakt, iż nadal zamieszkuje Pan na trenie działania spółki i korzysta Pan z dostarczanej przez nią wody.

 

Tak więc musi się Pan zapoznać ze statutem spółki, by dowiedzieć się, jakie warunki musi spełnić „przyszły członek” spółki wodnej, aby zarząd mógł podjąć uchwałę o przyjęciu Pana w poczet członków.l

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – czy można go zmienić?

Urząd gminy wyłożył do wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który praktycznie w całości dotyczy terenów prywatnych. Około 90% właścicieli nieruchomości nie zgadza się na ustalenia projektowe. Czy w tej chwili mamy jakąś szansę na doprowadzenie do wycofania tego projektu i pozostawienia terenów w dotychczasowym stanie?

 

Różnice między studium zagospodarowania przestrzennego a miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Gmina opracowała studium zagospodarowania przestrzennego i teraz przystąpiła do uchwalania planu. Jestem właścicielką gruntu rolnego, złożyłam wniosek do studium o zmianę przeznaczenia działek na budowlane. Mój wniosek nie został uwzględniony, a tereny mojej działki w studium mają oznaczenie rezerwowych terenów budowlanych. Tereny nie są uzbrojone i to jest argument gminy. Teraz gmina wyłożyła projekt planu i w nim moja działka jest znowu oznaczona jako teren rolny. Gmina mówi, że tak to powinno być i jest zgodne z ustawą o planowaniu. Czy jest to prawidłowe działanie (inne oznaczenie w studium i inne w planie)?

Przepisanie mieszkania bez konieczności zwrotu bonifikaty

Siostra mojej mamy chce zapisać mi mieszkanie, które wykupiła dwa lata temu z bonifikatą 90%. Jak wygląda możliwość przepisania na mnie tego mieszkania bez konieczności zwrotu bonifikaty? Czy można w tym przypadku skorzystać z umowy dożywocia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »