.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaległe alimenty i list gończy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 26.03.2009

Cztery lata temu zasądzono alimenty na rzecz mojej byłej żony – 1100 zł miesięcznie. Przez jakiś czas nie płaciłem. Później płaciłem całość zasądzonej kwoty, a od niedawna płacę o 200 zł więcej na wyrównanie zaległości. Miesiąc temu była jednak w moim domu policja. Dowiedziałem się, że wystawiono za mną list gończy. Przebywam obecnie za granicą i chciałbym wrócić do Polski na wakacje, ale się boję. Nie wiem nawet, kto jest moim komornikiem. Czy alimenty lepiej płacić komornikowi, czy byłej żonie? Jakie mam prawa do dzieci, bo była żona nie pozwala mi się z nimi kontaktować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaległe alimenty i list gończy

Skutki uchylania się od obowiązku alimentacyjnego

Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem karnym w rozumieniu Kodeksu karnego (zwanego w skrócie K.k.). Zgodnie z art. 209 § 1 K.k. „kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Ściganie sprawcy powyższego przestępstwa odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu udzielającego odpowiedniego świadczenia rodzinnego albo zaliczki alimentacyjnej. Jeżeli jednak pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenie rodzinne albo zaliczkę alimentacyjną, ściganie odbywa się z urzędu.

 

Stąd zainteresowała się Panem policja. Albo była żona, albo jeden z wyżej wskazanych podmiotów prawdopodobnie złożyli doniesienie (wraz z wnioskiem o ściganie) do prokuratury lub policji o uchyleniu się przez Pana od obowiązku alimentacji.

Poszukiwanie dłużnika alimentacyjnego listem gończym

Jeśli sprawę wszczęto, to jest na etapie postępowania przygotowawczego. Jeśli wysłano za Panem list gończy, to oznacza to, że wydano przeciwko Panu postanowienie o przedstawieniu zarzutów oraz o tymczasowym aresztowaniu. Stąd też w przypadku, gdy rzeczywiście trwa poszukiwanie Pana listem gończym, to w razie ujęcia Pana zostanie Pan doprowadzony do komisariatu policji lub do prokuratury. Wówczas zostanie Panu ogłoszone postanowienie o przedstawieniu zarzutów i zostanie Pan przesłuchany w charakterze podejrzanego. Przed pierwszym przesłuchaniem należy pouczyć podejrzanego o jego uprawnieniach: do składania wyjaśnień, do odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania, do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, do korzystania z pomocy obrońcy, do końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania, jak również o innych stosownych uprawnieniach. Pouczenie to wręcza się podejrzanemu na piśmie; podejrzany winien potwierdzić podpisem otrzymanie pouczenia.

Zatrzymanie za przestępstwo niealimentacji

Będąc przesłuchiwanym w charakterze podejrzanego, winien Pan przedstawić swoją sytuację rodzinną i wykazać, że nie miał Pan w tym krytycznym roku możliwości płacenia alimentów. Przestępstwo niealimentacji polega bowiem na uporczywym uchylaniu się sprawcy od łożenia na utrzymanie osób uprawnionych, mimo że istnieją po jego stronie możliwości realizacji tego obowiązku.

 

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1979 r. (sygn. akt V KRN 297/79), „uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentacji zachodzi wtedy, gdy zobowiązany, mając obiektywną możliwość wykonywania tego obowiązku, nie dopełnia go ze złej woli. «Uporczywe» uchylanie się oznacza długotrwałe postępowanie nacechowane nieustępliwością. W pojęciu uchylania się jest zawarty negatywny stosunek psychiczny osoby zobowiązanej do nałożonego na nią obowiązku, sprawiający, że nie dopełnił on tego obowiązku, mimo że ma możliwości jego wykonania”.

Zaległości w płaceniu alimentów

Tym samym musi Pan udowodnić, że niepłacenie alimentów nie było przez Pana zawinione, tzn. że nie miał Pan wówczas możliwości płacenia alimentów (proszę wskazać powody). Okolicznością łagodzącą Pana winę jest fakt, że zaczął Pan płacić alimenty, gdy Pana sytuacja majątkowa się poprawiła. Nadto winien Pan wskazać, że płaci Pan nie tylko alimenty bieżące, ale również (w ratach) zaległe. W tym celu proszę przedstawić potwierdzenia przelewów/przekazów alimentów.

 

Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące komornika, należy stwierdzić, że komornikiem właściwym w tego rodzaju sprawach jest, co do zasady, komornik działający przy sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego.

Komu należy wpłacać zaległe alimenty jeśli toczy się postępowanie egzekucyjne?

Jeśli toczy się przeciwko Panu postępowanie egzekucyjne, to uważam, że lepiej byłoby przekazywać alimenty komornikowi, gdyż istnieje obawa, że była żona nie pomniejsza egzekwowanej kwoty o Pana wpłaty.

 

Natomiast co do kwestii kontaktów z dziećmi, to była żona niewątpliwie nie ma prawa do uniemożliwiania Panu kontaktów z dziećmi. W tym celu proszę dochodzić swych praw przed sądem rodzinnym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dzieci. Sądem rodzinnym jest sąd rejonowy.

Uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi

Zasadnicza kwestia to to, czy sąd w ogóle już kiedyś uregulował Pana kontakty z dziećmi.

 

Nadto musi mieć Pan świadomość, że z powodu wyjazdu za granicę sam niejako uniemożliwił Pan swoje kontakty z dziećmi, co sąd weźmie też pod uwagę.

 

Sprawa ta jest złożona i sąd, ustalając kontakty z dziećmi, będzie musiał wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy.

 

Na podstawie podanych przez Pana w treści pytania faktów co do kontaktów z dziećmi nie jestem w stanie powiedzieć Panu, w jaki sposób powinien Pan dochodzić prawa do kontaktów z dziećmi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + osiem =

28.12.2020

To ja może dodam coś od siebie. Moja historia w skrócie wygląda tak, żona zdradziła mnie po jakimś czasie ja ją, ja winy nie udowodniłem a ona tak i rozwód z mojej winy. Posiadam dochód w Polsce i z zagranicy, razem ok 8500zł, utrzymuję studenta syna w wieku 23lata i przekazuję mu co miesiąc ok1900zł, płacę alimenty na drugiego synka w wieku 5lat 700zł plus kindergeld 204euro, mamusia oczywiście unika legalnej pracy ale na czarno wyciąga ok 1000zł miesięcznie plus zasiłek dla bezrobotnych ok 1000zł i jeszcze żąda kasy na siebie, i jak to nazwać? jednocześnie dziecku nic praktycznie nie kupuje, dziecko ubiera jak bezdomnego, utrudnia jak może kontakty ze mną, jak odbieram dziecko na wyjazd na 2-3dni do mnie to nie dostaję żadnych ciuchów na zmianę dla dziecka, oprócz opłacam czynsz w mieszkaniu byłej żony. Szanowne "pokrzywdzone" panie, co wy na to?

olaf

23.10.2015

no widzicie drogie panie ja place na moje dzieci 500 euro ale mialem zalegle alimnty z poprzedniego malrzenstwa bo kiedys mialem ciezko teraz jestem za granica place zalegle alimenty ile jestem w stanie a sad i tak odwiesil mi wyrok i przesto niemoge pojechac do kraju tylko byla partnerka musi mi dzieci przywozic do de zebym je widywal takie to kuzwa pokrecone losy

bem

15.01.2015

Wypowiadają się tu zrozumiałe materialistki które szukają tylko dodatkowych pieniędzy żeby kupić sobie lakier do paznokci. Nie myślicie że oni mogą nie mieć ze im też jest ciężko a to wy zdecydowalyscie się dzieci wychowywać to je utrzymujcie a nie zabicie się jak wam źle. Albo idźcie do pracy albo ja zmiencię na lepiej płatna jak wam tak źle. A nie tylko staracie się o to by ich zamknęli. Jak jesteście takie rozgoryczenie po rozstaniu to idźcie do terapeuty a nie do sądu.

nati

08.04.2013

A ja mieszkam za granicą i mój aktualny mąż ma zasądzone alimenty 1000 zł na 2 dzieci. Ja wiem, że to nie jest mało ani dużo na 2 dzieci, ale tutaj za granicą też trzeba za wszystko płacić… nawet nie wiecie jakie żłobki tutaj są drogie, a o ubezpieczeniu to nie wspomnę… i naprawdę nie ma czasem na alimenty, żeby zapłacić 250 euro!!! Więc nie piszcie, że za granicą tak słodko jest, za granicą żyje się tak że starcza, ale nic nie zostaje na później, chyba że chleb z masłem się je… to można coś odłożyć.

joanna

16.03.2013

Anka, zgadzam się w 100%. To tchórze i nieroby kochające tylko siebie i swoje potrzeby. Ich zdaniem dzieci nie muszą jeść, nosić ubrań, chodzić na basen czy na dodatkowe zajęcia. To psychopaci kochający tylko siebie.

ola

08.01.2013

Jacy ci pseudo-tatusiowie pokrzywdzeni, bo muszą płacić na swoje dzieci takie pieniądze. Może lepiej by było, aby nie płacili nic, a żyli ponad stan. Nigdy nie uwierzę w to, że ktoś pracujący za granicą nie ma na alimenty dla dziecka w Polsce, które często wynoszą 300-500 zł. Gdzie honor macie panowie?! Gdzie jest tu miejsce dla waszego dziecka? Mścicie się na swoich ex-żonach, bo myślicie, że one na siebie te pieniądze wydają, a z czego wtedy dziecko ma żyć? Na siebie wydajcie po kilkaset złotych miesięcznie, a mówicie, że dziecku starczy 150 zł. Wstyd i hańba dla takich ojców!

anka

14.05.2012

Ale Pan WYRAZNIE pisze ze placi i to z rekompensata, wiec niech Pani bedzie sprawiedliwa i zauwazy - nie chcialem ale sie zmienilem i jednak chce:) i to sie liczy. A na obczyznie jest lepiej niz we WSPANIELEJ polsce gdzie dzieci maja gdzies. 98pln zasilku rodzinnego na dziecko???? zalosne

mimoza

02.03.2011

Jestem mama dwojki synow ktora niealimentacja zmusila do zycia na obczyznie,tatus nie placi juz 10 lat,nawet nazwisko zmienil i to nie z biedy. Prawda jest taka-nie chcialem,moze sie uda!

joannahull

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton