Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do odbioru dziecka ze szkoły

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.02.2014

Jestem rozwiedziona. Sąd przyznał mi pełne prawa rodzicielskie do córki, która mieszka ze mną; jej ojciec ma ograniczoną władzę do wszystkich istotnych spraw majątkowych i osobistych dziecka. Ma prawo kontaktować się z córką w wyznaczonych terminach, w tym odbierać ją ze szkoły. Problem jednak w tym, że były mąż chce, aby robili to jego rodzice, czego ja sobie nie życzę. Czy w takiej sytuacji dziadkowie mają prawo do odbioru dziecka ze szkoły?

 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.o.

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że to Pani przysługuje pełna władza rodzicielska nad córką. Jej ojciec ma ograniczoną władzę rodzicielską. Sądownie ustalone zostało także prawo do kontaktów z dzieckiem, w tym prawo do odbioru dziecka ze szkoły.

 

W mojej ocenie prawo, które przysługuje Pani małżonkowi, nie przechodzi niejako z mocy prawa na jego rodziców, tj. dziadków Pani dziecka. Zauważyć należy bowiem, że to Pani posiada pełną władzę rodzicielską. Ojciec ma natomiast tylko uregulowane prawo do kontaktów z jednoczesnym prawem odbioru dziecka ze szkoły. Powyższe nie skutkuje jednak prawem decydowania o tym, kto może odbierać córkę ze szkoły. W tym przypadku były mąż zmuszony jest bowiem uzyskać zgodę Pani jako osoby mającej pełną władzę rodzicielską. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności winna Pani zawiadomić dyrekcję szkoły o zaistniałej sytuacji i zastrzec, iż jeżeli dziecko zostanie wydane osobie innej niż Pani lub ojcu, powiadomi Pani odpowiednie organy kontrolne i organa ścigania.

 

Pragnę podkreślić, że jeżeli dziadkowie (rodzice Pani byłego męża) mają potrzebę kontaktów z wnuczką, wystąpić do sądu z wnioskiem o prawne uregulowanie kontaktów.

 

Powyższe znajduje swoje uzasadnienie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 1988 r. (sygn. akt III CZP 42/88), zgodnie z którą „dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak podnosi się w powyższym orzeczeniu „władza rodzicielska – jak to wynika z całokształtu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a zwłaszcza art. 95 § 1, art. 96 i art. 98 § 1, stanowi ogół obowiązków i praw względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Zakres władzy rodzicielskiej nie oznacza wyłączności rodziców w stosunku do dziecka i powinna być ona wykonywana tak, jak tego wymaga dobro i interes dziecka. Jest rzeczą oczywistą, że rodzicom przysługuje prawo do osobistej styczności z dzieckiem, jest ono ich prawem osobistym i niezależnym od władzy rodzicielskiej. Przysługuje ono rodzicom mimo pozbawienia ich władzy rodzicielskiej, jej zawieszenia lub ograniczenia. Pozbawienie lub ograniczenie tych kontaktów wymaga odrębnego orzeczenia przez sąd, takie bowiem uregulowanie zostało zawarte w odrębnym przepisie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 113)”.

 

Innymi słowy, jeżeli dziadkowie będą czuli, że ich kontakty z wnuczką są ograniczane, wówczas będą mogli dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Brak Pani zgody na odbieranie dziecka ze szkoły przez dziadków powoduje w chwili obecnej brak prawnej możliwości wydania dziecka dziadkom.

 

Brak porozumienia w zakresie wykonywania prawa do kontaktów rodzi po stronie rodziców ojca dziecka prawo wystąpienia do sądu z takim wnioskiem.

 

Reasumując: winna Pani powiadomić dyrekcję szkoły o orzeczeniu sądu i wynikających z niego dla dziecka konsekwencjach prawnych. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że bez Pani zgody (jako osoby mającej pełną władzę rodzicielską) dziecko nie może zostać wydane rodzicom ojca dziecka, a to z uwagi na brak zgody między Państwem w tym zakresie. Wskazać należy na przepis art. 97 § 2 K.r.o., zgodnie z którym o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Samodzielna droga do szkoły dziecka 11-letniego

Mój syn ma 11 lat, chodzi do szkoły podstawowej (oddalonej ok. 400 m od naszego bloku). Od zeszłego roku samodzielnie pokonuje drogę do szkoły w obie strony, ponieważ jego ojciec zmarł i zostałam sama, a pracuję do 16.00 (w domu jestem o 16.30). Zdarzyło się, że syn po lekcjach

Widzenia z dzieckiem – samodzielny dojazd nastolatka do ojca

Mam 15-letniego syna z poprzedniego związku. Obecnie jestem już żonaty, rok temu urodziły mi się bliźnięta. Jedno z dzieci wymaga leczenia i rehabilitacji, na którą codzienne dojeżdżamy. Starszy syn zgodnie z orzeczeniem sądu przebywa u mnie co dwa tygodnie od piątku po południu do nie

Prawo ojca do widzeń z dzieckiem

Jestem z mężem w trakcie rozwodu. Obecnie mieszkam w Hiszpanii, a mąż straszy mnie, że będzie się starał o widzenia z córeczką w Polsce. Mąż mieszka już z inną kobietą, z córeczką nie ma kontaktu od roku. Ciężko mi będzie zawozić dziecko do Polski. Poza tym mąż pracuje w 

Dziecko nie chce widzeń z ojcem

Mam problem, ponieważ moje dziecko nie chce widzeń z ojcem. Jestem po rozwodzie, wyrokiem sądu jest widzenie dwa razy w tygodniu. Od pewnego czasu dziecko nie chce widzeń z ojcem, płacze i chowa się. Były mąż przychodzi z policją, a dziecko ucieka za łóżko. Gdy wniosłam, aby na razie o

Przystanek autobusu szkolnego w pobliżu domu

Jakiś czas temu przeprowadziłem się na nieduże osiedle. Przy granicy mojej działki, na drodze gminnej, od kilku dni zatrzymuje się autobus szkolny (wcześniej przystanek był zlokalizowany gdzie indziej – wójt przeniósł go bez pytania mnie o opinię). Dzieci, które na niego czekają,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »