Przesłuchanie dziecka przez nauczyciela bez zgody rodziców

• Autor: Monika Cieszyńska

Moja 9-letnia córka jest podejrzana o kradzież portfela na terenie szkoły. Została w związku z tym przesłuchana przez wychowawcę i pedagoga szkolnego, co odbyło się bez naszej (rodziców) wiedzy. Czy pracownicy szkoły mieli do tego prawo? Czy mogą ponieść konsekwencje, jeśli naruszyli przepisy?

Przesłuchanie dziecka przez nauczyciela bez zgody rodziców

Przesłuchanie dziecka przez pracownika szkoły bez obecności rodziców

Przesłuchać mogą tylko organy ścigania: sąd, prokuratura bądź policja, a w wyjątkowych wypadkach, gdy jest to konieczne ze względu na dobro sprawy, organ administracji państwowej (art. 39 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich). Jeśli uczeń nie ma ukończonych 17 lat, przesłuchanie powinno odbywać się w obecności rodziców, chyba że zapewnienie ich obecności byłoby w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać nauczyciela, przedstawiciela powiatowego centrum pomocy rodzinie lub przedstawiciela organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji. Przyczyna nieobecności rodziców na przesłuchaniu musi mieć charakter niepodważalny i musi być nie do pokonania. Przyczyną może być znaczna odległość rodziców od miejsca przesłuchania, ich nieobecność w domu lub w pracy.

Nauczyciel mógł przeprowadzić rozmowę z Państwa córką, ale tylko w obecności Państwa jako rodziców.

Zawiadomienie rodziców o popełnieniu przez dziecko czynu karalnego

Potwierdza to art. 4 § 1 i 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, zgodnie z którym „każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, Policji lub innego właściwego organu.

Każdy, kto dowiedziawszy się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję”.

Konsekwencje dla nauczyciela za przesłuchiwanie dziecka na okoliczność kradzieży bez obecności i powiadomienia rodziców

W tej sytuacji powinni Państwo zwrócić się do dyrektora szkoły albo do kuratorium z informacją, iż wskazany nauczyciel przekroczył swoje kompetencje.

Nauczyciel może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną.

Karę wymierzają komisje dyscyplinarne. Postępowanie dyscyplinarne wszczynane jest na wniosek rzecznika dyscyplinarnego (którego wyznacza organ działający przy komisji dyscyplinarnej) i jego następców.

Możliwe kary to:

  • nagana z ostrzeżeniem,
  • zwolnienie z pracy,
  • zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania,
  • wydalenie z zawodu nauczycielskiego.