Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 02.08.2019

Co dzieje się z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Ojciec dziecka nie interesował się nim, nie łożył na nie, a teraz namawia syna do umorzenia długu. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Fot. Fotolia

Pani jako matka jest ustawowym przedstawicielem dziecka do uzyskania przez nie pełnoletności. W tym czasie reprezentuje je Pani i podejmuje decyzje za nie (nie wszystkie oczywiści – są takie, co do których dziecko decyduje samodzielnie). W postępowaniu egzekucyjnym ojciec jest dłużnikiem, a dziecko wierzycielem z tytułu alimentów. Niepełnoletnie dziecko działa poprzez Panią jako swego ustawowego przedstawiciela i pełnomocnika. Alimenty uzyskane przez komornika lub z funduszu alimentacyjnego były cały czas dziecka. Ono było ich właścicielem, a Pani jako matka miała prawo nimi zarządzać i rozporządzać według własnego uznania.

 

Gdy dziecko skończy 18 lat, Pani utraci ten status. Dziecko staje się dorosłe i samodzielnie decyduje o tym, co robi. Pieniądze nadal są dziecka, tyle tylko, że Pani traci prawo do zarządzania nimi oraz rozporządzania według własnej woli. Chcąc nimi dysponować, powinna Pani uzyskać zgodę dziecka na określone działania z pieniędzmi lub uzyskać pisemne pełnomocnictwo na odbieranie ich od komornika oraz rozporządzania nimi według własnego uznania.

 

Fakt, że Pani wychowywała dziecko, łożyła na nie – nie ma znaczenia dla tego, kto działa jako wierzyciel lub w jego imieniu. Dziecko jako pełnoletni wierzyciel samodzielnie decyduje o alimentach, ich egzekucji, umorzeniu, darowaniu ich osobie zobowiązanej (w tym przypadku ojcu).

 

Pani jako matka dziecka może:

 

  1. uzyskać od dziecka pisemne pełnomocnictwo i dalej je reprezentować w egzekucji,

  2. przy odmowie udzielenia pełnomocnictwa – dziecko będzie samodzielnie decydować o losie alimentów; Pani może jedynie próbować skłonić dziecko do prowadzenia dalszej egzekucji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - X =

»Podobne materiały

Zawiadomienie sądu o zmianie odbiorcy przelewu alimentów

Jak oficjalnie należy zawiadomić sąd na temat przelewania alimentów przez ojca na konto pełnoletniej córki, zamiast na konto matki (jak było dotychczas)? Czy wymagana jest obecnie zgoda sądu na to, by córka wystąpiła o podwyższenie alimentów?

 

Rekompensata za niepłacone przed laty alimenty

Obecnie mam 32 lata. Ojciec, który rozstał się z matką, nigdy nie płacił na mnie alimentów. Uważam jednak, że ma wobec mnie pewne zobowiązania. Czy mam szansę na uzyskanie jakiejś rekompensaty pieniężnej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »