Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pożyczka od rodziców na zakup mieszkania a urząd skarbowy

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 30.05.2017

Planuję kupno mieszkania w najbliższym okresie. Moje oszczędności stanowią ok. 10% wartości mieszkania. Pozostałą kwotę zamierzam uzyskać od rodziców w formie prywatnej pożyczki (z tego, co się dowiedziałam, w przypadku takiego stopnia pokrewieństwa pożyczka jest nieopodatkowana przy złożeniu odpowiedniej deklaracji). Wiem, że urząd skarbowy zostanie poinformowany odpowiednio w momencie, gdy otrzymam taką kwotę pożyczki na konto oraz gdy zakupię mieszkanie. Chciałabym dowiedzieć się, jak zatem dokładnie będzie przebiegała kontrola w takiej sytuacji. Czy wystarczy, że złożę deklarację do US? Do którego urzędu powinnam złożyć deklarację – w miejscu zameldowania (miejscowość rodzinna) czy w miejscu kupna nowego mieszkania? Czy może deklaracja powinna zostać złożona u innego organu niż US? Jaką dokładnie formę powinna mieć deklaracja? Jakiś druk PIT? Czy w takiej sytuacji (kupno mieszkania oraz przelew na dużą kwotę) US może zażądać wglądu do mojego konta bankowego? Jeśli tak, czy chodzi tylko o saldo, czy o dowód przelewu, czy o szczegółowy wyciąg z rachunku bankowego? Czy US w takiej sytuacji ma prawo dociekać, skąd również pożyczkodawca uzyskał swoje przychody i skontrolować jeszcze jego konto bankowe?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na Pani pytania.

 

Otóż, zgodnie z treścią art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie dokonaną przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę darowiznę jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tu chodzi o tzw. kwotę wolną wynoszącą 9637 zł, która nie podlega w ogóle podatkowy) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Tak więc darowizna od rodziców przekraczająca kwotę 9637 zł, aby była zwolniona od podatku, musi być dokonana przelewem bankowym albo przekazem pocztowym, nie może być przekazana z ręki do ręki.

 

Darowiznę taką należy zgłosić urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania. Musi to zrobić Pani, bo zakładam, że nie będą Państwo zawierać umowy notarialnej pożyczki (nie ma takiej konieczności), więc notariusz za Panią tego nie wykona. Zgłoszenie otrzymania darowizny od rodziców urzędowi jest konieczne do skorzystania ze zwolnienia od podatku. Nie ma natomiast znaczenia nabycie przez Panią mieszkania, bo ta czynność nie skutkuje obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Pyta Pani, do jakiego urzędu należy zgłosić darowiznę, wyjaśniam zatem, że do urzędu Pani miejsca zamieszkania. Zgodnie bowiem z ogólną regułą wyrażoną w art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2. Pani jest w tej sytuacji podatnikiem, więc to Pani miejsce zamieszkania jest decydujące.

 

Zgłoszenia dokonuje się na druku SD-Z2. Zgłoszenie o nabyciu własności i praw majątkowych i załącza się do niego dowód otrzymania darowizny w postaci albo przelewu bankowego albo przekazu pocztowego – w przelewie lub przekazanie należy wskazać, że jest to darowizna. Druk taki dostanie Pani w każdym urzędzie skarbowym. Urząd skarbowy, otrzymawszy takie zgłoszenie, nie wszczyna żadnej kontroli i nie ma wglądu do Pani konta. Ono nie będzie w ogóle przedmiotem zainteresowania ze strony urzędu. Urząd interesuje tylko konkretny przelew – darowizny – i nic więcej.

 

Co do pytania o to, czy urząd ma prawo dociekać, skąd również pożyczkodawca uzyskał swoje przychody i skontrolować jeszcze jego konto bankowe, wyjaśnię, że nigdy się z taką sytuacją nie spotkałam, choć nie mogę wykluczyć w 100%, że organ nie wszcząłby jakiegoś postępowania, ale to tylko w sytuacji, gdyby ktoś mające małe dochody lub ich brak (urząd ma wiedzę o dochodach z racji składania corocznych deklaracji PIT) nagle dokonałby przelewy na bardzo wysoką kwotę. Wówczas urząd mógłby powziąć wątpliwości co do źródła pochodzenia takiej kwoty. Natomiast w sytuacji, gdy pożyczkodawca posiada dochody i jest możliwe, żeby na przestrzeni nawet kilku lat zgromadził kwotę darowizny, to nie widzę tu żadnego niebezpieczeństwa takiego postępowania kontrolnego. Zwłaszcza, że takie darowizny od rodziców dla dzieci są czymś bardzo powszechnym i nie budzą większego zainteresowania ze strony fiskusa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus dziesięć =

25.07.2019

Pytanie jest o pożyczkę, a odpowiedź dotyczy darowizny. Na zgłoszenie pożyczki jest 14 dni, musi być umowa z rodzicami i inny druk do urzędu!

Andrzej

30.08.2018

Proszę nie mylić pożyczki z darowizną!

Chris

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kontrola UKS a dochody z Giełdy Papierów Wartościowych z lat 90.

Urząd Kontroli Skarbowej prowadzi kontrolę moich nieopodatkowanych źródeł przychodu. Źródłem moich dochodów od lat 90. była Giełda Papierów Wartościowych, która została opodatkowana w roku 2004. Posiadam jednak tylko umowy otwarcia rachunków maklerskich, ale UKS żąda historii finan

Remanent i nadwyżka towaru

W magazynie mamy nadwyżkę towaru, co wynika z faktu, że zakupy materiałów odbywają się „na oko” (są to duże ilości), zawsze z zaokrągleniem w dół. Chciałbym nadwyżkę wykazać jako dochód, czy moje tłumaczenie dotyczące stanu faktycznego przy ewentualnej kontroli z

Interpretacja indywidualna i konieczność zastosowania się do niej

Miałem wątpliwości dotyczące sposobu rozliczenia podatku, w końcu przyjąłem pewne rozwiązanie – organ podatkowy przeprowadzi kontrolę i zaakceptował zeznanie oraz przyjął podatek. Po dłuższym czasie otrzymałem jednak odpowiedź na moje pismo z Izby Skarbowej, w którym poda
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »