Zaległe alimenty a fundusz alimentacyjny

• Autor: Łukasz Obrał

Jestem po rozwodzie z żoną. Alimenty zasądzone na rzecz mojego syna to 300 zł miesięcznie. Od stycznia do lipca 2008 r. nie płaciłem alimentów ze względu na trudną sytuację finansową i żona zaczęła pobierać świadczenia z funduszu alimentacyjnego. W międzyczasie jednak chciałem uregulować wszystkie zaległe alimenty, ale żona ich nie odebrała i pieniądze wróciły do mnie. Rozpocząłem też prowadzenie działalności gospodarczej i obawiam się, że fundusz poda mnie do BIK lub KRD. Czy mogę zgłosić w funduszu to, że była żona nie odbiera alimentów, a pobiera świadczenia? Jej komornik w ogóle się do mnie nie zgłosił – co w tej sytuacji zrobić?

Zaległe alimenty a fundusz alimentacyjny

Wszczęcie egzekucji komorniczej przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu

Z Pana pytania wynika, że na wniosek byłej żony wszczęto przeciwko Panu postępowanie egzekucyjne.

W związku ze wszczęciem egzekucji powinien Pan wpłacać zasądzone alimenty na konto komornika, który przekaże alimenty byłej żonie. Będąc u komornika, sam Pan zobowiązał się do tego, że będzie Pan wpłacał na jego konto alimenty należne dziecku.

Pana była żona była uprawniona do złożenia wniosku o egzekucję alimentów, ponieważ zalegał Pan z płatnością.

Aby Pana była żona otrzymywała środki z funduszu alimentacyjnego, musiałaby zaistnieć bezskuteczność egzekucji, a więc taka sytuacja, kiedy w ciągu 2 miesięcy nie wyegzekwowano by pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Tak się zdarzyło w Pana sytuacji. Komornik wydał zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji, co było podstawą do przyznania żonie świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

W Pana sytuacji najlepiej będzie, jeżeli wpłaci Pan zaległe alimenty za pośrednictwem komornika.

Wniosek o umorzenie lub zawieszenie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu

Tu należy zaznaczyć, że komornik będzie prowadził postępowanie egzekucyjne, dopóki wierzyciel (Pana była żona) nie złoży wniosku o umorzenie lub o zawieszenie postępowania.

Niestety, jeżeli matka dzieci złożyła u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, to Pan nie ma środków prawnych, aby tę egzekucję wstrzymać. Nawet bieżące uiszczanie alimentów samo przez się nie powoduje zawieszenia czy też umorzenia postępowania egzekucyjnego. Tylko od wierzyciela (matki dziecka) zależy, czy egzekucja będzie nadal prowadzona. Można próbować wpłynąć na matkę dziecka, aby złożyła wniosek o umorzenie postępowania. Jeżeli złoży taki wniosek, to komornik będzie miał wtedy obowiązek umorzyć postępowanie.

Aby doprowadzić do umorzenia egzekucji, może Pan próbować skorzystać z innych środków, które mogą spowodować wstrzymanie egzekucji.

Żądanie umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości - przyszłe alimenty

Może Pan żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości (alimentów przyszłych), jeżeli uiści Pan wszystkie świadczenia wymagalne (zaległości) i złoży do depozytu sądowego kwotę równą sumie alimentów za 6 miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. W takiej sytuacji komornik umorzy postępowanie egzekucyjne. Jeżeli komornik stwierdzi, że popadł Pan w zwłokę z uiszczaniem alimentów, to skorzysta z umocowania (będzie pobierał pieniądze z depozytu), a jednocześnie spowoduje ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że w sytuacji gdy dłużnik wypełnia swoje obowiązki zgodnie z tytułem wykonawczym, a wierzyciel bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji, to wierzyciel, a nie dłużnik, powinien ponieść koszty wywołane tym postępowaniem. Jednak w Pana sytuacji trudno by było mówić o tym, że matka dziecka postąpiła niecelowo, ponieważ w chwili złożenia przez nią wniosku o wszczęcie egzekucji istniała zaległość. Matka dziecka miała więc powód do wszczęcia egzekucji, ponieważ nie płacił Pan alimentów zgodnie z wyrokiem.

W Pana interesie jest skontaktowanie się z komornikiem i zapłata zaległych alimentów. Będąc u komornika, może mu Pan przedstawić dowód wpłaty alimentów, jakiej dokonał Pan we wrześniu, a także dowody niepodjęcia przez wierzyciela Pana październikowej wpłaty zaległych i bieżących alimentów. Te dowody wpłat mogą mieć wpływ na kwotę zaległości (Pana była żona mogła nie poinformować komornika, że przyjęła alimenty za wrzesień) oraz na ewentualne obciążenie Pana kosztami egzekucji alimentów zaległych.

Nienależne pobranie świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Jeżeli spłaci Pan zaległość alimentacyjną oraz będzie Pan wpłacał bieżące alimenty, a Pana była żona, uzyskawszy wcześniej świadczenie z funduszu alimentacyjnego, nadal będzie pobierać to świadczenie, to wypłacone z funduszu środki będą nienależnie pobranym świadczeniem. Takim właśnie świadczeniem zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów jest świadczenie z funduszu alimentacyjnego wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie jego pobierania otrzymała alimenty.

Jeżeli Pana była żona pobierze nienależnie jej świadczenia, to będzie zobowiązana do ich zwrotu.

Pana była żona jest zobowiązana do informowania organu wypłacającego świadczenie z funduszu alimentacyjnego o wszystkich okolicznościach, które mają wpływ na pobieranie świadczenia z funduszu.

Jeżeli nie będzie Pan miał zaległości alimentacyjnych i będzie Pan na bieżąco płacił zasądzone alimenty, a Pana była żona nadal będzie pobierała świadczenie z funduszu alimentacyjnego, to może Pan powiadomić organ wypłacający świadczenie o tym, że matka dziecka pobiera nienależne jej świadczenia.