Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienia L4 nakładające się na siebie

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.07.2018

Od miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim do 20 marca. Po kontroli u lekarza okazało się, że na zwolnieniu muszę pozostać. Wystawił mi zwolnienie kolejne od 16.03 do 28.04. Czy powinnam to zwolnienie złożyć już 16.03, czy mogę poczekać z tym do 20., kiedy kończy się poprzednie? Po przemyśleniu chciałabym jednak to zwolnienie mieć krótsze, liczę, że moja rekonwalescencja potrwa krócej. Po złożeniu zwolnienia nie będę mogła wcześniej wrócić do pracy. Czy mogę po prostu tego zwolnienia nie zgłaszać do pracodawcy? Z tego, co orientowałam się w temacie, nie mam obowiązku tego zgłosić i ZUS nic z tym nie robi. Ale czy mogłabym uzyskać zwolnienie lekarskie od innego lekarza i to zwolnienie okazać pracodawcy? Terminy nakładałyby się z poprzednim, lekarz byłby już inny, bo nie mam możliwości zgłosić się do lekarza prowadzącego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownik musi dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od jego wydania przez lekarza, aby otrzymać zasiłek lub wynagrodzenie w pełnej wysokości.

 

Niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w tym terminie skutkuje obniżeniem o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia jego dostarczenia.

 

Przepisy ustawy nie nakładają jednak na pracownika obowiązku dostarczania zwolnienia w sytuacji, gdy woli on stawić się do pracy. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy przedstawi Pani zwolnienie pracodawcy, czy tez nie – ZUS będzie dysponował oryginałem tego zwolnienia.

 

Zgodnie z art. 58 ust. 1 ustawy zasiłkowej „zaświadczenie lekarskie wystawia się z dwiema kopiami, przy czym oryginał zaświadczenia lekarskiego wystawiający je lekarz przesyła w ciągu 7 dni od dnia jego wystawienia bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

 

Jeśli więc Pani otrzymała już zwolnienie, nawet na okres, który objęty jest poprzednim zwolnieniem lekarskim, to jeśli chce Pani z tego zwolnienia korzystać, powinna Pani przedstawić je pracodawcy. Jeśli w tym czasie uzyska Pani inne zwolnienie lekarskie, może je Pani przedstawić zamiast tego pierwszego – co do zasady nie ma znaczenia, od jakiego to będzie lekarza. Otrzyma Pani zasiłek chorobowy za to przedstawione zwolnienie, choć ZUS będzie miał obydwa.

 

Co do tego, że nie może Pani przerwać zwolnienia – nie jest to prawdą. Przy czym skoro okres Pani zwolnienia lekarskiego jest dłuższy niż 30 dni, o skróceniu okresu zwolnienia lekarskiego i dopuszczeniu do pracy decyduje nie sam pracownik, tylko lekarz medycyny pracy po przeprowadzeniu badań kontrolnych (na które skierował pracownika pracodawca).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 9 =

»Podobne materiały

Prowadzenie działalności gospodarczej przy pobieraniu świadczenia rehabilitacyjnego

Jednocześnie pracuję i prowadzę działalność gospodarczą. Od pewnego czasu korzystam z zasiłku chorobowego (z tytułu stosunku pracy), teraz przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne. Co powinnam zrobić? Czy muszę zawiesić działalność, którą tak naprawdę prowadzi zaufany pracownik? Czy należy mi s

 

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego

Pracuję od 1 sierpnia na stałe. Moje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, od tej kwoty są odprowadzane składki ZUS. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, czeka mnie rehabilitacja. Jaka będzie wysokość świadczenia w moim przypadku? 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »