Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odstępne przy cesji leasingu

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 22.06.2011

Podpisuję umowę leasingową na przejęcie maszyny od innej firmy. Firma zdająca maszynę żąda ode mnie odstępnego w wysokości różnicy między ceną rynkową tej maszyny a wartością mojej umowy leasingowej. Czy ma prawo do tego żądania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odstępne jest związane z cesją leasingu, która jest coraz częstszym zjawiskiem w obrocie gospodarczym. Pozwala leasingobiorcy na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu.

 

W sytuacji, gdy znaczna część wartości przedmiotu leasingu została już spłacona przez dotychczasowego korzystającego, a raty leasingowe i wartość wykupu pozostałe do zapłaty przez nowego korzystającego są znacznie niższe niż aktualna wartość rynkowa przedmiotu leasingu, zwykle nowy korzystający (cesjonariusz) wypłaca dotychczasowemu korzystającemu (cedentowi) odstępne.

 

Odstępne jest zawsze wynikiem umowy pomiędzy leasingobiorcą występującym jako cedent umowy leasingu oraz cesjonariuszem.

 

Swoje oparcie znajduje w przepisie 3531 Kodeksu cywilnego, który ustanawia zasadę swobody kontraktowania: „strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”.

 

Cesjonariusz nie musi się godzić na wysokość odstępnego i może negocjować jego wysokość (np. gdy uważa, iż wartość rynkowa przedmiotu leasingu jest niższa od tej, którą wskazuje cedent). Ostatecznie jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, mogą nie uzgadniać odstępnego do umowy cesji leasingu.

 

Odstępne stanowi różnicę między wartością rynkową przedmiotu leasingu a zobowiązaniami z umowy leasingu. Nowy korzystający, wstępując w umowę leasingu, uzyskuje prawo do używania przedmiotu leasingu i jego wykupu po zakończeniu umowy oraz finansowanie do czasu jej zakończenia.

 

Jeżeli przejmuje Pan maszynę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie Pan mógł wliczyć odstępne w koszty uzyskania przychodu.

 

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji sygn. akt ITPB3/423-186/08/DKwskazał, że „kwota odstępnego z tytułu przejęcia umowy leasingowej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, o ile przejmowany samochód osobowy będzie wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a poniesiony wydatek będzie właściwie udokumentowany”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 7 =

»Podobne materiały

Czy możliwe jest cedowanie przyszłych należności?

Udzielam często pożyczek. Podpisałem umowę cesji z windykatorem, na której podstawie pożyczki już udzielone oraz te, które dopiero zostaną udzielone, staną się automatycznie przedmiotem cesji z windykatorem. Umowa cesji określa, że dotyczy to wszystkich pożyczek, które zapadną z powodu niespłacenia

 

Przywłaszczenie przez klienta wypożyczonego sprzętu

Klient wynajął ode mnie sprzęt i go nie zwrócił. Wypożyczył na swój dowód dla kogoś innego i sprzęt przepadł. Zgłosiłem przywłaszczenie. W sądzie obrońca oskarżonego stwierdził, że jeśli umowa trwa nadal – bo nie wystawiłem faktury za najem (nie mogłem, bo nie miałem sprzętu zwróconego) &ndash

 

Niespełnione podwyższone standardy akustyczne w nowym mieszkaniu

Mam pytanie dotyczące mieszkania zakupionego u dewelopera kilka miesięcy. Mieszkanie było nam przedstawiane jako „lokal o podwyższonej izolacji akustycznej”, również taka informacja znajduje się w dalszym ciągu w reklamie na stronie dewelopera. Akustyka w mieszkaniu utrudnia nam jednak z

 

Reklamacja uszkodzonego produktu zakupionego na firmę

Kupiłem w serwisie Allegro produkt. Sprzedawca to firma, lombard. Ja również zakupu dokonałem na firmę. Wziąłem fakturę. Przedmiot okazał się uszkodzony. Odesłałem go i zgłosiłem uszkodzenie. Sprzedawca jednak twierdzi, że nie dawał gwarancji. Wiem jednak, że niezależnie od jego gwarancji wadę mogę

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »