Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziecko nie chce widzeń z ojcem

Autor: Krystian Lenowiecki • Opublikowane: 02.11.2012

Mam problem, ponieważ moje dziecko nie chce widzeń z ojcem. Jestem po rozwodzie, wyrokiem sądu jest widzenie dwa razy w tygodniu. Od pewnego czasu dziecko nie chce widzeń z ojcem, płacze i chowa się. Były mąż przychodzi z policją, a dziecko ucieka za łóżko. Gdy wniosłam, aby na razie ograniczyć wizyty ojca, to sędzia powiedział, że gdy dziecko nie chce iść do szkoły, też płacze, ale chodzi. Boję się o stan emocjonalny swojego dziecka, ono ma dopiero 5 lat. Co mogę zrobić, jeśli dziecko nie chce widzeń z ojcem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziecko nie chce widzeń z ojcem

Fot. Fotolia

Przebywanie dziecka stale u jednego z rodziców i sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich

Jako że ojciec dziecka ma przyznane prawomocnym wyrokiem sądowym możliwości kontaktów z dzieckiem, to jedyną możliwością zmiany tego stanu prawnego jest wydanie przez sąd nowego orzeczenia, które w inny sposób ustali sposób kontaktów ojca z dzieckiem.

 

Zgodnie z art. 1131 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Ograniczenie przez sąd opiekuńczy kontaktów rodzica z dzieckiem

Na podstawie art. 1132 § 1 ww. kodeksu, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

 

Na podstawie § 2 ww. artykułu sąd opiekuńczy może w szczególności:

  1. zakazać spotykania się z dzieckiem,
  2. zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  3. zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  4. ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
  5. zakazać porozumiewania się na odległość.

W oparciu o art. 1133 ww. kodeksu, jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.

Zmiana orzeczenia sądu co do kontaktów ojca z dzieckiem

Zgodnie z art. 1135 ww. kodeksu sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Zgodnie z powyższymi przepisami istnieje materialna podstawa do zmiany orzeczenia co do kontaktów ojca z dzieckiem, skoro dziecko nie chce widzeń z ojcem. Aby jednak skutecznie dochodzić ograniczenia (bądź zmiany) ojcowi wykonywania prawa kontaktów z dzieckiem, muszą zachodzić okoliczności za tym, że utrzymywanie kontaktów w obecnej formie zagraża dobru dziecka.

Złe samopoczucie dziecka w związku z wizytami ojca

Należy jednak wskazać, że zakazanie kontaktów, gdy dziecko nie chce widzeń z ojcem, możliwe jest jedynie w szczególnie drastycznych przypadkach i samo złe samopoczucie dziecka w związku z wizytami ojca nie uzasadnia pozbawienia ojca prawa do kontaktów z dzieckiem.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 7 listopada 2000 r. (sygn. I CKN 1115/2000) „zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko”.

Dlatego też w Pani sytuacji, skoro dziecko nie chce widzeń z ojcem, w ewentualnym żądaniu sądowym należy proponować środek mniej drastyczny, np. odwiedziny jedynie w Pani obecności, w obecności kuratora, porozumiewanie się wyłącznie na odległość.

Jak wykazać że dobro dziecka cierpi na bezpośrednich kontaktach z ojcem?

Aby wykazać, że dobro dziecka cierpi na bezpośrednich kontaktach z ojcem i że faktycznie dziecko nie chce widzeń z ojcem, niezbędne moim zdaniem będzie uzyskanie opinii właściwego miejscowo rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego. Biegli psycholodzy zatrudnieni w powyższym ośrodku są w stanie poprzez odpowiednie badania psychologiczne ustalić, czy kontakty ojca w obecnej formie faktycznie godzą w dobro dziecka. W przypadku ustalenia, że istotnie dobro dziecka jest zagrożone, będzie to podstawą do wydania przez sąd rodzinny i opiekuńczy wyroku, który na nowo ustali sposób kontaktów ojca z dzieckiem.

 

Dodatkowo dobrym pomysłem byłoby, aby przynajmniej podczas kilku wizyt ojca był obecny świadek, który w postępowaniu sądowym mógłby potwierdzić, że to osoba ojca i atmosfera, jaką wywiera wizytami, negatywnie wpływa na dziecko. Jeżeli dodatkowo zachowanie ojca jest negatywne w stosunku do Pani, można to udokumentować (np. za pomocą nagrań na dyktafonie) – będzie to przydatne, gdyż dobro dziecka może zostać naruszone także przez fakt atakowania jego opiekuna, który zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Gdyby dziecko było świadkiem negatywnych zachowań ojca wobec Pani (bądź je słyszało), także może to stanowić podstawę do zmiany orzeczenia w sprawie wykonywania kontaktów ojca z dzieckiem.

 

Zazwyczaj bywa tak, że gdy dziecko nie chce widzeń z ojcem, ojciec broni się, zarzucając matce dziecka, że negatywnie nastawia je do niego. Z punktu widzenia Pani interesu prawnego dobrze więc byłoby, aby ewentualny świadek mógł zeznać, że zachęcała Pani dziecko do kontaktów z ojcem, a mimo to zachowanie dziecka było względem ojca negatywne.

 

Podsumowując odpowiedź na Pani pytanie o to, co robić, gdy dziecko nie chce widzeń z ojcem, stwierdzić należy, że jedyną drogą do zmiany sposobu kontaktów ojca z dzieckiem będzie wystąpienie do sądu rodzinnego i opiekuńczego o zmianę orzeczenia w sprawie wykonywania tych kontaktów przez ojca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (12):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - VIII =

07.11.2019

Sędzina sądu apelacyjnego w Lublinie przytoczyła moje dowody, z mojego pisma, jako argumenty drugiej strony w rozprawie. Taka ciekawostka...

Monika

30.05.2019

Sędzia budujący analogię między chodzeniem dziecka do szkoły a widzeniem z rodzicem, z którym się widzieć nie chce jest po prostu zwykłym matołem, nie ma pojęcia o logice i na podstawie takich braków powinny zostać mu odebrane nie tylko uprawnienia do wykonywania zawodu ale do jego alma mater powinno być zgłoszone, że niemożliwym jest aby taki tłumok zdał logikę - podstawowy przedmiot dla każdego kierunku studiów. Niestety takie braki są typowe dla sędziów. Istnieje przecież cała masa sytuacji, w których obecność ojca biologicznego czy matki biologicznej w życiu dziecka zwyczajnie nie licuje z dobrem dziecka. Na przykład nie ma u nas czegoś, co w prawie istniało, czyli ograniczonego terminu zakładania sprawy o ustalenie ojcostwa. Teraz byle tuman dla zemsty na swojej byłej, która w końcu ułożyła sobie życie z kimś normalnym może założyć sprawę o ustalenie ojcostwa kilka lat po urodzeniu dziecka. Sąd ma gdzieś fakt, że koleś sam z własnej woli dziecka wcześniej nie uznał i nie podjął żadnych kroków by to zmienić nie mówiąc już o tym, że przez cały okres życia dziecka ani go nie wychowywał ani na nie nie łożył. Takim cudem dziecko, które ma szczęśliwą rodzinę bez biologicznego ojca ma być zmuszone przez sąd do poznania kogoś, kto miał je gdzieś przez kupę lat? To jest czyste kuriozum.

Anon

11.06.2018

Niestety sądy w 90 % ignorują problem alienacji rodzicielskiej a wspieraja ich OZSSy. W uzasadnieniach wyroków celowo sa pomijane istotne ustalenia i dowody przedstawiane przez ojców by wszystko ładnie pasowało w uzasadnieniu. Tylu ojców skarzy sie na utrudnianie kontaktów bo dziecko chore, bo dziecko nie chce itd. A gdy matka chce to dziecko musi i nie ma nic do gadania. w ten oto sposób sądy sprowadzaja ojców do roli zabawki i animatora zabaw by dziecku było miło, przyjemnie itd. A gdzie funkcja wychowawcza rodzica. Jka ojciec ma zareagować jak na przykład nastolatek sie źle zachowuje czy jest wobec ojca arogancki.W normalnym domu a nie patologicznym domu jego zony dzieciak miałby karę i na pewno byłby nastawiony wrogo do ojca ( ale czy słusznie) A co zrobi mamusia po rozwodzie pogłaszcze syna po glówce i i bedzie utrudniać kontakt ojcu bo syn nie chce sie spotykać. W ten o to sposób wyrok sądu przyklepie patologiczne zachowanie matki jako prawidłowe

daro

09.01.2018

Popieram kolegę który miał sprawe w Bytomiu , ja mamm podobnie odrzucili mój pozew o utrudnianie kontaktów zagrożony grzywną a po chwili złożyła o pdwyzszenie alimentów i bez żadnego rachunku jej przyznali , mam na myśli Sąd w Zgierzu

rozczarowany

13.12.2017

Sprawa toczyla sie w Sadzie w Bytomiu moja corka prosila mnie aby mogla spedzac wiecej czasu zemna. Wstapilem o opieke naprzemienna i jaka byla zmiana po 7 miesiacach corka wogole niechciala mnie widziec. Za kazdym razem kiedy przyjezdzalem do Bytomia na widzenia corka plakala itp cyrki. Matka z obecnym Mezem tak przeprala corke ze corka NIECHCE SIE WIDZIEC Z OJCEM. Coz mam powiedziec TRZEBA ROZGONIĆ te Polskie Sady i tych STARYCH NIEREFORMOWALNYCH SEDZIOW. Matka wraz z corka powiedzialy ze niechce corka aby ojciec ja widywal do czasu kiedy corka zechce. TO DLA DOBRA DZIECKA. Zapytuje jakie tu jest dobro w 95% dzieci u matki wykorzystuja dzieci jako bron przeciwko Ojcom. Sady to wiedza ale nie mozna zmusic dzieck wbrew jego woli. Nasowa mi sie tylko jedna refleksja \" SYNDROM SZTOKCHOLMSKI\" to jedyne normalne wytlumaczenie. Kiedy dziecko robi cos wbrew matce to ma przejebane, z perspektywy czasu przyzwyczaja sie i lubi swego oprawce( nie kazda matke).
I co tu mowic jestem tylko Ojcem - zwanym BANKOMATEM, LATWA KASA itp. DOBRO DZIECKA JEST DALEKO W TYLE.
OJCIEC TEZ MA UCZUCIA I CHCE WIDZIEC SIE Z DZIECKEIM ALE KOGO TO KURWA OBCHODZI ZWLASZCZA SEDZIOW.

olo

30.08.2016

Nie uogólniaj człowieku bo nie tylko matki manipulują, mój były mąż jak już nie może znęcać się fizycznie to mnie gnębi psychicznie bo nawet jak mi np. w czasie jego częstych kontaktów z dzieckiem (3 razy w tygodniu) wypadnie wizyta u lekarza czy dentysty to musze ją przekładać bo albo nie przywiezie dziecka albo zastrasza mnie utrudnianiem kontaktów. Dziecko to też człowiek, chociaż mały, ma swoje uczucia, emocje. Moje dziecko po wielu latach ma do mnie pretensje ze zmuszałam je do kontaktów z ojcem i teraz ma nerwicę, przyznała że źle się czułą u ojca ale bała się że będę miała kłopoty i robiła to dla mnie

do Kazika

28.06.2016

Panie Oskarze, niestety to ojcowie mają prawo do wszystkiego! Mają prawo bić dzieci, znęcać się nad nimi psychiczne, nastawiać dzieci na matkę, nie płacić alimentów, może przywozić zaniedbane i chore dzieci - a to wszystko w imię politycznej poprawności bo ojciec ma prawo a ja się zapytam co z obowiązkami!!! Więc matki są obywatelami gorszej kategorii.

ala

21.05.2016

wspólczuje dziecku mojej poprzedniczce Małgosii że mają takie głupie matki, generalnie matki w Polsce mają prawo do wszystkiego; ucieczki z dzieckiem na drugi koniec polski, nastawiania dzieci i utrudniania kontaktów i nic nie da się z tym zrobić m in przez takie żenujące wypowiedzi. walczę o kontakty z dziećmi od roku, matka celowo na granicy prawa utrudnia mi kontakty a przy okazji nastawia córki przeciw mnie szczególnie po tym jak wypadłem bardzo dobrze na badaniach RODK. dziecko w kółko jest chore, dzieli nas 300km i np po 15 minutach spóźnienia wyjeżdza pisząc smsa że mnie nie ma. mimo, że dziecko było za mną czas zrobił swoje; teraz ma nakaz od mamusi że jak przyjeżdzam to ma się nie odzywać. zupełnie jak posąg. ucieka do pokoju i siedzi. reakcja wręcz absurdalna. ale nic nie mozna zrobić bo to matka i ona ma prawo do wszystkiego

oskar

29.03.2016

dla mnie to co robią sądy jest tak śmieszne że można się nawet popłakać ze współczucia do tych dzieci....takie przeciwieństwo bo nie wiadomo czy płakać czy się śmiać.
Jeśli dziecko nie chce widzieć się z ojcem i płacze to jest ku temu powód a nie (przepraszam za określenie) leniwe i rozpuszczone dziecko które płaczem próbuje wymusić dzień wolny od szkoły,mam właśnie taki przypadek,młodsze dziecko dostaje histerii i przestała mówić a starszy SIKA w majtki,no tak dobro dziecko na 1 pierwszym miejscu ! Starsze dziecko słyszało że zostanie zabite,że jest zryte itd. a pomimo tego widzenia są ! dobro dziecka przecież

Małgosia

19.08.2013

Szanowny Panie Kaziku
Matki nie zawsze nastawiają dziecko negatywnie. Czasem bywa tak, że ojciec, na skutek lekkiego traktowania obowiązków wobec dziecka powoduje lęk, ponieważ dziecko jest pewne jedynie rodzica z którym przebywa na co dzień. Jeśli raz tata widuje się co tydzień, potem znika na długie tygodnie, obiecuje wizyty i niestety nie pojawia się na nich, to dziecko najnormalniej w świecie nie czuje do niego zaufania. Zwłaszcza małe dziecko. Ja walczyłam o każde spotkanie ojca z dzieckiem, kiedy tatuś się nie pojawiał mimo obietnicy opowiadałam dziecku, że jest chory, że kocha i tęskni. I co z tego, skoro dziecku fundowana jest huśtawka. Wizyty taty są kompletnie nieregularne. Jednego tygodnia tata jest. Kolejnych pięć go nie ma. I tak od roku. Co ma taka matka jeszcze zrobić, poza opowiadaniem, że tata kocha najbardziej na świecie i tęskni? Niestety czasem bywa tak, że to matki starają się dużo bardziej o prawidłowe relacje ojca z dzieckiem. Ale ich wysiłek idzie w piach bez zaangażowania ojca. A w dziecku rośnie frustracja i stan skołowania.

matka

14.04.2013

Proszę Pana, jestem 8 miesięcy po rozwodzie i zapewniam, że córki nie nastawiam przeciwko ojcu, chociaż jego zachowanie było wobec mnie i dziecka karygodne. Od miesiąca córka nie chce do niego jeździć, a mi się serce kraje, jak ją zmuszam. Co w takiej sytuacji? Córka ma 8 lat…

mimi

19.12.2012

Bardzo negatywnie oceniam ten artykuł r.pr Kr. Lenowieckiego.
Osobiscie mialem taki przypadek, przez 15 lat procesowalem sie o kontakty z dzieckiem.
pan zamiast w sposob korzystny dla db dziecka bronic pokrzywdzonego ojca, ktoremu to matka utrudnia kontakty( na pewno wychowuje w duchu nienawisci do ojca, przeciez dziecko nie mialo w genach wrogosci do ojca, a jedynie zostalo uksztaltowane na pewno przez matke. To ojciec winien wniesc sprawe przeciwko matce za naduzywanie wladzy rodzicielskiej i jej ograniczenie.Przeciez ojciec nie ma przeciwwskazan do widzen z dzieckiem--cala wine ponosi matka . ojciec winien wystapic o zmiane miejsc pobytu dziecka u ojca za kare za naduzywanie wladzy rodzicielskiej.
Sa matki ktore po rozwodzie by zaszkodzic ojcu/ b. mezowi to graja dzieckiem-- skrajna podlosc!!.
Dziwie sie , ze pan jest mezczyzna a tak bezzasadnie broni matke , zle wychowujaca dziecko!!.
Niech ten ojciec skontaktuje sie ze mna a ja mu pomoge!( ta porada na korzysc matki9zle ta porade oceniam--subiektywnie na korzysc matki.

kazik

»Podobne materiały

Prawo ojca do widzeń z dzieckiem

Jestem z mężem w trakcie rozwodu. Obecnie mieszkam w Hiszpanii, a mąż straszy mnie, że będzie się starał o widzenia z córeczką w Polsce. Mąż mieszka już z inną kobietą, z córeczką nie ma kontaktu od roku. Ciężko mi będzie zawozić dziecko do Polski. Poza tym mąż pracuje w Szwecji, nie interesuje

 

Ustalenie widzeń ojca z dzieckiem

Od ponad roku jestem mężatką, mamy półroczne dziecko. Od dwóch miesięcy nie mieszkam jednak z mężem, który dopuszczał się wobec mnie przemocy fizycznej i psychicznej. Po interwencjach policji założono mu Niebieską Kartę. Obecnie mąż codziennie nas odwiedza (rzekomo chce się spotykać z dzieckiem

 

Wniosek o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem

Ojciec mojego syna – mieszkający w odległości ok. 300 km ode mnie – aktualnie domaga się, abym pozwoliła mu zabierać do siebie dziecko co dwa tygodnie (na weekendy). Mój były partner (nigdy nie byliśmy małżeństwem) mieszka na wsi, zaś syn jest alergikiem uczulonym m.in. na pyłki i&n

 

Niezgoda na nocowanie dziecka u ojca, który mieszka z kochanką

Byłam 15 lat w związku nieformalnym, z którego mamy 7-letnie dziecko. Dwa miesiące temu mój partner mnie zostawił dla młodszej kobiety i wyprowadził się do niej. Ja i synek bardzo to przeżyliśmy. Dziecko rozpacza zwłaszcza w nocy i nad ranem, ponieważ jego stałym zachowaniem było przychodzenie do na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »