Zwolnienie chorobowe wystawione przez szpital, a odrzucone przez ZUS

• Autor: Irena Sawa

Zwolnienie chorobowe wypisane w szpitalu zaczynało się 10 lutego i trwało do 15 marca, jednak zostało wystawione 18 marca. ZUS je odrzuca, skoro data wystawienia jest inna niż czas trwania zwolnienia. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji? Dodam, że po pobycie w szpitalu 16 marca urodziłam dziecko.

Zwolnienie chorobowe wystawione przez szpital, a odrzucone przez ZUS

Wystawienie zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu

Odnosząc się do treści pytania, w pełni należy zgodzić się ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązkiem szpitala jest wystawienie zwolnienia lekarskiego obejmującego cały okres Pani pobytu w szpitalu, tj. okres od daty przyjęcia do szpitala do daty wypisu ze szpitala.

Data wystawienia zwolnienia winna zbiegać się z datą wypisu ze szpitala.

Podstawą prawną jest § 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U z 2005 r. Nr 145, poz. 1219 ).

W tej sprawie winny jest szpital, który zobowiązany jest stosować powyższe przepisy prawa przy wypisywaniu zwolnień lekarskich.

W chwili obecnej proponuję zwolnienie lekarskie złożyć z pismem przewodnim w dyrekcji szpitala z opisem problemu. Sugeruję w treści pisma zobowiązać szpital do szybkiego załatwienia sprawy.

Jeżeli szpital tego nie zrobi, wówczas przysługuje Pani prawo powiadomienia wydziału kontroli ZUS (względnie Państwowej Inspekcji Pracy) o nieprawidłowościach.

Od daty porodu rozpoczyna natomiast bieg zasiłek macierzyński.

Zakład pracy powinien zatem od dnia 16 listopada – przyznać urlop macierzyński na okres 20 tygodni plus 2 tygodnie – urlop dodatkowy. W związku z urlopem macierzyńskim posiada Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Data wystawienia zwolnienia lekarskiego przez szpital

Wracając do zwolnienia ze szpitala, to takie zwolnienie powinno obejmować cały okres pobytu od dnia przyjęcia do szpitala do dnia wypisu.

Data wystawienia zwolnienia lekarskiego przez szpital powinna zbiegać się z datą wypisu.

Może być jeszcze takie odstępstwo, że szpital wystawia w maksymalnym okresie 3 dni po wypisie ze szpitala zwolnienie lekarskie.

Jeżeli Pani przebywała w szpitalu do 18 marca – to ta data powinna być datą wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Szpital nie wnika w to, czy Pani posiada prawo do urlopu macierzyńskiego – to zupełnie inna sprawa. Obowiązkiem szpitala jest potwierdzenie pobytu w szpitalu i wystawienie zwolnienia lekarskiego. Oczywiście, zakład pracy policzy urlop macierzyński – pomimo zwolnienia lekarskiego. Nie zmienia to faktu, że samo zwolnienie lekarskie (sposób jego wystawienia) zakwestionuje ZUS. Zwolnienie winien poprawić szpital, potwierdzając cały okres pobytu w szpitalu.

Jeszcze raz podkreślam, prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego przez szpital a prawo do urlopu macierzyńskiego – to są dwie różne sprawy.