Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Środki utrzymania dla niepracującej konkubiny

Autor: Tomasz Ciasnocha • Zaktualizowane: 04.01.2021

Mieszkam z moim partnerem w jego mieszkaniu. Mamy dziecko, z którym jestem w domu, ponieważ nie mogę znaleźć pracy. Konkubent twierdzi, że nie ma obowiązku mnie utrzymywać, ponieważ nie mamy ślubu. Cały czas grozi, że wyrzuci nas z mieszkania. Proszę mi doradzić, jakie mam prawa i co mogę zrobić w tej sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Środki utrzymania dla niepracującej konkubiny

Czy między konkubentami mogą mieć miejsce roszczenia o charakterze alimentacyjnym?

Rzeczywiście Pani partner nie ma obowiązku Pani utrzymywać.

 

Konkubinat stanowi jedynie związek faktyczny – osoby pozostają faktycznie we wspólnym pożyciu. Związki osób niebędące małżeństwami nie pozostają pod opieką i ochroną państwa przewidzianą dla małżeństwa. Przepisy prawne uznają konkubentów za osoby sobie bliskie i wiążą z tym faktem określone skutki, także cywilnoprawne. Konkubent wspólnie mieszkający ze swoim partnerem będącym najemcą lokalu mieszkalnego wstępuje po jego śmierci, poza porządkiem dziedziczenia, w stosunek najmu lokalu mieszkalnego. Obojgu konkubentom może przysługiwać władza rodzicielska nad ich wspólnymi małoletnimi dziećmi. Do konkubinatu nie można jednak stosować, nawet w drodze analogii, przepisów o małżeństwie i stosunkach majątkowych między małżonkami.

Środki na utrzymanie wspólnego dziecka w konkubinacie

Ponieważ macie Państwo wspólne dziecko, na konkubencie, jak na każdym ojcu, ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do dziecka, Pani jednak z punktu widzenia prawa nie może mieć do niego roszczeń o charakterze alimentacyjnym.

 

Możecie Państwo na zasadzie swobody kontraktowania zawrzeć jakąś umowę, w której Pani partner zobowiązałby się do dostarczania Pani środków utrzymania, ale zawarcie takiej umowy zależałoby jedynie od dobrej woli Pani partnera.

 

Przeglądałem dokładnie orzecznictwo sądowe pod kątem orzeczeń, które przyznawałyby jakieś roszczenia partnerom z tytułu życia w konkubinacie, w oparciu o zasady współżycia społecznego. Niestety, żadnych takich wyroków nie ma. Prawo nie przyznaje w takiej sytuacji żadnych roszczeń.

Czy partner może wyrzucić konkubinę z mieszkania?

Jeżeli konkubent chciałby Panią wyrzucić z mieszkania, to radziłbym dać mu do zrozumienia, że zażąda Pani od niego wysokich alimentów, które ciążą na nim jako na ojcu dziecka. Na wysokość alimentów wpłynęłoby również część czynszu za wynajmowany przez Panią lokal mieszkalny.

 

Ponadto, nawet gdyby konkubent wystąpił do sądu o Pani eksmisję, to należy się Pani lokal socjalny, do którego dostarczenia zobowiązana jest gmina. Dopóki nie otrzyma Pani takiego lokalu, konkubent nie będzie miał możliwości Pani wyrzucić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

prawo budowlane

porady prawne online