Odbywanie w Polsce kary orzeczonej w Anglii

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Mój kuzyn został zatrzymany w Anglii za próbę przemytu dużej ilości narkotyku (70 kg konopi indyjskiej, 230 kg amfetaminy). Sąd angielski skazał go na 10 lat pozbawienia wolności. Chciałabym mu pomóc, więc zastanawiam się, czy możliwe jest odbywanie kary w Polsce. Jak wygląda procedura przeniesienia do polskiego zakładu karnego? Czy w Polsce kuzyn ma szansę na krótsze więzienie? Po jakim czasie może starać się o warunkowe zwolnienie? Czy wpływ na wymiar kary ma fakt, że kuzyn wcześniej nie miał konfliktów z prawem? Czy adnotacja o angielskim wyroku znajdzie się w kartotece kuzyna w KRK?

Odbywanie w Polsce kary orzeczonej w Anglii

Czy skazany w Anglii może odbywać karę pozbawienia wolności w Polsce?

Przekazanie kary pozbawienia wolności z państwa skazania do państwa wykonania kary regulują następujące przepisy: konwencja o przekazywaniu osób skazanych sporządzona w Strasburgu 21 marca 1983 r., art. 608 i następne Kodeksu postępowania karnego (w skrócie K.p.k.) oraz art. 114 Kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 608 K.p.k. „w razie prawomocnego skazania obywatela polskiego przez sąd państwa obcego na karę pozbawienia wolności podlegającą wykonaniu Minister Sprawiedliwości może wystąpić do właściwego organu tego państwa z wnioskiem o przejęcie skazanego albo osoby, wobec której orzeczono środek, w celu wykonania kary pozbawienia wolności w Rzeczypospolitej Polskiej”.

Przekazanie skazanego do wykonania kary w Polsce

Ponieważ zarówno Polska, jak i Wielka Brytania są sygnatariuszami konwencji strasburskiej, jeżeli minister sprawiedliwości wystąpi o przekazanie Pani kuzyna do wykonania kary w Polsce, rząd angielski powinien to uczynić.

Z żądaniem przejęcia Pani kuzyna mogą wystąpić również władze angielskie. Zgodnie bowiem z przepisami konwencji państwo skazania powinno poinformować skazanego o wynikającej z konwencji możliwości wykonania kary w swoim kraju i jeżeli skazany wyrazi zgodę, państwo powinno poinformować o tym państwo, którego skazany jest obywatelem, niezwłocznie po uprawomocnieniu się skazującego orzeczenia.

Zgodnie z art. 608 K.p.k. wystąpienie z wnioskiem o przejęcie skazanego oraz o przejęcie orzeczenia do wykonania musi zostać poprzedzone uzyskaniem przez ministra sprawiedliwości postanowienia w przedmiocie dopuszczalności przejęcia orzeczenia do wykonania. Wydanie postanowienia w tym przedmiocie należy do kompetencji sądu okręgowego, w którego okręgu skazany ostatnio stale mieszkał lub czasowo przebywał.

Tryb przejęcia kary do wykonania - Konwencja strasburska

Konwencja strasburska przewiduje dwa tryby przejęcia kary do wykonania.

„Właściwe organy państwa wykonania powinny:

  1. bądź wykonywać karę, w dalszym ciągu uwzględniając modyfikacje wynikające z prawa państwa przejmującego,
  2. bądź w drodze postępowania przekształcić skazanie w orzeczenie państwa wykonania, zastępując karę wymierzoną w państwie skazania karą przewidzianą przez prawo państwa wykonania za takie samo przestępstwo” (art. 9 ust. 1 konwencji).

„W wypadku wykonywania kary w dalszym ciągu państwo wykonania generalnie jest związane rodzajem i wymiarem kary w orzeczeniu skazującym„. Konwencja wskazuje tu jednak, że „jeżeli rodzaj lub wymiar kary są niezgodne z ustawodawstwem państwa wykonania lub jeżeli ustawodawstwo tego wymaga, państwo wykonania może w drodze orzeczenia sądowego dostosować karę do kary przewidzianej przez jego prawo za przestępstwo tego samego rodzaju” (art. 10 konwencji).

Jeżeli dochodzi do przejęcia wykonania kary z jej przekształceniem, organy państwa przejmującego są związane ustaleniami stanu faktycznego, wynikającymi w sposób wyraźny lub dorozumiany z orzeczenia wydanego w państwie skazania.

Sąd okręgowy, do którego zwraca się minister sprawiedliwości o wydanie postanowienia, w przedmiocie dopuszczalności przejęcia ma obowiązek badać, który z trybów, jakie przewiduje konwencja sporządzona w Strasburgu – ma możliwość zastosować, co wiąże się z koniecznością ustalenia tego, czy państwo skazania złożyło zastrzeżenia ogólnego (art. 3 ust. 3 konwencji mówi, że „każde państwo w chwili podpisywania lub składania dokumentu ratyfikacji, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia, przez złożenie oświadczenia skierowanego do Sekretarza Generalnego Rady Europy, może zastrzec, że zamierza wyłączyć stosowanie w odniesieniu do innych państw jednej z procedur określonych w art. 9 ust. 1 lit. a) lub b)”).

Jeżeli dojdzie do przejęcia wykonania kary zgodnie z art. 611 K.p.k., sąd polski określi kwalifikację prawną czynu według prawa polskiego oraz karę podlegającą wykonaniu.

Pani kuzyn w Anglii za przemyt narkotyków został skazany na 10 lat pozbawienia wolności.

W polskim prawie przemyt narkotyków penalizuje w ustawie o przeciwdziałaniu narkomani art. 55 ust. 1, który przewiduje maksymaląa karę za to przestępstwo w wysokości 5 lat pozbawienia wolności: „kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub przewozi przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5”.

Przekazanie skazanego na pozbawienie wolności a możliwość wcześniejszego zwolnienia z odbywania kary w Polsce

Przejmując karę do wykonania w Polsce, sąd, mając na uwadze art. 10 ust 2 konwencji, powinien wiec obniżyć orzeczoną karę do lat 5. Na taki obowiązek wskazał Sąd Najwyższy, orzekając, że „przy określaniu, w trybie art. 611c § 1 KPK, kary podlegającej wykonaniu po przejęciu orzeczenia do wykonania – sąd związany jest górną granicą zagrożenia oznaczoną w przepisie określającym typ przestępstwa” (postanowienie Sądu Najwyższego, Izba Karna, z dnia 08.12. 2004 r., sygn. akt V KK 344/04).

W przypadku przejęcia wykonania kary z jej przekształceniem sąd będzie prowadził postępowanie, tak jakby przestępstwo miało miejsce z Polsce, opierając się na zasadach wymiaru kary przewidzianych w polskim Kodeksie karnym – czyli wymierzając karę, powinien uwzględnić fakt, iż Pani kuzyn nie był wcześniej skazany.

W przypadku przejęcia wykonania kary będzie ona wykonywana na podstawie polskich przepisów, co oznacza, że zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu karnego Pani kuzyn będzie mógł zostać warunkowo zwolniony po odbyciu polowy kary.

Jeśli zaś chodzi o wpis do KRK, to zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym w rejestrze gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych. Czyli mimo skazania w Anglii informacja o skazaniu znajdzie się w krajowym rejestrze.