.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwolnienia L4 nakładające się na siebie

Od miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim do 20 marca. Po kontroli u lekarza okazało się, że na zwolnieniu muszę pozostać. Wystawił mi zwolnienie kolejne od 16.03 do 28.04. Czy powinnam to zwolnienie złożyć już 16.03, czy mogę poczekać z tym do 20., kiedy kończy się poprzednie? Po przemyśleniu chciałabym jednak to zwolnienie mieć krótsze, liczę, że moja rekonwalescencja potrwa krócej. Po złożeniu zwolnienia nie będę mogła wcześniej wrócić do pracy. Czy mogę po prostu tego zwolnienia nie zgłaszać do pracodawcy? Z tego, co orientowałam się w temacie, nie mam obowiązku tego zgłosić i ZUS nic z tym nie robi. Ale czy mogłabym uzyskać zwolnienie lekarskie od innego lekarza i to zwolnienie okazać pracodawcy? Terminy nakładałyby się z poprzednim, lekarz byłby już inny, bo nie mam możliwości zgłosić się do lekarza prowadzącego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

 

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownik musi dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od jego wydania przez lekarza, aby otrzymać zasiłek lub wynagrodzenie w pełnej wysokości.

 

Niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w tym terminie skutkuje obniżeniem o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia jego dostarczenia.

 

Przepisy ustawy nie nakładają jednak na pracownika obowiązku dostarczania zwolnienia w sytuacji, gdy woli on stawić się do pracy. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy przedstawi Pani zwolnienie pracodawcy, czy tez nie – ZUS będzie dysponował oryginałem tego zwolnienia.

 

Zgodnie z art. 58 ust. 1 ustawy zasiłkowej „zaświadczenie lekarskie wystawia się z dwiema kopiami, przy czym oryginał zaświadczenia lekarskiego wystawiający je lekarz przesyła w ciągu 7 dni od dnia jego wystawienia bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

 

Jeśli więc Pani otrzymała już zwolnienie, nawet na okres, który objęty jest poprzednim zwolnieniem lekarskim, to jeśli chce Pani z tego zwolnienia korzystać, powinna Pani przedstawić je pracodawcy. Jeśli w tym czasie uzyska Pani inne zwolnienie lekarskie, może je Pani przedstawić zamiast tego pierwszego – co do zasady nie ma znaczenia, od jakiego to będzie lekarza. Otrzyma Pani zasiłek chorobowy za to przedstawione zwolnienie, choć ZUS będzie miał obydwa.

 

Co do tego, że nie może Pani przerwać zwolnienia – nie jest to prawdą. Przy czym skoro okres Pani zwolnienia lekarskiego jest dłuższy niż 30 dni, o skróceniu okresu zwolnienia lekarskiego i dopuszczeniu do pracy decyduje nie sam pracownik, tylko lekarz medycyny pracy po przeprowadzeniu badań kontrolnych (na które skierował pracownika pracodawca).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu