Rezygnacja z sali weselnej

Zawarliśmy razem z narzeczonym umowę o wynajem sali weselnej. Wpłaciliśmy zaliczkę. Niestety niedawno straciłam pracę i nie będzie nas teraz stać na zorganizowanie wesela. Obecnie chcielibyśmy odstąpić od umowy, ale właściciel grozi nam sądem. Twierdzi, że może od nas żądać dwukrotności tej zaliczki za jego straty z tego tytułu. Co faktycznie nam grozi w razie wypowiedzenia umowy i rezygnacji z sali? Czy jest jakiś minimalny termin wypowiedzenia? Przesyłam umowę zawartą z właścicielem sali.

Rezygnacja z sali weselnej

Czy można zrezygnować z rezerwacji sali weselnej?

Poniżej wyjaśniam Pani wątpliwości związane z rezygnacją z sali weselnej.

Analiza treści przesłanej umowy pozwala przyjąć, że zawarli Państwo z właścicielem sali umowę-zlecenie regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego (art. 734-751 K.c.).

Zgodnie z art. 746 § 1 K.c.: „Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę”.

Ponieważ zawarta przez Państwa umowa nie przewiduje żadnego umownego okresu wypowiedzenia, to zgodnie z treścią art. 61 K.c. oświadczenie o wypowiedzeniu umowy staje się skuteczne z chwilą, gdy adresat tego oświadczenia mógł zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, że wypowiedzenie umowy staje się skuteczne z chwilą, gdy właściciel sali dowie się o tym, że korzystają Państwo z takiego prawa. Ponieważ zgodnie z treścią art. 746 K.c. data ta ma istotne znaczenie, dlatego najlepiej byłoby, gdyby złożyli Państwo oświadczenie o wypowiedzeniu umowy w sposób zapewniający udokumentowanie daty zawiadomienia. Najlepszym sposobem jest wysłanie podpisanego własnoręcznie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Oczywiście inne sposoby, np. mailowy lub SMS-owy, także są możliwe, ale w przypadku sporu między Państwem a właścicielem sali co do daty lub skuteczności wypowiedzenia umowy to na Państwu będzie spoczywał ciężar wykazania, że wypowiedzenie zostało złożone skutecznie. Najłatwiej jest to zrobić, przedstawiając potwierdzenie odbioru listu poleconego.

Wypowiedzenie umowy na wynajem sali weselnej

Z chwilą, gdy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy staje się skuteczne, zgodnie z zawartą umową na rzecz zleceniobiorcy przepada dana przez Państwa zaliczka. Jeżeli do dnia otrzymania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy zleceniobiorca poniósł już jakieś dodatkowe koszty lub poczynił przygotowania związane z Państwa weselem, to będzie uprawniony do żądania pokrycia kosztów. Oczywiście zleceniobiorca, żądając od Państwa zapłaty za poniesione koszty i poczynione przygotowania, powinien odpowiednio wykazać wysokość poniesionych kosztów. Teoretycznie właściciel sali może uznać, że wypowiedzenie umowy nastąpiło bez ważnego powodu i na tej podstawie żądać od Państwa naprawienia poniesionej szkody. Niemniej jednak i w tym przypadku musiałby wykazać szkodę co do wysokości oraz jej źródło, a powiem Pani z doświadczenia, że nie jest to wcale łatwe.

Jak zrezygnować z organizacji wesela po wpłaceniu zaliczki na wynajem sali?

Z uwagi na powyższe, jeżeli chcieliby Państwo zrezygnować z organizacji wesela, to proponuję, aby wysłali Państwo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru stosowne oświadczenie do zleceniobiorcy, wskazując, że wypowiedzenie umowy związane jest z utratą zatrudnienia i trudną sytuacją życiową. Jeżeli w odpowiedzi na wypowiedzenie umowy właściciel sali będzie umiał przedstawić rachunki lub faktury dokumentujące poniesione przez niego do tej pory koszty na organizację Państwa wesela, do tego będzie z nich wynikało, że nie może zakupionych rzeczy wykorzystać na potrzeby innego klienta, to wtedy będą Państwo zobowiązani do pokrycia tych kosztów. Prawdopodobieństwo, że oprócz utraconej zaliczki będą Państwo zobowiązani do pokrycia dodatkowych kosztów, jest więc stosunkowo niewielkie.