Odstępne przy cesji leasingu

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Podpisuję umowę leasingową na przejęcie maszyny od innej firmy. Firma zdająca maszynę żąda ode mnie odstępnego w wysokości różnicy między ceną rynkową tej maszyny a wartością mojej umowy leasingowej. Czy ma prawo do tego żądania?

Odstępne przy cesji leasingu

Odstępne związane z cesją leasingu

Odstępne jest związane z cesją leasingu, która jest coraz częstszym zjawiskiem w obrocie gospodarczym. Pozwala leasingobiorcy na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu.

W sytuacji, gdy znaczna część wartości przedmiotu leasingu została już spłacona przez dotychczasowego korzystającego, a raty leasingowe i wartość wykupu pozostałe do zapłaty przez nowego korzystającego są znacznie niższe niż aktualna wartość rynkowa przedmiotu leasingu, zwykle nowy korzystający (cesjonariusz) wypłaca dotychczasowemu korzystającemu (cedentowi) odstępne.

Odstępne jest zawsze wynikiem umowy pomiędzy leasingobiorcą występującym jako cedent umowy leasingu oraz cesjonariuszem.

Swoje oparcie znajduje w przepisie 3531 Kodeksu cywilnego, który ustanawia zasadę swobody kontraktowania: „strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”.

Uzgodnienie odstępnego do umowy cesji leasingu

Cesjonariusz nie musi się godzić na wysokość odstępnego i może negocjować jego wysokość (np. gdy uważa, iż wartość rynkowa przedmiotu leasingu jest niższa od tej, którą wskazuje cedent). Ostatecznie jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, mogą nie uzgadniać odstępnego do umowy cesji leasingu.

Odstępne stanowi różnicę między wartością rynkową przedmiotu leasingu a zobowiązaniami z umowy leasingu. Nowy korzystający, wstępując w umowę leasingu, uzyskuje prawo do używania przedmiotu leasingu i jego wykupu po zakończeniu umowy oraz finansowanie do czasu jej zakończenia.

Jeżeli przejmuje Pan maszynę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie Pan mógł wliczyć odstępne w koszty uzyskania przychodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji sygn. akt ITPB3/423-186/08/DKwskazał, że „kwota odstępnego z tytułu przejęcia umowy leasingowej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, o ile przejmowany samochód osobowy będzie wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a poniesiony wydatek będzie właściwie udokumentowany”.