.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Alimenty na dziecko po osiągnięciu pełnoletności

• Data: 29-11-2023 • Autor: Iryna Kowalczuk

Alimenty na dziecko po 18. roku życia to temat złożony i często wzbudzający emocje. W artykule postaramy się wyjaśnić, jak wygląda sytuacja prawna w Polsce, gdy dziecko osiąga pełnoletność, ale nadal jest zależne finansowo od swoich rodziców. Poruszymy również kwestie, z jakimi możemy się spotkać w praktyce, takie jak rozliczanie wydatków czy zmiana sposobu wypłacania alimentów. Z podobnym problemem zwróciła się do nas pani Krystyna:


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Alimenty na dziecko po osiągnięciu pełnoletności

Fot. Fotolia

Mieszkam razem z pełnoletnią, uczącą się córką. Dostaję na moje konto alimenty. Córka uważa, że teraz (po skończeniu 18 lat) ojciec ma przelewać pieniądze na jej konto i że ona będzie się ze mną rozliczać na podstawie przedstawionych rachunków. Jak wygląda sytuacja? Czy rodzice wspólnie (mimo że nie są małżeństwem) nie mają prawa ustalić, że pieniądze będą w większości wpływać na konto matki, bo to ona płaci za dom, opłaty, wyżywienie? A na konto pełnoletniej córki przelewane będą jedynie jakieś sumy na ubrania, kosmetyki, kino?

Kto jest uprawniony do pobierania alimentów po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Uprawnione do alimentów jest Pani dziecko. W orzeczeniu o alimentach matka dziecka jest wskazana jako osoba, która ma odbierać alimenty (co nie oznacza, że to matka dziecka jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów). Pani jako matka dziecka była bowiem jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd nad jego majątkiem.

 

Dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości było reprezentowane przez rodzica. Dlatego też alimenty ojciec dziecka był zobowiązany płacić na Pani konto.

 

Obecnie Pani córka jest osobą pełnoletnią, tak więc może domagać się, aby alimenty były przekazywane przez ojca bezpośrednio na jej konto.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy pełnoletnie dziecko może wystąpić z wnioskiem o płacenie alimentów na swoje konto?

W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji, wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczenia sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego. Tym samym Pani córka może sama wystąpić z wnioskiem o płacenie alimentów na jej osobiste konto i niestety nie ma środków prawnych, aby jej to uniemożliwić. Co najwyżej córka może ustanowić Panią pełnomocnikiem do odbioru alimentów, dzięki czemu będą one nadal płacone na Pani konto, ale zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli Pani córki.

Kto może wnieść wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko rodzicowi niepłacącemu alimentów na pełnoletnie dziecko?

Proszę zauważyć, że nawet w sytuacji, gdyby ojciec Pani córki przestał płacić alimenty, a Pani złożyłaby wniosek o ich egzekucję do komornika, to komornik odmówiłby wszczęcia tej egzekucji, jako że wniosek pochodziłby od osoby nieuprawnionej. Uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji jest wierzyciel, a tym zawsze była i jest Pani córka. Gdy była niepełnoletnia Pani tylko i wyłącznie reprezentowała jej interesy jako ustawowy opiekun.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy rodzic zapewniający pełnoletniemu dziecku podstawowe potrzeby jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Z kolei od Pani nie są pobierane na córkę alimenty, ponieważ pobyt dziecka w Pani domu obciąża Pani budżet i to Pani zapewnia córce wyżywienie, dach nad głową, itp. Z racji powyższego nie została Pani zobowiązana do płacenia alimentów na córkę. Może się jednak zdarzyć i tak, że córka np. wyprowadzi się od Pani i w takiej sytuacji może żądać alimentów po części od Pani, jak i od swojego ojca.

 

Mając powyższe na uwadze, radziłabym zatem spróbować porozumieć się z córką i ustalić, jak ma wyglądać kwestia dalszego płacenia alimentów na jej rzecz (na czyje konto mają wpływać). Niestety w kwestii alimentów jest tak, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez dziecko opiekujący się nim rodzić traci prawo do pobierania należnych dziecku alimentów.

Przykłady

Przypadek Anny i jej córki Julii: Anna jest matką 19-letniej Julii, która studiuje i mieszka w domu rodzinnym. Do tej pory alimenty na Julię wpływały na konto Anny. Jednak po osiągnięciu przez Julię pełnoletności dziewczyna zdecydowała, że chce otrzymywać alimenty bezpośrednio na swoje konto. Anna początkowo miała obawy, czy Julia odpowiedzialnie zarządzać będzie otrzymanymi środkami, ale ostatecznie zgodziła się na tę zmianę.

 

Sytuacja Marcina, studenta medycyny: Marcin, 20-letni student medycyny, otrzymuje alimenty od ojca. Ze względu na duże koszty studiów i życia w dużym mieście Marcin wystąpił do sądu z wnioskiem o zwiększenie alimentów. Ojciec Marcina początkowo był przeciwny, ale zrozumiał, że koszty utrzymania i edukacji syna znacznie wzrosły po osiągnięciu przez niego pełnoletności.

 

Przykład Kamila, który samodzielnie zarządza alimentami: Kamil, 18-letni uczeń liceum, postanowił przejąć kontrolę nad otrzymywanymi alimentami. Po uzyskaniu pełnoletności, za porozumieniem z matką, alimenty zaczęły wpływać bezpośrednio na jego konto. Kamil wykazał się dojrzałością w zarządzaniu finansami, pokrywając część kosztów związanych z nauką i utrzymaniem, co było dla niego cennym doświadczeniem.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy złożone kwestie dotyczące alimentów na pełnoletnie dzieci. Podkreśliliśmy, że po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności może ono żądać, aby alimenty były przekazywane bezpośrednio na jego konto. Zaznaczono również, że istotna jest komunikacja i współpraca między rodzicami a dzieckiem w kwestii zarządzania finansami. Przedstawione przykłady z życia wzięte podkreślają, jak różnorodne mogą być sytuacje i jak ważna jest elastyczność w podejściu do tego tematu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej alimentów na pełnoletnie dzieci? Skorzystaj z naszych usług on-line – oferujemy profesjonalne konsultacje i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne wsparcie prawne dostosowane do Twojej sytuacji.

Do kontaktu wykorzystaj formularz znajdujący się pod tym tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus 3 =

To żadna bzdura! Sąd zasądza alimenty na rzecz dziecka, a rodzic (obojętnie czy ojciec, czy matka lub oboje razem) są zobowiązani do ich płacenia. Dziecko po ukończeniu 18 - go roku życia jest osobą pełnoletnia (dorosłą) i według polskiego prawodawstwa odpowiada za swoje czyny i korzysta z przysługujących jej praw - SAMODZIELNIE (chyba że występują inne prawem ujęte przesłanki np: częściowe lub całkowite ubezwłasnowolnienie pełnoletniego dziecka).
Co do słowa ''niestety'' to - Pani prawnik też jest kobietą i NIESTETY ma tendencje stronnicze, pomimo iż w zdecydowanej większości przypadków zasądzonych wyroków po rozwodzie rodziców, matkom przypada opieka nad dzieckiem .

Jacek

Ale to jakaś bzdura ,to córka tej Pani będzie ją utrzymywać ,płacić rachunki ,kupować jedzenie ,ubrania ,itd a ojciec już nie musi sie dokładać?bo jak odda kasę córce to cały koszt utrzymania spadnie teraz na nią .Przecież jak rodzice mieszkają razem to każdy się dokłada do utrzymania dziecka ,i te alimenty to właśnie ta cześć którą dokłada ojciec .

Ania

Nawiązuję do komentarza Pana Jarka. Dokładnie tak! Mi przy lekturze też od razu nasunęło się pytanie, dlaczego pani prawnik odpowiadając matce używa słowa "niestety".

Zbigniew

Niestety w kwestii alimentów jest tak, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, opiekujący się nim rodzić traci prawo do pobierania należnych dziecku alimentów.
DLACZEGO NIESTETY?
Przecież zgodnie z prawem po ukończeniu 18 lat jest się osobą pełnoletnią?
Dlaczego pieniędzmi dziecka ma dysponować matka?

Jarek

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu