.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy nauczyciel może odmówić udziału w egzaminach?

Czy nauczyciel pracujący Centrum Kształcenia Praktycznego (praktyki zawodowe) w pełnym wymiarze godzin, mający zajęcia 3 dni w tygodniu (tj. poniedziałek, wtorek, piątek), może odmówić wzięcia udziału w egzaminach zawodowych odbywających się w pozostałe dni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W ramach czasu pracy (do 40 godzin tygodniowo dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy) i ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest do realizacji:

 

1) obowiązkowego pensum,

2) innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły,

3) zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

 

W ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu m.in. egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Dodatkowe wynagrodzenie (jeśli czas pracy nauczyciela w ramach takiego egzaminu przekracza tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela) przysługuje jedynie nauczycielom biorącym udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (art. 42 ust. 2b Karty Nauczyciela, art. 9c ust. 11-12 ustawy o systemie oświaty).

 

Odrębnie ustala się wynagrodzenie egzaminatora przeprowadzającego etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych kształcących w zawodach, w których kształcą zasadnicze szkoły zawodowe – za udział w jednej zmianie egzaminu przysługuje mu 4,991% stawki.

 

Z dniem 1 września 2012 r. wszedł w życie § 3 ust. 5 cyt. rozporządzenia. Przepis ten przewiduje inną, wyższą stawkę dla egzaminatora, który od roku szkolnego 2012/2013 będzie przeprowadzał część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, organizowanego także dla osób zdających ten egzamin jako eksternistyczny.

 

Za udział w jednej zmianie egzaminu przeprowadzanego w zakresie danej kwalifikacji otrzyma on wynagrodzenie w wysokości 5,989% stawki.

 

Podsumowując – nauczyciel nie może odmówić udziału w takim egzaminie, gdyż poza pensum (wypracowywanym w poniedziałek, wtorek i piątek) jest on zobowiązany do wykonywania innych zadań wynikających z zadań statutowych szkoły.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus V =

Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin (cały etat) obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy - KN.

Fika

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu