Wezwanie do urzędu skarbowego w sprawie niezłożenia zeznania podatkowego

• Autor: Marcin Sądej

Odziedziczyłam po cioci zmarłej w 2014 r., bezdzietnej wdowie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, na podstawie testamentu. Postępowanie sądowe zakończone we wrześnio 2016 r. Natomiast w styczniu 2018 r. otrzymałam wezwanie z urzędu skarbowego o niezłożonym zeznaniu podatkowym. Czy odziedziczenie takiego rodzaju prawa zobowiązuje mnie do odprowadzenia podatku, jeśli tak, to w jakim terminie i z jakiego tytułu? Co mi grozi ze strony US za przekroczenie terminu? Sąd poinformował mnie o 5-letnim czasie na wniesienie przez rodzeństwo i ich dzieci roszczeń związanych z tych mieszkaniem, zrozumiałam, że jest to okres uprawomocnienia się wyroku. Ponadto na postanowieniu sądu jaki otrzymałam nie ma żadnej informacji kiedy ten wyrok się uprawomocnia.

Wezwanie do urzędu skarbowego w sprawie niezłożenia zeznania podatkowego

W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe SD-3?

Czynność nabycia spadku (niezależnie po kim) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z przepisami ustawy w przypadku dziedziczenia po ciotce (II grupa podatkowa) spadkobierca ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe SD-3 w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku nabycia spadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Zgodnie z przepisami postanowienie sądy uprawomocnia się po 21 dniach, licząc od daty wydania postanowienia. Jeżeli zatem postępowanie sądowe zostało zakończone we wrześniu 2016 r., to po 21 dniach uprawomocniło się (w celu potwierdzenia tego faktu może Pani zwrócić się do właściwego sądu, który wydal to postanowienie).

W rezultacie w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku po zmarłej ciotce powinna Pani złożyć zeznanie SD-3 do urzędu skarbowego.

Czy urząd skarbowy naliczy odsetki za zwłokę w zapłacie podatku od spadku?

Jeżeli chodzi natomiast o konsekwencje podatkowe, to na szczęście nie będą one poważne. Dobrą informacją dla Pani jest to, że urząd skarbowy nie naliczy odsetek za zwłokę od podatku. W przypadku bowiem podatku od spadku odsetki za zwłokę oblicza się dopiero po upływie 14 dni od dnia doręczenia spadkobiercy decyzji podatkowej. Decyzja taka wydawana jest na podstawie druku SD-3, który nie został złożony. W konsekwencji nie zapłaci Pani karnych odsetek za zwłokę.

Nabycie spadku po ciotce a wysokość podatku

W przypadku nabycia spadku po ciotce (II grupa podatkowa) kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł. Natomiast stawki podatku wynoszą 7%, 9% lub 12% w zależności od wielkości nabytego spadku.

Niekoniecznie też musi wystąpić podatek w tym przypadku. Jeżeli bowiem nabyła Pani w spadku nieruchomość, w której faktycznie Pani mieszka, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy.

Teoretycznie niezłożenie deklaracji w terminie stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny, lecz termin przedawnienia karalności wykroczenia wynosi rok, co oznacza, że w Pani przypadku kara się przedawniła.