Alimenty na dziecko po osiągnięciu pełnoletności

• Data: 29-11-2023 • Autor: Iryna Kowalczuk

Alimenty na dziecko po 18. roku życia to temat złożony i często wzbudzający emocje. W artykule postaramy się wyjaśnić, jak wygląda sytuacja prawna w Polsce, gdy dziecko osiąga pełnoletność, ale nadal jest zależne finansowo od swoich rodziców. Poruszymy również kwestie, z jakimi możemy się spotkać w praktyce, takie jak rozliczanie wydatków czy zmiana sposobu wypłacania alimentów. Z podobnym problemem zwróciła się do nas pani Krystyna:

Alimenty na dziecko po osiągnięciu pełnoletności

Fot. Fotolia

Mieszkam razem z pełnoletnią, uczącą się córką. Dostaję na moje konto alimenty. Córka uważa, że teraz (po skończeniu 18 lat) ojciec ma przelewać pieniądze na jej konto i że ona będzie się ze mną rozliczać na podstawie przedstawionych rachunków. Jak wygląda sytuacja? Czy rodzice wspólnie (mimo że nie są małżeństwem) nie mają prawa ustalić, że pieniądze będą w większości wpływać na konto matki, bo to ona płaci za dom, opłaty, wyżywienie? A na konto pełnoletniej córki przelewane będą jedynie jakieś sumy na ubrania, kosmetyki, kino?

Kto jest uprawniony do pobierania alimentów po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Uprawnione do alimentów jest Pani dziecko. W orzeczeniu o alimentach matka dziecka jest wskazana jako osoba, która ma odbierać alimenty (co nie oznacza, że to matka dziecka jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów). Pani jako matka dziecka była bowiem jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd nad jego majątkiem.

Dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości było reprezentowane przez rodzica. Dlatego też alimenty ojciec dziecka był zobowiązany płacić na Pani konto.

Obecnie Pani córka jest osobą pełnoletnią, tak więc może domagać się, aby alimenty były przekazywane przez ojca bezpośrednio na jej konto.

Czy pełnoletnie dziecko może wystąpić z wnioskiem o płacenie alimentów na swoje konto?

W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji, wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczenia sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego. Tym samym Pani córka może sama wystąpić z wnioskiem o płacenie alimentów na jej osobiste konto i niestety nie ma środków prawnych, aby jej to uniemożliwić. Co najwyżej córka może ustanowić Panią pełnomocnikiem do odbioru alimentów, dzięki czemu będą one nadal płacone na Pani konto, ale zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli Pani córki.

Kto może wnieść wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko rodzicowi niepłacącemu alimentów na pełnoletnie dziecko?

Proszę zauważyć, że nawet w sytuacji, gdyby ojciec Pani córki przestał płacić alimenty, a Pani złożyłaby wniosek o ich egzekucję do komornika, to komornik odmówiłby wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest wierzyciel, a tym zawsze była i jest Pani córka. Gdy była niepełnoletnia Pani tylko i wyłącznie reprezentowała jej interesy jako ustawowy opiekun.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy rodzic zapewniający pełnoletniemu dziecku podstawowe potrzeby jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Z kolei od Pani nie są pobierane na córkę alimenty, ponieważ pobyt dziecka w Pani domu obciąża Pani budżet i to Pani zapewnia córce wyżywienie, dach nad głową, itp. Z racji powyższego nie została Pani zobowiązana do płacenia alimentów na córkę. Może się jednak zdarzyć i tak, że córka np. wyprowadzi się od Pani i w takiej sytuacji może żądać alimentów po części od Pani, jak i od swojego ojca.

Mając powyższe na uwadze, radziłabym zatem spróbować porozumieć się z córką i ustalić, jak ma wyglądać kwestia dalszego płacenia alimentów na jej rzecz (na czyje konto mają wpływać). Niestety w kwestii alimentów jest tak, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez dziecko opiekujący się nim rodzić traci prawo do pobierania należnych dziecku alimentów.

Przykłady

Przypadek Anny i jej córki Julii: Anna jest matką 19-letniej Julii, która studiuje i mieszka w domu rodzinnym. Do tej pory alimenty na Julię wpływały na konto Anny. Jednak po osiągnięciu przez Julię pełnoletności dziewczyna zdecydowała, że chce otrzymywać alimenty bezpośrednio na swoje konto. Anna początkowo miała obawy, czy Julia odpowiedzialnie zarządzać będzie otrzymanymi środkami, ale ostatecznie zgodziła się na tę zmianę.

Sytuacja Marcina, studenta medycyny: Marcin, 20-letni student medycyny, otrzymuje alimenty od ojca. Ze względu na duże koszty studiów i życia w dużym mieście Marcin wystąpił do sądu z wnioskiem o zwiększenie alimentów. Ojciec Marcina początkowo był przeciwny, ale zrozumiał, że koszty utrzymania i edukacji syna znacznie wzrosły po osiągnięciu przez niego pełnoletności.

Przykład Kamila, który samodzielnie zarządza alimentami: Kamil, 18-letni uczeń liceum, postanowił przejąć kontrolę nad otrzymywanymi alimentami. Po uzyskaniu pełnoletności, za porozumieniem z matką, alimenty zaczęły wpływać bezpośrednio na jego konto. Kamil wykazał się dojrzałością w zarządzaniu finansami, pokrywając część kosztów związanych z nauką i utrzymaniem, co było dla niego cennym doświadczeniem.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy złożone kwestie dotyczące alimentów na pełnoletnie dzieci. Podkreśliliśmy, że po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności może ono żądać, aby alimenty były przekazywane bezpośrednio na jego konto. Zaznaczono również, że istotna jest komunikacja i współpraca między rodzicami a dzieckiem w kwestii zarządzania finansami. Przedstawione przykłady z życia wzięte podkreślają, jak różnorodne mogą być sytuacje i jak ważna jest elastyczność w podejściu do tego tematu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej alimentów na pełnoletnie dzieci? Skorzystaj z naszych usług on-line – oferujemy profesjonalne konsultacje i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji.

Do kontaktu wykorzystaj formularz znajdujący się pod tym tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59