.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwolnienie chorobowe wystawione przez szpital, a odrzucone przez ZUS

• Autor: Irena Sawa

Zwolnienie chorobowe wypisane w szpitalu zaczynało się 10 lutego i trwało do 15 marca, jednak zostało wystawione 18 marca. ZUS je odrzuca, skoro data wystawienia jest inna niż czas trwania zwolnienia. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji? Dodam, że po pobycie w szpitalu 16 marca urodziłam dziecko.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwolnienie chorobowe wystawione przez szpital, a odrzucone przez ZUS

Wystawienie zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu

Odnosząc się do treści pytania, w pełni należy zgodzić się ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Obowiązkiem szpitala jest wystawienie zwolnienia lekarskiego obejmującego cały okres Pani pobytu w szpitalu, tj. okres od daty przyjęcia do szpitala do daty wypisu ze szpitala.

 

Data wystawienia zwolnienia winna zbiegać się z datą wypisu ze szpitala.

 

Podstawą prawną jest § 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U z 2005 r. Nr 145, poz. 1219 ).

 

W tej sprawie winny jest szpital, który zobowiązany jest stosować powyższe przepisy prawa przy wypisywaniu zwolnień lekarskich.

 

W chwili obecnej proponuję zwolnienie lekarskie złożyć z pismem przewodnim w dyrekcji szpitala z opisem problemu. Sugeruję w treści pisma zobowiązać szpital do szybkiego załatwienia sprawy.

 

Jeżeli szpital tego nie zrobi, wówczas przysługuje Pani prawo powiadomienia wydziału kontroli ZUS (względnie Państwowej Inspekcji Pracy) o nieprawidłowościach.

 

Od daty porodu rozpoczyna natomiast bieg zasiłek macierzyński.

 

Zakład pracy powinien zatem od dnia 16 listopada – przyznać urlop macierzyński na okres 20 tygodni plus 2 tygodnie – urlop dodatkowy. W związku z urlopem macierzyńskim posiada Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Data wystawienia zwolnienia lekarskiego przez szpital

Wracając do zwolnienia ze szpitala, to takie zwolnienie powinno obejmować cały okres pobytu od dnia przyjęcia do szpitala do dnia wypisu.

 

Data wystawienia zwolnienia lekarskiego przez szpital powinna zbiegać się z datą wypisu.

 

Może być jeszcze takie odstępstwo, że szpital wystawia w maksymalnym okresie 3 dni po wypisie ze szpitala zwolnienie lekarskie.

 

Jeżeli Pani przebywała w szpitalu do 18 marca – to ta data powinna być datą wystawienia zwolnienia lekarskiego.

 

Szpital nie wnika w to, czy Pani posiada prawo do urlopu macierzyńskiego – to zupełnie inna sprawa. Obowiązkiem szpitala jest potwierdzenie pobytu w szpitalu i wystawienie zwolnienia lekarskiego. Oczywiście, zakład pracy policzy urlop macierzyński – pomimo zwolnienia lekarskiego. Nie zmienia to faktu, że samo zwolnienie lekarskie (sposób jego wystawienia) zakwestionuje ZUS. Zwolnienie winien poprawić szpital, potwierdzając cały okres pobytu w szpitalu.

 

Jeszcze raz podkreślam, prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego przez szpital a prawo do urlopu macierzyńskiego – to są dwie różne sprawy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu