Błąd przy przelewie alimentów

• Autor: Eliza Rumowska

Po rozwodzie płacę alimenty na rzecz 17-letniej córki w kwocie 800 zł miesięcznie. Wczoraj przypadkowo przelałem pieniądze na konto córki, nie matki. W tytule podałem „Kasia – alimenty maj 2017”. Poprosiłem żonę i córkę i zwrot, ale one natychmiast wypłaciły pieniądze i zamknęły konto bankowe. Czy muszę jeszcze raz przelewać alimenty za maj? Nie mam na to pieniędzy.

Błąd przy przelewie alimentów

Alimenty omyłkowo wpłacone na konto córki zamiast matki

W mojej ocenie nie ma Pan obowiązku z powodu tejże omyłki raz jeszcze przelewać alimentów, ale winien Pan dochować wszelkich starań, by ewentualną przyszłą ich egzekucję jak najszybciej umorzyć. Owszem – zgodnie z wydanym wyrokiem alimentacyjnym powinien Pan realizować ten obowiązek w taki sposób, jak tam orzeczono. Jednakże istotą zobowiązania alimentacyjnego jest łożenie na usprawiedliwione potrzeby córki. Zgodnie więc z art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jako ojciec jest Pan zobowiązany do łożenia na dziecko w poniższym zakresie:

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polgać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

Niezgodny z wyrokiem sposób dostarczenia alimentów

Jeżeli więc w opisie operacji bankowej (przelewie) widnieją alimenty na córkę na dany okres, a konto należało do małoletniej i zapewne do tego konta upoważniona była matka jako opiekun prawny – to dostarczył Pan środków na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb, jedynie sposób ich dostarczenia nie był zgodny z wyrokiem.

Teraz jedynie – z racji nieodpowiednich zachowań matki dziecka – powinien Pan poinformować ją pisemnie, że za maj 2017 r. alimenty zostały doręczone na konto małoletniej córki. Córka zaś, znajdując się pod opieką swojej matki, ma do wyboru albo w ramach swej ograniczonej zdolności prawnej kasę roztrwonić, albo oddać je matce, czy też zaspakajać swoje usprawiedliwione potrzeby w ramach otrzymanych środków samodzielnie.

Jeżeli nie jest Pan pozbawiony władzy rodzicielskiej – to także pismo odpowiedniej treści należy w tej sprawie skierować do córki, aby wykorzystała otrzymane środki na zaspakajanie swych usprawiedliwionych potrzeb stosownie do opisu transakcji lub przekazała je matce na ten sam cel.

W razie potrzeby – służę pomocą w przygotowaniu takich pism, które mają taki sens, że gdy zona wpadnie na głupi pomysł, by alimenty egzekwować, to wykaże się Pan nie tylko przelewem, ale i korespondencją służąca wyjaśnieniu sprawy i dającą całkowitą pewność, na co te środki powinny być przeznaczone.