Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie z urzędu skarbowego o niezłożonym zeznaniu podatkowym

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.03.2019

Odziedziczyłam po cioci zmarłej w 2014 r., bezdzietnej wdowie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, na podstawie testamentu. Postępowanie sądowe zakończone we wrześnio 2016 r. Natomiast w styczniu 2018 r. otrzymałam wezwanie z urzędu skarbowego o niezłożonym zeznaniu podatkowym. Czy odziedziczenie takiego rodzaju prawa zobowiązuje mnie do odprowadzenia podatku, jeśli tak, to w jakim terminie i z jakiego tytułu? Co mi grozi ze strony US za przekroczenie terminu? Sąd poinformował mnie o 5-letnim czasie na wniesienie przez rodzeństwo i ich dzieci roszczeń związanych z tych mieszkaniem, zrozumiałam, że jest to okres uprawomocnienia się wyroku. Ponadto na postanowieniu sądu jaki otrzymałam nie ma żadnej informacji kiedy ten wyrok się uprawomocnia.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czynność nabycia spadku (niezależnie po kim) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z przepisami ustawy w przypadku dziedziczenia po ciotce (II grupa podatkowa) spadkobierca ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe SD-3 w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W przypadku nabycia spadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Zgodnie z przepisami postanowienie sądy uprawomocnia się po 21 dniach, licząc od daty wydania postanowienia. Jeżeli zatem postępowanie sądowe zostało zakończone we wrześniu 2016 r., to po 21 dniach uprawomocniło się (w celu potwierdzenia tego faktu może Pani zwrócić się do właściwego sądu, który wydal to postanowienie).

 

W rezultacie w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku po zmarłej ciotce powinna Pani złożyć zeznanie SD-3 do urzędu skarbowego.

 

Jeżeli chodzi natomiast o konsekwencje podatkowe, to na szczęście nie będą one poważne. Dobrą informacją dla Pani jest to, że urząd skarbowy nie naliczy odsetek za zwłokę od podatku. W przypadku bowiem podatku od spadku odsetki za zwłokę oblicza się dopiero po upływie 14 dni od dnia doręczenia spadkobiercy decyzji podatkowej. Decyzja taka wydawana jest na podstawie druku SD-3, który nie został złożony. W konsekwencji nie zapłaci Pani karnych odsetek za zwłokę.

 

W przypadku nabycia spadku po ciotce (II grupa podatkowa) kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł. Natomiast stawki podatku wynoszą 7%, 9% lub 12% w zależności od wielkości nabytego spadku.

 

Niekoniecznie też musi wystąpić podatek w tym przypadku. Jeżeli bowiem nabyła Pani w spadku nieruchomość, w której faktycznie Pani mieszka, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy.

 

Teoretycznie niezłożenie deklaracji w terminie stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny, lecz termin przedawnienia karalności wykroczenia wynosi rok, co oznacza, że w Pani przypadku kara się przedawniła.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dowód zakupu przedmiotów na aukcjach internetowych a podatek ryczałtowy

Rozpoczynam działalność gospodarczą (ryczałt 3%, kasa fiskalna, książka ewidencja przychodów). Chciałbym nabywać przedmioty z Unii Europejskiej za pośrednictwem serwisu eBay (od osób prywatnych i od firm). Za towar płaciłbym kartą kredytową przypisaną do mojego konta firmowego, za p

Podatek od stypendium naukowego

Czy będę musiał zapłacić w Polsce podatek od stypendium naukowego odbytego w Stanach Zjednoczonych przyznanego przez uczelnię amerykańską?

Sprzedaż mieszkania, budowa domu na działce żony a podatek męża

Przed ślubem moja obecna żona otrzymała darowiznę w postaci działki budowlanej. Po zawarciu związku małżeńskiego zakupiliśmy mieszkanie (w 1998 r.), które sprzedaliśmy w 2004 r. Za uzyskane pieniądze rozpoczęliśmy budowę domu na wspomnianej działce. Urząd skarbowy wezwał nas
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »