Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na dziecko po 18 roku życia

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 24.12.2014

Mieszkam razem z pełnoletnią, uczącą się córką. Dostaję na moje konto alimenty. Córka uważa, że teraz (po skończeniu 18 lat) ojciec ma przelewać pieniądze na jej konto i że ona będzie się ze mną rozliczać na podstawie przedstawionych rachunków. Jak wygląda sytuacja? Czy rodzice wspólnie (mimo że nie są małżeństwem) nie mają prawa ustalić, że pieniądze będą w większości wpływać na konto matki, bo to ona płaci za dom, opłaty, wyżywienie? A na konto pełnoletniej córki przelewane będą jedynie jakieś sumy na ubrania, kosmetyki, kino?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty na dziecko po 18 roku życia

Fot. Fotolia

Kto jest uprawniony do pobierania alimentów po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Uprawnione do alimentów jest Pani dziecko. W orzeczeniu o alimentach matka dziecka jest wskazana jako osoba, która ma odbierać alimenty (co nie oznacza, że to matka dziecka jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów). Pani jako matka dziecka była bowiem jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd nad jego majątkiem.

Dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości było reprezentowane przez rodzica. Dlatego też alimenty ojciec dziecka był zobowiązany płacić na Pani konto.

Obecnie Pani córka jest osobą pełnoletnią, tak więc może domagać się, aby alimenty były przekazywane przez ojca bezpośrednio na jej konto.

Czy pełnoletnie dziecko może wystąpić z wnioskiem o płacenie alimentów na swoje konto?

W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji, wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczenia sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego. Tym samym Pani córka może sama wystąpić z wnioskiem o płacenie alimentów na jej osobiste konto i niestety nie ma środków prawnych, aby jej to uniemożliwić. Co najwyżej córka może ustanowić Panią pełnomocnikiem do odbioru alimentów, dzięki czemu będą one nadal płacone na Pani konto, ale zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli Pani córki.

Kto może wnieść wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko rodzicowi niepłacącemu alimentów na pełnoletnie dziecko?

Proszę zauważyć, że nawet w sytuacji, gdyby ojciec Pani córki przestał płacić alimenty, a Pani złożyłaby wniosek o ich egzekucję do komornika, to komornik odmówiłby wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest wierzyciel, a tym zawsze była i jest Pani córka. Gdy była niepełnoletnia Pani tylko i wyłącznie reprezentowała jej interesy jako ustawowy opiekun.

Czy rodzic zapewniający pełnoletniemu dziecku podstawowe potrzeby jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Z kolei od Pani nie są pobierane na córkę alimenty, ponieważ pobyt dziecka w Pani domu obciąża Pani budżet i to Pani zapewnia córce wyżywienie, dach nad głową, itp. Z racji powyższego nie została Pani zobowiązana do płacenia alimentów na córkę. Może się jednak zdarzyć i tak, że córka np. wyprowadzi się od Pani i w takiej sytuacji może żądać alimentów po części od Pani, jak i od swojego ojca.

 

Mając powyższe na uwadze, radziłabym zatem spróbować porozumieć się z córką i ustalić jak ma wyglądać kwestia dalszego płacenia alimentów na jej rzecz (na czyje konto mają wpływać). Niestety w kwestii alimentów jest tak, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, opiekujący się nim rodzić traci prawo do pobierania należnych dziecku alimentów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + 10 =

15.05.2019

To żadna bzdura! Sąd zasądza alimenty na rzecz dziecka, a rodzic (obojętnie czy ojciec, czy matka lub oboje razem) są zobowiązani do ich płacenia. Dziecko po ukończeniu 18 - go roku życia jest osobą pełnoletnia (dorosłą) i według polskiego prawodawstwa odpowiada za swoje czyny i korzysta z przysługujących jej praw - SAMODZIELNIE (chyba że występują inne prawem ujęte przesłanki np: częściowe lub całkowite ubezwłasnowolnienie pełnoletniego dziecka).
Co do słowa ''niestety'' to - Pani prawnik też jest kobietą i NIESTETY ma tendencje stronnicze, pomimo iż w zdecydowanej większości przypadków zasądzonych wyroków po rozwodzie rodziców, matkom przypada opieka nad dzieckiem .

Jacek

15.04.2019

Ale to jakaś bzdura ,to córka tej Pani będzie ją utrzymywać ,płacić rachunki ,kupować jedzenie ,ubrania ,itd a ojciec już nie musi sie dokładać?bo jak odda kasę córce to cały koszt utrzymania spadnie teraz na nią .Przecież jak rodzice mieszkają razem to każdy się dokłada do utrzymania dziecka ,i te alimenty to właśnie ta cześć którą dokłada ojciec .

Ania

10.12.2018

Nawiązuję do komentarza Pana Jarka. Dokładnie tak! Mi przy lekturze też od razu nasunęło się pytanie, dlaczego pani prawnik odpowiadając matce używa słowa "niestety".

Zbigniew

13.11.2018

Niestety w kwestii alimentów jest tak, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, opiekujący się nim rodzić traci prawo do pobierania należnych dziecku alimentów.
DLACZEGO NIESTETY?
Przecież zgodnie z prawem po ukończeniu 18 lat jest się osobą pełnoletnią?
Dlaczego pieniędzmi dziecka ma dysponować matka?

Jarek

»Podobne materiały

Jaka umowa lojalnościowa przy umowie-zleceniu?

Z pewną młodą osobą zawarłam umowę-zlecenie. Chciałabym tę osobę wysłać na szkolenie, za które zapłacę, a następnie chciałabym potrącać z wynagrodzenia tej osoby 1/12 ceny szkolenia. Jak powinna wyglądać umowa lojalnościowa pomiędzy nami regulująca koszty szkolenia? Czy mogłaby to być na przykład po

 

Utrzymywanie żony podczas nieoficjalnej separacji

Dwa miesiące temu opuściłem żonę z powodu konfliktów. Nie mamy dzieci, mieszkanie jest moje, a żona nigdy nie pracowała, nie starała się o pracę i utrzymywałem ją ja. Obecnie żona, mimo pozostawania w nieformalnej separacji, żąda ode mnie 1500 zł miesięcznie na swoje wydatki. Czy faktycznie muszę je

 

Mieszkanie komunalne a zakup innego domu lub mieszkania

Mam mieszkanie komunalne w Warszawie. Czy jeśli kupię w międzyczasie dom własnościowy, to mieszkanie komunalne nie będzie mi już przysługiwać? Wiem, że można mieć inny lokal, tylko że w innym mieście, ale podobno to zależy od gminy. A jak jest z Warszawą? Czy stracę swoje mieszkanie komunalne?

 

Nieumyślne złożenie fałszywych zeznań

Zostałam oskarżona o złożenie fałszywych zeznań. W czasie przesłuchania mnie jako świadka policjant dopuścił się karygodnego złamania procedury: pozwolił na obecność osoby, która była moim wysokim przełożonym, a zarazem głównym podejrzanym w sprawie. Mój przełożony wmówił mi, że byłam świadkiem pewn

 

Zostałem oskarżony o posiadanie narkotyków (marihuany) – jak się bronić?

Złapano dilera marihuany. W telefonie miał listę dłużników, na której również ja byłem. Jestem pewien, że w okresie, który wymienił diler, nie miałem z nim kontaktów. Moje pytania: 1. Czy aby postawić zarzut posiadania marihuany, wystarczy zeznanie dilera? 2. Czy aby postawić zarzut posiadania marih

 

Zmuszono mnie do poświadczenia nieprawdy – jakie mogą być tego skutki?

W 2006 r. wyjechałam za granicę, gdzie miałam pracować jako sprzątaczka. Niestety zostałam oszukana i zmuszona do pracy w agencji towarzyskiej. Wymuszono na mnie, abym podpisała się pod fałszywym paszportem. Następnie miałam się zameldować na ten fałszywy dokument. W urzędzie zostałam zatrzyman

 

Usytuowanie okna według przepisów budowlanych z 1966 r.

Czy w 1966 r. przepisy Prawa budowlanego dopuszczały wybicie otworu okiennego w ścianie oddzielenia pożarowego budynku? Jestem właścicielem trzykondygnacyjnego budynku, do którego przylega budynek wyższy (sześciokondygnacyjny). Pod koniec 1966 r. w ścianie szczytowej budynku przylegającego do mojego

 

Kopiowanie artykułów ze stron internetowych i gazet

Mam portal internetowy o tematyce medycznej. Chciałbym prowadzić działalność polegającą na kopiowaniu treści z innych stron internetowych i gazet z trzymiesięcznym opóźnieniem. Czy można bezpłatnie cytować np. 99% treści artykułu? Czy wystarczy dopisanie źródła tekstu? Jeśli nie, to od czego za

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »