Opodatkowanie usług kurierskich

• Autor: Marcin Sądej

Jestem kurierem, pracuję dla firmy kurierskiej. Chciałbym założyć jednoosobową działalność gospodarczą i świadczyć usługi kurierskie. Jaki rodzaj opodatkowania działalności byłby dla mnie najkorzystniejszy?

Opodatkowanie usług kurierskich

Usługi kurierskie zostały sklasyfikowane pod PKWiU 53.20.11 „Usługi kurierskie wykonywane różnymi środkami transportu”. W zakresie formy opodatkowania prawo przewiduje 4 możliwości.

Karta podatkowa

Karta podatkowa – tutaj ustawa wprost wskazuje, że usługi kurierskie nie mogą korzystać z tej formy opodatkowania więc temat jest zamknięty.

Zasady ogólne opodatkowania dla usług kurierskich

Zasady ogólne – forma dostępna dla każdego podatnika. Nie wymaga składania żadnych szczególnych oświadczeń i przysługuje niejako z urzędu. Stawka podatku to 17% a po przekroczeniu 85 528 zł nadwyżka jest opodatkowania stawką 32%. Naliczanie podatku rozpoczynamy po przekroczeniu dochodu zwolnionego od podatku tj. po przekroczeniu 3089 zł. Podatek jest obliczany od dochodu, który stanowi różnicę między przychodem ze świadczonych usług a kosztem uzyskania przychodu (np. koszt obsługi firmy przez biuro rachunkowe). Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu PIT-36 składanym do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Wybór podatku liniowego

Podatek liniowy – w tym przypadku mamy tylko jedną stawkę podatku wynoszącą 19% niezależnie od wielkości dochodu. W celu skorzystania z tej formy należy złożyć oświadczenie do US w terminie do 20. dnia miesiąca po uzyskaniu pierwszego w roku przychodu. Jest jednak kilka haczyków. Np. osoba, która wybrała podatek liniowy, nie może rozliczać się wspólnie z małżonkiem, jak również jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Tu również podatek obliczany jest od dochodu będącego różnicą między przychodem a kosztem. Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu PIT-36L składanym do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Dodatkowo zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy PIT jeżeli podatnik, który wybrał ten sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym.

Jeżeli zatem jest Pan aktualnie na umowie o pracę, następnie założy Pan JDG i będzie Pan świadczył dokładnie te same usługi na rzecz tego samego pracodawcy, tylko że w ramach JDG, to podatek liniowy może Pan wybrać dopiero od 2021 r.

Ryczałt i jego stawka

Ryczałt – usługi kurierskie mogą być również opodatkowane ryczałtem 8,5%. Ryczałt płatny jest jednak od przychodu, co oznacza, że w rozliczeniu nie uwzględni Pan żadnych kosztów (wydatków). Tutaj również należy złożyć oświadczenie do US o wyborze tej formy w terminie do 20. dnia miesiąca po uzyskaniu pierwszego w roku przychodu. Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym PIT-28 składanym do końca lutego roku następnego po roku podatkowym. Również ta formy wiąże się z brakiem możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem jak również jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli obecnie w ramach stosunku pracy świadczy pan usługi kurierskie i po założeniu JDG będzie Pan świadczył dokładnie te same usługi na rzecz pracodawcy, tylko że w ramach JDG, to z formy ryczałtowej będzie Pan mógł skorzystać dopiero od 2022 r.