Pożyczka od rodziców na zakup mieszkania a urząd skarbowy

Planuję kupno mieszkania w najbliższym okresie. Moje oszczędności stanowią ok. 10% wartości mieszkania. Pozostałą kwotę zamierzam uzyskać od rodziców w formie prywatnej pożyczki (z tego, co się dowiedziałam, w przypadku takiego stopnia pokrewieństwa pożyczka jest nieopodatkowana przy złożeniu odpowiedniej deklaracji). Wiem, że urząd skarbowy zostanie poinformowany odpowiednio w momencie, gdy otrzymam taką kwotę pożyczki na konto oraz gdy zakupię mieszkanie. Chciałabym dowiedzieć się, jak zatem dokładnie będzie przebiegała kontrola w takiej sytuacji. Czy wystarczy, że złożę deklarację do US? Do którego urzędu powinnam złożyć deklarację – w miejscu zameldowania (miejscowość rodzinna) czy w miejscu kupna nowego mieszkania? Czy może deklaracja powinna zostać złożona u innego organu niż US? Jaką dokładnie formę powinna mieć deklaracja? Jakiś druk PIT? Czy w takiej sytuacji (kupno mieszkania oraz przelew na dużą kwotę) US może zażądać wglądu do mojego konta bankowego? Jeśli tak, czy chodzi tylko o saldo, czy o dowód przelewu, czy o szczegółowy wyciąg z rachunku bankowego? Czy US w takiej sytuacji ma prawo dociekać, skąd również pożyczkodawca uzyskał swoje przychody i skontrolować jeszcze jego konto bankowe?

Pożyczka od rodziców na zakup mieszkania a urząd skarbowy

Darowizna od rodziców przekraczająca kwotę 9637 zł

Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na Pani pytania.

Otóż, zgodnie z treścią art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie dokonaną przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę darowiznę jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tu chodzi o tzw. kwotę wolną wynoszącą 9637 zł, która nie podlega w ogóle podatkowy) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Tak więc darowizna od rodziców przekraczająca kwotę 9637 zł, aby była zwolniona od podatku, musi być dokonana przelewem bankowym albo przekazem pocztowym, nie może być przekazana z ręki do ręki.

Kiedy i gdzie należy zgłosić darowiznę?

Darowiznę taką należy zgłosić urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania. Musi to zrobić Pani, bo zakładam, że nie będą Państwo zawierać umowy notarialnej pożyczki (nie ma takiej konieczności), więc notariusz za Panią tego nie wykona. Zgłoszenie otrzymania darowizny od rodziców urzędowi jest konieczne do skorzystania ze zwolnienia od podatku. Nie ma natomiast znaczenia nabycie przez Panią mieszkania, bo ta czynność nie skutkuje obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn.

Pyta Pani, do jakiego urzędu należy zgłosić darowiznę, wyjaśniam zatem, że do urzędu Pani miejsca zamieszkania. Zgodnie bowiem z ogólną regułą wyrażoną w art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2. Pani jest w tej sytuacji podatnikiem, więc to Pani miejsce zamieszkania jest decydujące.

Na jakim druku dokonuje się zgłoszenia darowizny?

Zgłoszenia dokonuje się na druku SD-Z2. Zgłoszenie o nabyciu własności i praw majątkowych i załącza się do niego dowód otrzymania darowizny w postaci albo przelewu bankowego albo przekazu pocztowego – w przelewie lub przekazanie należy wskazać, że jest to darowizna. Druk taki dostanie Pani w każdym urzędzie skarbowym. Urząd skarbowy, otrzymawszy takie zgłoszenie, nie wszczyna żadnej kontroli i nie ma wglądu do Pani konta. Ono nie będzie w ogóle przedmiotem zainteresowania ze strony urzędu. Urząd interesuje tylko konkretny przelew – darowizny – i nic więcej.

Co do pytania o to, czy urząd ma prawo dociekać, skąd również pożyczkodawca uzyskał swoje przychody i skontrolować jeszcze jego konto bankowe, wyjaśnię, że nigdy się z taką sytuacją nie spotkałam, choć nie mogę wykluczyć w 100%, że organ nie wszcząłby jakiegoś postępowania, ale to tylko w sytuacji, gdyby ktoś mające małe dochody lub ich brak (urząd ma wiedzę o dochodach z racji składania corocznych deklaracji PIT) nagle dokonałby przelewy na bardzo wysoką kwotę. Wówczas urząd mógłby powziąć wątpliwości co do źródła pochodzenia takiej kwoty. Natomiast w sytuacji, gdy pożyczkodawca posiada dochody i jest możliwe, żeby na przestrzeni nawet kilku lat zgromadził kwotę darowizny, to nie widzę tu żadnego niebezpieczeństwa takiego postępowania kontrolnego. Zwłaszcza, że takie darowizny od rodziców dla dzieci są czymś bardzo powszechnym i nie budzą większego zainteresowania ze strony fiskusa.