.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozstanie z partnerem a prawo do zabrania dziecka

Sprawa dotyczy odejścia od partnera wraz z dzieckiem. Żyję w związku nieformalnym i mamy czteromiesięczne dziecko. Mój partner jest uznanym ojcem. Wynajmujemy wspólnie mieszkanie i wychowujemy razem dziecko. Z racji tego, że nam się nie układa, myślę o rozstaniu się z nim i wróceniu do rodziców. Czy mam prawo zabrać ze sobą dziecko, żeby mieszkało ze mną? Nie mam zamiaru ograniczać partnerowi kontaktów z synem. Czy ma prawo się na to nie zgodzić? Jestem do końca roku na urlopie, potem wrócę do pracy i ma nam pomóc moja mama w zajmowaniu się dzieckiem, ponieważ mama nie pracuje. Synek nosi nazwisko ojca. Partner zameldował go u swoich rodziców bez mojej wiedzy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozstanie z partnerem a prawo do zabrania dziecka

Z którym z rodziców powinno zamieszkiwać dziecko w wieku niemowlęcym?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż każde z Państwa ma pełną władzę rodzicielską. Z każdym z Państwa dziecko ma prawo zamieszkiwać. Mając jednak na uwadze, że dziecko ma zaledwie 4 miesiące, nie sposób nie przyjąć, że w chwili obecnej dziecko jest bardziej związane z Panią niż z ojcem , choćby z powód biologicznych. Jak mniemam, na ten moment dziecko jest karmione piersią, co powoduje, że dziecko musi zamieszkiwać wspólnie z Panią. Ustalenie innego niż przy Pani miejsca zamieszkania spowoduje, że będzie to niekorzystne dla dziecka – o ile nie można Pani zarzucić niczego w odniesieniu do wychowywania dziecka.

Wyprowadzenie się od partnera wraz ze wspólnym dzieckiem

W tej sytuacji dobrze byłoby, gdyby porozumiała się Pani z ojcem dziecka w zakresie realizowania przez tegoż prawa do kontaktów z dzieckiem. W chwili obecnej nie widzę także możliwości, by dziecko było zabierane przez ojca poza jego miejsce zamieszkania, bowiem, jak mniemam, dziecko często je i dużo śpi. Nadto samo przewożenie dziecka, biorąc pod uwagę porę roku, nie byłoby dla niego korzystne. Jeżeli ojciec dziecka nie będzie pozytywnie zapatrywał się na tego rodzaju porozumienie, wówczas nie pozostaje Pani nic innego, jak zabrać dziecko ze sobą i wyprowadzić się do rodziców. Należy wówczas spodziewać się wizyty policji, ale, jak pokazuje moja praktyka, w tym wieku dziecka policja nie zabierze go do matki.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy matce

Jednocześnie winna Pani skierować do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy Pani. Do wniosku winna Pani dołączyć zdjęcia, z których będzie wynikało, że dziecko ma zapewnione odpowiednie do wieku warunki mieszkaniowe w Pani nowym miejscu zamieszkania. Dodatkowo wnioskować o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność należytego wykonywania przez Panią władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, a także wglądu w potrzeby dziecka.

 

Jeżeli mama nie pracuje, a jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna, względnie jest już na emeryturze/rencie, takie zaświadczenie o jej statusie winno być dołączone do wniosku. Z treści wniosku winno jednocześnie wynikća, że nie zamierza Pani ograniczać ojcu dziecka prawa do kontaktów z nim, ale z uwzględnieniem wieku dziecka.

 

Występując z takim wnioskiem, winna się Pani liczyć z wizytą kuratora sądowego w Pani miejscu zamieszkania (u rodziców), który będzie sprawdzał, czy możliwe będzie zaspokojenie potrzeb dziecka w tymże „nowym” miejscu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu