.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błąd przy przelewie alimentów

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 30.08.2017

Po rozwodzie płacę alimenty na rzecz 17-letniej córki w kwocie 800 zł miesięcznie. Wczoraj przypadkowo przelałem pieniądze na konto córki, nie matki. W tytule podałem „Kasia – alimenty maj 2017”. Poprosiłem żonę i córkę i zwrot, ale one natychmiast wypłaciły pieniądze i zamknęły konto bankowe. Czy muszę jeszcze raz przelewać alimenty za maj? Nie mam na to pieniędzy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie nie ma Pan obowiązku z powodu tejże omyłki raz jeszcze przelewać alimentów, ale winien Pan dochować wszelkich starań, by ewentualną przyszłą ich egzekucję jak najszybciej umorzyć. Owszem – zgodnie z wydanym wyrokiem alimentacyjnym powinien Pan realizować ten obowiązek w taki sposób, jak tam orzeczono. Jednakże istotą zobowiązania alimentacyjnego jest łożenie na usprawiedliwione potrzeby córki. Zgodnie więc z art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jako ojciec jest Pan zobowiązany do łożenia na dziecko w poniższym zakresie:

 

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

 

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polgać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

 

Jeżeli więc w opisie operacji bankowej (przelewie) widnieją alimenty na córkę na dany okres, a konto należało do małoletniej i zapewne do tego konta upoważniona była matka jako opiekun prawny – to dostarczył Pan środków na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb, jedynie sposób ich dostarczenia nie był zgodny z wyrokiem.


Teraz jedynie – z racji nieodpowiednich zachowań matki dziecka – powinien Pan  poinformować ją pisemnie, że za maj 2017 r. alimenty zostały doręczone na konto małoletniej córki. Córka zaś, znajdując się pod opieką swojej matki, ma do wyboru albo w ramach swej ograniczonej  zdolności prawnej kasę roztrwonić, albo oddać je matce, czy też  zaspakajać swoje usprawiedliwione potrzeby w ramach otrzymanych środków samodzielnie.

 

Jeżeli nie jest Pan pozbawiony władzy rodzicielskiej – to także pismo odpowiedniej treści należy w tej sprawie skierować do córki, aby wykorzystała otrzymane środki na zaspakajanie swych usprawiedliwionych potrzeb stosownie do opisu transakcji lub przekazała je matce na ten sam cel.

 

W razie potrzeby – służę pomocą w przygotowaniu takich pism, które mają taki sens, że gdy zona wpadnie na głupi pomysł, by alimenty egzekwować, to wykaże się Pan nie tylko przelewem, ale i korespondencją służąca wyjaśnieniu sprawy i dającą całkowitą pewność, na co te środki powinny być przeznaczone.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »