Udokumentowane lata pracy w warunkach szkodliwych a emerytura pomostowa

Czy przysługuje mi emerytura pomostowa? W czerwcu bieżącego roku ukończę 55 lat. Pracuję stale od 30.07.1984 r. Przedtem ukończyłam 5-letnie technikum górnicze. W okresie od 1988 do 1991 przebywałam na urlopie wychowawczym. Mam udokumentowane lata pracy w warunkach szkodliwych stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w trzech okresach. Według moich wyliczeń jest to łączny okres pracy w warunkach szkodliwych wynoszący 15 lat 1 miesiąc i 20 dni. Bardzo proszę o odpowiedź.

Zgodnie z przepisami ustawy  z  dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  2. ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  3. udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  4. posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  5. przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  6. po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  7. rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.

Przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a więc okresów niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,

za które pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy lub macierzyński.

Emeryturę pomostową może uzyskać również osoba, która po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowych wykazach prac, jeśli:

  1. na dzień 1 stycznia 2009 r. miała okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienionej w nowych wykazach prac, wymagany do przyznania emerytury pomostowej na ogólnych lub szczególnych zasadach albo emerytury pomostowej z tytułu wykonywania pracy górniczej,
  2. przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w dotychczasowych lub w nowych wykazach prac,
  3. posiada okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  4. osiągnęła wiek uprawniający do emerytury pomostowej na ogólnych lub szczególnych zasadach albo do emerytury pomostowej z tytułu wykonywania pracy górniczej,
  5. rozwiązała stosunek (stosunki) pracy.

Słowem – jeśli w okresie, kiedy wykonywała Pani pracę w warunkach szczególnych  lub o szczególnym charakterze (a wiec przed 1 stycznia 2009 r.), nie miała Pani okresów choroby, które należałoby odliczyć – to ma Pani rzeczywiście na tamten dzień co najmniej 15 lat pracy w warunkach szkodliwych. Jednak aby uzyskać emeryturę pomostową – poza innymi warunkami jak staż czy wiek – musiała Pani:

  • po 1 stycznia 2009 r. wykonywać choć przez jeden dzień prace w warunkach szkodliwych albo
  • przed 1 stycznia 2009 r. wykonywać pracę także z obecnie obowiązującego wykazu prac.

Pani nie wskazała, jaką dokładnie pracę Pani wykonywała i wykonuje – więc nie mogę powiedzieć, czy spełniła Pani któryś z powyższych warunków – jeśli tak, ma Pani prawo do emerytury pomostowej.