.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak skutecznie zablokować budowę marketu zamiast planowanego domu sąsiada?

• Data: 21-12-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mamy za płotem pustą działkę, na której miał się wybudować sąsiad. W zeszłym tygodniu okazało się, że chce on zmienić warunki zabudowy i że nie ma być to lokal mieszkalny a market. Jak mogę zatrzymać budowę marketu? Widzę tu wiele przeszkód i uciążliwości, np. bliskość szkoły, wzmożony ruch pojazdów i hałas, uciążliwe godziny pracy, zabudowa jednorodzinna, niedostosowane chodniki i drogi do większego ruchu pojazdów. Jakie mam szanse na powstrzymanie budowy? Jakich argumentów użyć w sprzeciwie? Jakie procedury postępowania należy wszcząć, aby zgłosić sprzeciw do warunków zabudowy (zawiadomienie o wszczęciu postępowania o wydanie WZ do wglądu)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak skutecznie zablokować budowę marketu zamiast planowanego domu sąsiada?

Przestrzeganie zasady dobrego sąsiedztwa

Niestety argumenty, jakie Pan podał, czyli bliskość szkoły, wzmożony ruch pojazdów, hałas, uciążliwe godziny pracy, zabudowa jednorodzinna, niedostosowane chodniki i drogi do większego ruchu pojazdów – nie są podstawą do zaskarżenia decyzji o warunkach zabudowy (WZ).

W postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy zasadniczo nie bada się oddziaływania planowanej inwestycji na działki sąsiednie. Ale niespełnienie warunków zasady dobrego sąsiedztwa już tak.

Z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że zasada dobrego sąsiedztwa jest spełniona, jeżeli co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Wystarczające jest zatem stwierdzenie w sąsiedztwie działki objętej inwestycją jednej tylko działki zabudowanej w sposób podobny do planowanego przez inwestora, a analiza urbanistyczna wykazała występowanie większej ilości zabudowań tego rodzaju (wyrok WSA w Łodzi z 14-05-2014, II SA/Łd 130/14).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak MPZP a określanie wymagań co do nowej zabudowy i zagospodarowania terenu

Zasady ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. (Dz. U. Nr 164, poz. 1588; zwanym dalej rozporządzeniem). W ocenie organu II instancji postępowanie wyjaśniające przeprowadzone przez Burmistrza Ł. wykazało, że projektowana inwestycja może zostać zrealizowana na wskazanym przez inwestora terenie, bowiem spełnione są, co wynika z analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki określone w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy. W obszarze analizowanym występuje zabudowa o zróżnicowanych funkcjach i parametrach, tj. budynki mieszkalne jednorodzinne i wielorodzinne, budynki mieszkalno-usługowe. Nie ma tam wielkopowierzchniowego budynku usługowo-handlowego (c.d. wyrok WSA w Łodzi z 14-05-2014).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zaskarżenie decyzji o warunkach zabudowy

Argumentami do zaskarżenia decyzji o warunkach zabudowy mogą być:

1. Przy budowie budynku wielkopowierzchniowego nie będzie możliwie zachowanie procentowej powierzchni biologicznie czynnej, przy uwzględnieniu wielkości planowanego budynku oraz miejsc postojowych wraz z drogami dojazdowymi;

2. zakwestionowanie występowania kontynuacji funkcji, ustalenie wskaźnika nowej zabudowy, który jest sprzeczny z pozostałymi parametrami wynikającymi z analizy terenu;

3. niespełnienie warunku dobrego sąsiedztwa, bowiem ma ono miejsce, jeżeli zabudowa nie godzi w zastany stan rzeczy i można pogodzić ją z funkcją istniejącą. Dopuszcza się przy zabudowie realizującej funkcję mieszkaniową realizację zabudowy w postaci sklepu osiedlowego, przychodni, urządzeń rekreacyjnych, nie dopuszcza się natomiast budowy sklepu o charakterze wielkopowierzchniowym, zakładu produkcyjnego, bowiem burzy to istniejący ład przestrzenny.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Niezgodność z otoczeniem i istniejącą zabudową
Pan Jan mieszkał w spokojnej okolicy zabudowanej domami jednorodzinnymi. Gdy dowiedział się, że na sąsiedniej działce planowana jest budowa marketu, złożył sprzeciw, podnosząc, że inwestycja ta burzy układ przestrzenny i narusza zasadę dobrego sąsiedztwa. Argumentował, że lokalizacja dużego obiektu handlowego w otoczeniu domów jednorodzinnych wpłynie na spadek wartości jego nieruchomości i stworzy konflikty w związku z niedostosowaną infrastrukturą drogową.

 

Zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
Pani Anna, której dom położony jest w pobliżu planowanego marketu, zwróciła uwagę, że intensywny ruch samochodowy, związany z dostawami towaru i licznymi klientami, zwiększy ryzyko wypadków. W okolicy znajduje się szkoła podstawowa, a infrastruktura drogowa i chodniki nie są przystosowane do większego obciążenia ruchem. Zaskarżyła decyzję, powołując się na brak odpowiednich analiz dotyczących wpływu inwestycji na bezpieczeństwo dzieci i pieszych.

 

Niespełnienie wymagań środowiskowych
Państwo Kowalscy, których dom graniczy bezpośrednio z działką przeznaczoną pod budowę marketu, wykazali w swoim sprzeciwie, że inwestycja nie spełnia wymogów dotyczących powierzchni biologicznie czynnej. Twierdzili, że teren, na którym planowany jest market, nie jest dostosowany do obiektów o tak dużej skali, a zbyt mała powierzchnia zieleni wpłynie na zmiany w gospodarce wodnej i zwiększy ryzyko zalania ich posesji.

Podsumowanie

Jeśli sąsiednia działka, na której miał powstać dom, ma teraz stać się miejscem budowy marketu, istnieją sposoby, aby zaskarżyć decyzję o zmienionych warunkach zabudowy. Kluczowymi argumentami mogą być niezgodność inwestycji z zasadą dobrego sąsiedztwa, zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz niespełnienie wymogów dotyczących powierzchni biologicznie czynnej. Warto dokładnie przeanalizować planowane zmiany i złożyć odpowiedni sprzeciw, aby chronić swoje prawa i komfort życia w sąsiedztwie.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w złożeniu sprzeciwu lub konsultacji prawnej w sprawie zmienionych warunków zabudowy, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my przygotujemy odpowiednie pismo i doradzimy, jak skutecznie działać. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu