Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie z urzędu skarbowego o niezłożonym zeznaniu podatkowym

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.03.2019

Odziedziczyłam po cioci zmarłej w 2014 r., bezdzietnej wdowie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, na podstawie testamentu. Postępowanie sądowe zakończone we wrześnio 2016 r. Natomiast w styczniu 2018 r. otrzymałam wezwanie z urzędu skarbowego o niezłożonym zeznaniu podatkowym. Czy odziedziczenie takiego rodzaju prawa zobowiązuje mnie do odprowadzenia podatku, jeśli tak, to w jakim terminie i z jakiego tytułu? Co mi grozi ze strony US za przekroczenie terminu? Sąd poinformował mnie o 5-letnim czasie na wniesienie przez rodzeństwo i ich dzieci roszczeń związanych z tych mieszkaniem, zrozumiałam, że jest to okres uprawomocnienia się wyroku. Ponadto na postanowieniu sądu jaki otrzymałam nie ma żadnej informacji kiedy ten wyrok się uprawomocnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czynność nabycia spadku (niezależnie po kim) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z przepisami ustawy w przypadku dziedziczenia po ciotce (II grupa podatkowa) spadkobierca ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe SD-3 w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W przypadku nabycia spadku obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Zgodnie z przepisami postanowienie sądy uprawomocnia się po 21 dniach, licząc od daty wydania postanowienia. Jeżeli zatem postępowanie sądowe zostało zakończone we wrześniu 2016 r., to po 21 dniach uprawomocniło się (w celu potwierdzenia tego faktu może Pani zwrócić się do właściwego sądu, który wydal to postanowienie).

 

W rezultacie w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku po zmarłej ciotce powinna Pani złożyć zeznanie SD-3 do urzędu skarbowego.

 

Jeżeli chodzi natomiast o konsekwencje podatkowe, to na szczęście nie będą one poważne. Dobrą informacją dla Pani jest to, że urząd skarbowy nie naliczy odsetek za zwłokę od podatku. W przypadku bowiem podatku od spadku odsetki za zwłokę oblicza się dopiero po upływie 14 dni od dnia doręczenia spadkobiercy decyzji podatkowej. Decyzja taka wydawana jest na podstawie druku SD-3, który nie został złożony. W konsekwencji nie zapłaci Pani karnych odsetek za zwłokę.

 

W przypadku nabycia spadku po ciotce (II grupa podatkowa) kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł. Natomiast stawki podatku wynoszą 7%, 9% lub 12% w zależności od wielkości nabytego spadku.

 

Niekoniecznie też musi wystąpić podatek w tym przypadku. Jeżeli bowiem nabyła Pani w spadku nieruchomość, w której faktycznie Pani mieszka, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy.

 

Teoretycznie niezłożenie deklaracji w terminie stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny, lecz termin przedawnienia karalności wykroczenia wynosi rok, co oznacza, że w Pani przypadku kara się przedawniła.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 3 =

»Podobne materiały

Dowód zakupu przedmiotów na aukcjach internetowych a podatek ryczałtowy

Rozpoczynam działalność gospodarczą (ryczałt 3%, kasa fiskalna, książka ewidencja przychodów). Chciałbym nabywać przedmioty z Unii Europejskiej za pośrednictwem serwisu eBay (od osób prywatnych i od firm). Za towar płaciłbym kartą kredytową przypisaną do mojego konta firmowego, za pośrednictwem serw

Podatek od stypendium naukowego

Czy będę musiał zapłacić w Polsce podatek od stypendium naukowego odbytego w Stanach Zjednoczonych przyznanego przez uczelnię amerykańską?

Sprzedaż mieszkania, budowa domu na działce żony a podatek męża

Przed ślubem moja obecna żona otrzymała darowiznę w postaci działki budowlanej. Po zawarciu związku małżeńskiego zakupiliśmy mieszkanie (w 1998 r.), które sprzedaliśmy w 2004 r. Za uzyskane pieniądze rozpoczęliśmy budowę domu na wspomnianej działce. Urząd skarbowy wezwał nas do przedstawienia r
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »