Rejestracja podmiotu leczniczego w formie spółki komandytowej

• Autor: Adam Dąbrowski

Zarejestrowałam podmiot leczniczy w formie spółki komandytowej, a NFZ twierdzi, że muszę zarejestrować indywidualną praktykę lekarską w izbach lekarskich, abym mogła pracować jako lekarz w tym podmiocie. Czy słusznie?

Formy wykonywania działalności leczniczej

Zasadnicze znaczenie ma to, w jakiej formie prawnej może Pani wykonywać swój zawód (lekarza). Przy czym należy odróżnić formy wykonywania działalności leczniczej jako podmiot leczniczy od prawa do wykonywania zawodu lekarza oraz form prawnych wykonywania tego zawodu.

Stosownie do ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich”.

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej wskazuje, że:

  1. Podmiot wykonujący działalność leczniczą – to podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza lub pielęgniarkę wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5;
  2. Podmiotami leczniczymi są m.in. (art. 4.1/) przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej; np.: lekarz wpisany do CEiDG lub KRS jako spółka kapitałowa lub spółka osobowa.

Spółka komandytowa jako forma prowadzenia podmiotu leczniczego

Założenie spółki komandytowej prowadzi do utworzenia podmiotu leczniczego w formie przewidzianej dla wykonywania działalności gospodarczej. Oczywiście spółka komandytowa wymaga rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka komandytowa to forma prowadzenia podmiotu leczniczego, ale nie forma wykonywania zawodu przez lekarza.

Działalność lecznicza lekarza może być wykonywana jako:

a) jednoosobowa działalność gospodarcza, a w jej ramach jako indywidualna praktyka lekarska, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład lub indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład,

b) spółka cywilna, spółka jawna albo spółka partnerska jako grupowa praktyka lekarska.

Jak widać, lekarz nie może wykonywać swego zawodu oraz prowadzić działalności leczniczej w formie spółki komandytowej.

UWAGA: Wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej nie jest prowadzeniem podmiotu leczniczego (art. 5.3). Lekarze wykonujący zawód w ramach praktyki zawodowej określani są w ustawie, jako podmioty wykonujące działalność leczniczą (dla odróżnienia od pojęcia podmiot leczniczy).

Lekarz wykonujący działalność leczniczą jako indywidualną praktykę lekarską, lekarz wykonujący działalność leczniczą jako indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, lekarz wykonujący indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania, lekarz wykonujący indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład jest obowiązany m.in. uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Utworzenie i prowadzenie podmiotu leczniczego

Podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy, składa organowi prowadzącemu rejestr, o którym mowa w art. 106 ust. 1, wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (...).

Podobnie jak w przypadku praktyk zawodowych, utworzenie i prowadzenie podmiotu leczniczego również jest to tzw. działalność regulowana, co wymaga spełnienia dodatkowych wymogów i uzyskania wpisu w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

W przypadku podmiotów leczniczych mamy do czynienia z dowolnością formy prawnej, w której prowadzona jest działalność gospodarcza: zatem podmiotem leczniczym może być jednoosobowy przedsiębiorca, spółka osobowa (w tym komandytowa), jak również spółka kapitałowa. Daje to w praktyce możliwość rozwoju, tworzenia szerszych struktur organizacyjnych i pozyskania kapitału. Czynności i wymogi w stosunku do podmiotu leczniczego są w pewnej mierze podobne do wymogów wobec praktyk. Organem rejestrowym i kontrolnym w przypadku podmiotów jest wojewoda właściwy ze względu na siedzibę podmiotu leczniczego.

Podmiot leczniczy może zatrudniać lekarzy, którzy mają prawo do wykonywania zawodu lekarza oraz wykonują go w formach przewidzianych prawem. A to oznacza, że lekarz powinien prowadzić jedną z indywidualnych praktyk wskazanych powyżej.

O ile chciałaby Pani tylko zarządzać podmiotem leczniczym bez wykonywania zawodu lekarza, nie byłoby potrzeby wykonywania zawodu lekarza i prowadzenia działalności leczniczej. Jeżeli jednak chce Pani osobiście wykonywać zawód lekarza i działalność leczniczą jako lekarz (udzielać świadczeń zdrowotnych), powinno się to odbywać w formie dopuszczalnej prawem. A prawo nie pozwala na wykonywanie zawodu lekarza i prowadzenie działalności leczniczej przez lekarza w formie spółki komandytowej. Prawo dopuszcza praktykę indywidualną oraz praktykę zbiorową.

Oczywiście możliwa jest sytuacja, w której lekarz, będący właścicielem podmiotu leczniczego, jest zainteresowany jako specjalista w danej dziedzinie udzielaniem świadczeń zdrowotnych na kontrakcie w tym podmiocie leczniczym. W tym celu powinien posiadać indywidualną praktykę wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład.

Działalność zarówno jako podmiot leczniczy oraz jako lekarz prowadzący działalność leczniczą można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Organem prowadzącym rejestr jest:

1) wojewoda właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania podmiotu leczniczego – w odniesieniu do podmiotów leczniczych,

2) okręgowa rada lekarska właściwa dla miejsca wykonywania praktyki zawodowej lekarza – w odniesieniu do tych praktyk.

Reasumując – rację ma NFZ, stawiając określone wymagania co do formy prowadzenia przez Panią działalności leczniczej w sytuacji, gdy jest Pani jednym z założycieli podmiotu leczniczego i chce w tym podmiocie wykonywać zawód lekarza.