.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Środki utrzymania dla niepracującej konkubiny

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Mieszkam z moim partnerem w jego mieszkaniu. Mamy dziecko, z którym jestem w domu, ponieważ nie mogę znaleźć pracy. Konkubent twierdzi, że nie ma obowiązku mnie utrzymywać, ponieważ nie mamy ślubu. Cały czas grozi, że wyrzuci nas z mieszkania. Proszę mi doradzić, jakie mam prawa i co mogę zrobić w tej sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Środki utrzymania dla niepracującej konkubiny

Czy między konkubentami mogą mieć miejsce roszczenia o charakterze alimentacyjnym?

Rzeczywiście Pani partner nie ma obowiązku Pani utrzymywać.

 

Konkubinat stanowi jedynie związek faktyczny – osoby pozostają faktycznie we wspólnym pożyciu. Związki osób niebędące małżeństwami nie pozostają pod opieką i ochroną państwa przewidzianą dla małżeństwa. Przepisy prawne uznają konkubentów za osoby sobie bliskie i wiążą z tym faktem określone skutki, także cywilnoprawne. Konkubent wspólnie mieszkający ze swoim partnerem będącym najemcą lokalu mieszkalnego wstępuje po jego śmierci, poza porządkiem dziedziczenia, w stosunek najmu lokalu mieszkalnego. Obojgu konkubentom może przysługiwać władza rodzicielska nad ich wspólnymi małoletnimi dziećmi. Do konkubinatu nie można jednak stosować, nawet w drodze analogii, przepisów o małżeństwie i stosunkach majątkowych między małżonkami.

Środki na utrzymanie wspólnego dziecka w konkubinacie

Ponieważ macie Państwo wspólne dziecko, na konkubencie, jak na każdym ojcu, ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do dziecka, Pani jednak z punktu widzenia prawa nie może mieć do niego roszczeń o charakterze alimentacyjnym.

 

Możecie Państwo na zasadzie swobody kontraktowania zawrzeć jakąś umowę, w której Pani partner zobowiązałby się do dostarczania Pani środków utrzymania, ale zawarcie takiej umowy zależałoby jedynie od dobrej woli Pani partnera.

 

Przeglądałem dokładnie orzecznictwo sądowe pod kątem orzeczeń, które przyznawałyby jakieś roszczenia partnerom z tytułu życia w konkubinacie, w oparciu o zasady współżycia społecznego. Niestety, żadnych takich wyroków nie ma. Prawo nie przyznaje w takiej sytuacji żadnych roszczeń.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy partner może wyrzucić konkubinę z mieszkania?

Jeżeli konkubent chciałby Panią wyrzucić z mieszkania, to radziłbym dać mu do zrozumienia, że zażąda Pani od niego wysokich alimentów, które ciążą na nim jako na ojcu dziecka. Na wysokość alimentów wpłynęłoby również część czynszu za wynajmowany przez Panią lokal mieszkalny.

 

Ponadto, nawet gdyby konkubent wystąpił do sądu o Pani eksmisję, to należy się Pani lokal socjalny, do którego dostarczenia zobowiązana jest gmina. Dopóki nie otrzyma Pani takiego lokalu, konkubent nie będzie miał możliwości Pani wyrzucić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu