Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie usług kurierskich

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 22.08.2020

Jestem kurierem, pracuję dla firmy kurierskiej. Chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą i świadczyć usługi kurierskie. Jaki rodzaj opodatkowania działalności byłby dla mnie najkorzystniejszy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Opodatkowanie usług kurierskich

Usługi kurierskie zostały sklasyfikowane pod PKWiU 53.20.11 „Usługi kurierskie wykonywane różnymi środkami transportu”. W zakresie formy opodatkowania prawo przewiduje 4 możliwości.

Karta podatkowa

Karta podatkowa – tutaj ustawa wprost wskazuje, że usługi kurierskie nie mogą korzystać z tej formy opodatkowania więc temat jest zamknięty.

Zasady ogólne opodatkowania dla usług kurierskich

Zasady ogólne – forma dostępna dla każdego podatnika. Nie wymaga składania żadnych szczególnych oświadczeń i przysługuje niejako z urzędu. Stawka podatku to 17% a po przekroczeniu 85 528 zł nadwyżka jest opodatkowania stawką 32%. Naliczanie podatku rozpoczynamy po przekroczeniu dochodu zwolnionego od podatku tj. po przekroczeniu 3089 zł. Podatek jest obliczany od dochodu, który stanowi różnicę między przychodem ze świadczonych usług a kosztem uzyskania przychodu (np. koszt obsługi firmy przez biuro rachunkowe). Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Wybór podatku liniowego

Podatek liniowy – w tym przypadku mamy tylko jedną stawkę podatku wynoszącą 19% niezależnie od wielkości dochodu. W celu skorzystania z tej formy należy złożyć oświadczenie do US w terminie do 20. dnia miesiąca po uzyskaniu pierwszego w roku przychodu. Jest jednak kilka haczyków. Np. osoba, która wybrała podatek liniowy, nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem, jak również jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Tu również podatek obliczany jest od dochodu będącego różnicą między przychodem a kosztem. Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu PIT-36L składanym do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

 

Dodatkowo zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy PIT jeżeli podatnik, który wybrał ten sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym.

 

Jeżeli zatem jest Pan aktualnie na umowie o pracę, następnie założy Pan JDG i będzie Pan świadczył dokładnie te same usługi na rzecz tego samego pracodawcy, tylko że w ramach JDG, to podatek liniowy może Pan wybrać dopiero od 2021 r.

Ryczałt i jego stawka

Ryczałt – usługi kurierskie mogą być również opodatkowane ryczałtem 8,5%. Ryczałt płatny jest jednak od przychodu, co oznacza, że w rozliczeniu nie uwzględni Pan żadnych kosztów (wydatków). Tutaj również należy złożyć oświadczenie do US o wyborze tej formy w terminie do 20. dnia miesiąca po uzyskaniu pierwszego w roku przychodu. Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym PIT-28 składanym do końca lutego roku następnego po roku podatkowym. Również ta formy wiąże się z brakiem możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem jak również jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

 

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Jeżeli obecnie w ramach stosunku pracy świadczy pan usługi kurierskie i po założeniu JDG będzie Pan świadczył dokładnie te same usługi na rzecz pracodawcy, tylko że w ramach JDG, to z formy ryczałtowej będzie Pan mógł skorzystać dopiero od 2022 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - sześć =

»Podobne materiały

Nieterminowe wpłaty zaliczek na podatek a czynny żal

Prowadzę działalność gospodarczą, ale z powodu kłopotów finansowych dokonuję nieterminowych wpłat zaliczek na podatek dochodowy. Ureguluję jednak wszystkie zaległe odsetki od należności, nie chciałbym mieć jednak problemów z urzędem. Czy i kiedy powinienem złożyć tzw. czynny żal? Czy muszę wymieniać

 

Rozliczenie dofinansowania z PFRON-u

Zatrudniam pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, od roku otrzymuję za niego zwrot z PEFRON-u. Dziś uświadomiłam sobie, że powinnam ująć to w księdze przychodów i rozchodów, czyli pomniejszyć koszty uzyskania przychodu o wysokość tego dofinansowania. Co mogę teraz zrobić, zęby unikną

 

Kontrakt lekarza ze szpitalem a podatek liniowy

Prowadzę działalność gospodarczą, gabinet lekarski, rozliczam się podatkiem liniowym. Jestem też na etacie w szpitalu. Od nowego roku w ramach gabinetu chcę zawrzeć kontrakt z moim obecnym pracodawcą czyli szpitalem. Czy będę mogła nadal rozliczać się podatkiem liniowym, czy coś się zmieni?

 

Działalność gospodarcza i handel kryptowalutami - rozliczenia

Przedsiębiorca w 2018 roku prowadził działalność gospodarczą, w ramach której świadczył usługi informatyczne i handlował kryptowalutą. Z dniem 30 stycznia 2019 roku dokonał zmian w CEiDG i wykreślił z działalności PKD 64.19.Z – Pozostałe pośrednictwo pieniężne. W 2018 roku kryptowaluty były ro

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »