.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak sprawdzić, czy dostałem wyrok?

Przeciwko mnie była prowadzona sprawa karna, przed jej zakończeniem wyjechałem za granicę do pracy. Nie znam treści wyroku, jedyne co wie, to to, że została mi odwieszona kara pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy. Za granica uzyskałem stabilizację życiową, ale martwię się, co z tą sprawą. Jak sprawdzić, jaki jest stan moich akt, jaki mam wyrok? Czy jest za mną jakiś list gończy, czy nie? Bardzo chciałbym wyprostować wszystkie sprawy, ale nie chcę być niespodziewanie zamknięty. Co zrobić, żeby bez strachu jeździć do kraju? Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak sprawdzić, czy dostałem wyrok?

Wystąpienie do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem o karalność

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (zwanej dalej „ustawą”).

 

W pierwszej kolejności może Pan wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem, czy jest Pan karany. Opłata od wniosku wynosi 50 zł. Istnieje możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Dane o osobach ściganych listem gończym

Zasadnym jest nadto udzielenie pełnomocnictwa adwokatowi z miejsca Pana dotychczasowego zamieszkania w kraju, albowiem gdyby był wydany taki list gończy, wówczas musiałby on na podstawie udzielonego pełnomocnictwa skierować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o Pana osobie. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym.

 

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w Pana dawnym miejscu zamieszkania). Adwokat, o ile będzie z odpowiednim stażem, powinien ustalić, czy w prokuraturze właściwej dla Pana miejsca zamieszkania prowadzone jest postępowanie, a jeżeli tak, to z jakiego artykułu. Wówczas będzie możliwym podjęcie działań zmierzających do obrony, albo do dalszego ukrywania się.

 

Nie znając treści wyroku, nie sposób wskazać na dalsze kroki. Pierwszy krok jest zatem najważniejszy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu