Rozstanie w związku partnerskim a dziecko

• Data: 14-03-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Rozstanie z partnerem to zawsze trudny i emocjonalny czas, zwłaszcza gdy w grę wchodzi opieka nad dzieckiem. Dla rodziców żyjących w związku nieformalnym z niemowlęciem decyzja o wyprowadzce i zabraniu dziecka może rodzić wiele prawnych i emocjonalnych komplikacji. Kluczowe staje się pytanie, jak w sposób najlepszy dla dziecka zorganizować jego życie po rozstaniu rodziców. Przepisy prawa i dobro dziecka muszą iść w parze, aby zapewnić mu stabilność i bezpieczeństwo. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie na przykładzie realnej sprawy pani Agaty, jakie kroki prawne można podjąć, by w sytuacji rozstania z partnerem zapewnić dziecku najlepsze warunki do życia i rozwoju.

Rozstanie w związku partnerskim a dziecko

Pani Agata zwróciła się do nas w sprawie odejścia od partnera życiowego wraz z dzieckiem. Para ma czteromiesięczne dziecko, a partner jest jego uznanym ojcem. Wynajmują wspólnie mieszkanie i wychowują razem dziecko. Z racji tego, że im się nie układa, pani Agata myśli o rozstaniu i przeprowadzce do swoich rodziców. Pyta, czy ma prawo zabrać ze sobą dziecko, żeby z nią mieszkało. Nie ma zamiaru ograniczać partnerowi kontaktów z synem. Czy on ma prawo się na to nie zgodzić? Pani Agata do końca roku jest na urlopie, potem wróci do pracy i ma jej pomóc w opiece nad dzieckiem jej niepracująca mama. Syn nosi nazwisko ojca. Partner zameldował go u swoich rodziców bez wiedzy jego matki.

Z którym z rodziców powinno zamieszkiwać dziecko w wieku niemowlęcym?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż pani Agata i jej partner mają pełną władzę rodzicielską. Z każdym z nich dziecko ma prawo zamieszkiwać. Mając jednak na uwadze, że dziecko ma zaledwie 4 miesiące, nie sposób nie przyjąć, że obecnie dziecko jest bardziej związane z matką niż z ojcem, choćby z powód biologicznych. Przypuszczam, że na ten moment dziecko jest karmione piersią, co powoduje, że musi zamieszkiwać wspólnie z mamą. Ustalenie innego niż przy pani Agacie miejsca zamieszkania spowoduje, że będzie to niekorzystne dla dziecka – o ile nie można jej jako matce zarzucić niczego w odniesieniu do wychowywania dziecka.

Wyprowadzenie się od partnera wraz ze wspólnym dzieckiem

W tej sytuacji dobrze byłoby, gdyby pani Agata porozumiała się z ojcem dziecka w zakresie realizowania przez tegoż prawa do kontaktów z dzieckiem. W chwili obecnej nie widzę także możliwości, by dziecko było zabierane przez ojca poza jego miejsce zamieszkania, bowiem, jak mniemam, dziecko często je i dużo śpi. Nadto samo przewożenie dziecka, biorąc pod uwagę porę roku, nie byłoby dla niego korzystne. Jeżeli ojciec dziecka nie będzie pozytywnie zapatrywał się na tego rodzaju porozumienie, wówczas pani Agacie nie pozostaje nic innego, jak zabrać dziecko ze sobą i wyprowadzić się do rodziców. Należy wówczas spodziewać się wizyty policji, ale, jak pokazuje moja praktyka, dziecka w tym wieku policja nie zabierze od matki.

Wniosek do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy matce

Jednocześnie pani Agata powinna skierować do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy niej. Do wniosku winna dołączyć zdjęcia, z których będzie wynikało, że dziecko ma zapewnione odpowiednie do wieku warunki mieszkaniowe w jej nowym miejscu zamieszkania. Dodatkowo wnioskować o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność należytego wykonywania przez nią władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, a także wglądu w potrzeby dziecka.

Jeżeli mama pani Agaty nie pracuje, a jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna, względnie jest już na emeryturze (rencie), takie zaświadczenie o jej statusie winno być dołączone do wniosku. Z treści wniosku winno jednocześnie wynikać, że pani Agata nie zamierza ograniczać ojcu dziecka prawa do kontaktów z nim, ale z uwzględnieniem wieku dziecka.

Występując z takim wnioskiem, pani Agata powinna się liczyć z wizytą kuratora sądowego w jej miejscu zamieszkania (u rodziców), który będzie sprawdzał, czy możliwe będzie zaspokojenie potrzeb dziecka w tymże „nowym” miejscu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Ani i Tomasza

Ania i Tomasz żyli w nieformalnym związku i wspólnie wychowywali rocznego syna. Gdy ich relacja zaczęła się pogarszać, Ania postanowiła wrócić do domu rodzinnego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, skonsultowała się z prawnikiem, aby upewnić się, że działanie to będzie zgodne z prawem i nie zaszkodzi jej synowi. Po rozstaniu, za porozumieniem stron, ustalili harmonogram odwiedzin dla Tomasza, aby syn mógł nadal utrzymywać bliskie relacje z ojcem.

Historia Kasi i Marcina

Kasia i Marcin żyli w związku nieformalnym, mieli dwuletnią córkę, gdy zdecydowali się rozstać. Marcin chciał, aby córka zamieszkała z nim. Kasia, zaniepokojona, że decyzja ta może nie być najlepsza dla dziecka, zwróciła się o pomoc do sądu rodzinnego. Sąd, po rozpatrzeniu sprawy, zdecydował, że dziecko pozostanie z matką, biorąc pod uwagę jej stabilne warunki życiowe i głęboką więź z córką. Jednocześnie sąd ustalił regularne wizyty dla Marcina, aby zapewnić mu możliwość budowania relacji z córką.

Sytuacja Ewy i Jakuba

Ewa i Jakub wspólnie wychowywali trzyletniego syna. Gdy ich związek się zakończył, Jakub chciał, aby syn zamieszkał z nim, argumentując, że ma lepsze warunki mieszkaniowe. Ewa, nie chcąc ograniczać ojcu kontaktów z dzieckiem, ale obawiając się o dobro syna, zdecydowała się na mediację. W trakcie spotkań z mediatorem udało się im wypracować rozwiązanie, które zadowoliło obie strony. Dziecko miało zamieszkać z matką, a Jakub miał zapewnione szerokie prawa do kontaktów i współdecydowania o ważnych aspektach życia syna.

Podsumowanie

Rozstanie z partnerem, przy jednoczesnym rozważeniu dobra wspólnego dziecka, wymaga od rodziców podjęcia odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji. Kluczem do znalezienia najlepszego rozwiązania jest nie tylko zrozumienie i przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa, ale również otwartość na dialog i współpracę. Dzięki temu, nawet w trudnych chwilach rozstania, możliwe jest zapewnienie dziecku stabilności emocjonalnej i bezpieczeństwa, które są fundamentem dla jego przyszłego rozwoju.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego przy rozstaniu z partnerem i kwestiach dotyczących opieki nad dzieckiem? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism. Zapewniamy dyskrecję, szybką reakcję i indywidualne podejście do każdego klienta. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59