.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Błąd w mapie terenu powielany od lat przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Niedawno zleciłem firmie geodezyjnej wykonanie mapy nieruchomości do celów projektowych. Granica na mapie różni się od faktycznej granicy w terenie („pomniejszono″ moją działkę), a geodeta tłumaczy, że przypadkowo powielił błąd istniejący od 50 lat w planach tej działki. Jaka jest odpowiedzialność Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej za ten błąd? Czy grunt, który użytkuję od 32 lat, jest moją własnością bez konieczności występowania o zasiedzenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)

Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego „posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”.

 

Jak wynika z tego przepisu, nabycie własności następuje z mocy prawa w związku z upływem czasu (20 lub 30 lat) i nie jest uzależnione od jej stwierdzenia w postępowaniu sądowym. Samo postanowienie sądu rejonowego stwierdzające nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie ma jedynie charakter deklaratoryjny i służy potwierdzeniu faktu, który już nastąpił.

 

Zasadniczo postanowienie sądowe jest konieczne celem dokonania wpisu prawa własności w księdze wieczystej, choć jeśli dobrze rozumiem, na skutek błędu geodetów Pańska własność na nieruchomości, którą nabył Pan przez zasiedzenie, już jest w księdze wieczystej wpisana. Jeśli tak, to nie musi Pan przeprowadzać w sądzie postępowania o zasiedzenie.

 

Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej jest jednostką budżetową starostwa powiatowego.

Odpowiedzialność o charakterze cywilnoprawnym

W przypadku, gdyby doznał Pan szkody, do której doszło na skutek wykonywania zadań przez starostwo powiatowe, może Pan domagać się od jednostki samorządu powiatowego wszelkich odszkodowań pozostających w związku przyczynowym z działaniem lub zaniechaniem jej funkcjonariusza.

 

Odpowiedzialność starostwa wynika z art. 417 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że „za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa”.

 

Ponieważ jest to odpowiedzialność o charakterze cywilnoprawnym, do Pana należałoby wykazanie poniesionej szkody, powstałej w związku z zaniechaniem pracownika Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, wysokości szkody oraz związku przyczynowego pomiędzy zaniechaniem a powstałą szkodą.

 

W celu rozwiązania problemu i usunięcia rozbieżności zwróciłbym się z pismem do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego załączyłbym kserokopię mapki z księgi wieczystej, z żądaniem dokonania korekty w części oznaczenia właściciela tej części nieruchomości, która znajduje się w granicach Pańskiej nieruchomości, a która, jak się okazuje, ma inne oznaczenie niż Pańska działka.

 

W odpowiedzi na Pański wniosek starosta przeprowadzi tzw. synchronizację nieruchomości, polegającą na przeprowadzeniu przez wyznaczonego przez starostę geodetę badania księgi wieczystej celem uzgodnienia danych w ewidencji gruntów i budynków z danymi zawartymi w księdze wieczystej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu