.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozstanie z partnerem a prawo do zabrania dziecka

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.05.2018

Sprawa dotyczy odejścia od partnera wraz z dzieckiem. Żyję w związku nieformalnym i mamy czteromiesięczne dziecko. Mój partner jest uznanym ojcem. Wynajmujemy wspólnie mieszkanie i wychowujemy razem dziecko. Z racji tego, że nam się nie układa, myślę o rozstaniu się z nim i wróceniu do rodziców. Czy mam prawo zabrać ze sobą dziecko, żeby mieszkało ze mną? Nie mam zamiaru ograniczać partnerowi kontaktów z synem. Czy ma prawo się na to nie zgodzić? Jestem do końca roku na urlopie, potem wrócę do pracy i ma nam pomóc moja mama w zajmowaniu się dzieckiem, ponieważ mama nie pracuje. Synek nosi nazwisko ojca. Partner zameldował go u swoich rodziców bez mojej wiedzy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozstanie z partnerem a prawo do zabrania dziecka

Z którym z rodziców powinno zamieszkiwać dziecko w wieku niemowlęcym?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż każde z Państwa ma pełną władzę rodzicielską. Z każdym z Państwa dziecko ma prawo zamieszkiwać. Mając jednak na uwadze, że dziecko ma zaledwie 4 miesiące, nie sposób nie przyjąć, że w chwili obecnej dziecko jest bardziej związane z Panią niż z ojcem , choćby z powód biologicznych. Jak mniemam, na ten moment dziecko jest karmione piersią, co powoduje, że dziecko musi zamieszkiwać wspólnie z Panią. Ustalenie innego niż przy Pani miejsca zamieszkania spowoduje, że będzie to niekorzystne dla dziecka – o ile nie można Pani zarzucić niczego w odniesieniu do wychowywania dziecka.

Wyprowadzenie się od partnera wraz ze wspólnym dzieckiem

W tej sytuacji dobrze byłoby, gdyby porozumiała się Pani z ojcem dziecka w zakresie realizowania przez tegoż prawa do kontaktów z dzieckiem. W chwili obecnej nie widzę także możliwości, by dziecko było zabierane przez ojca poza jego miejsce zamieszkania, bowiem, jak mniemam, dziecko często je i dużo śpi. Nadto samo przewożenie dziecka, biorąc pod uwagę porę roku, nie byłoby dla niego korzystne. Jeżeli ojciec dziecka nie będzie pozytywnie zapatrywał się na tego rodzaju porozumienie, wówczas nie pozostaje Pani nic innego, jak zabrać dziecko ze sobą i wyprowadzić się do rodziców. Należy wówczas spodziewać się wizyty policji, ale, jak pokazuje moja praktyka, w tym wieku dziecka policja nie zabierze go do matki.

Wniosek do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy matce

Jednocześnie winna Pani skierować do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy Pani. Do wniosku winna Pani dołączyć zdjęcia, z których będzie wynikało, że dziecko ma zapewnione odpowiednie do wieku warunki mieszkaniowe w Pani nowym miejscu zamieszkania. Dodatkowo wnioskować o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność należytego wykonywania przez Panią władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, a także wglądu w potrzeby dziecka.

 

Jeżeli mama nie pracuje, a jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna, względnie jest już na emeryturze/rencie, takie zaświadczenie o jej statusie winno być dołączone do wniosku. Z treści wniosku winno jednocześnie wynikća, że nie zamierza Pani ograniczać ojcu dziecka prawa do kontaktów z nim, ale z uwzględnieniem wieku dziecka.

 

Występując z takim wnioskiem, winna się Pani liczyć z wizytą kuratora sądowego w Pani miejscu zamieszkania (u rodziców), który będzie sprawdzał, czy możliwe będzie zaspokojenie potrzeb dziecka w tymże „nowym” miejscu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton