Odzyskanie praw rodzicielskich do dziecka

• Autor: Monika Cieszyńska

Przed pięciu laty urodziłam dziecko. Byłam bardzo młoda i w tragicznej sytuacji materialnej. Okoliczności zmusiły mnie, aby oddać dziecko i zrzec się praw rodzicielskich. Wiele razy chciałam spróbować jakoś odzyskać prawa rodzicielskie, lecz ciągle nie miałam na to warunków. Teraz moje życie uległo zmianie – jestem mężatką i bardzo bym chciała z mężem spróbować odzyskać dziecko. Wiem, że jest ono w rodzinie zastępczej niespokrewnionej, wiem też gdzie mieszka, lecz nie wiem, czy mogę się z nim zobaczyć albo chociaż skontaktować. I czym mam jakiekolwiek szanse, aby ubiegać się o odzyskanie dziecka? Pewnie powinnam dodać, że mąż nie jest biologicznym ojcem dziecka. Mieszkamy zagranicą, ale jeżeli będzie jakakolwiek możliwość odzyskania dziecka zdecydujemy się na przyjazd do Polski.

Odzyskanie praw rodzicielskich do dziecka

Oddanie dziecka po urodzeniu i zmiana decyzji po kilku latach

W polskim prawie nie ma instytucji zrzeczenia się praw rodzicielskich. Sąd może jedynie pozbawić daną osobę praw rodzicielskich, ograniczyć jej prawa lub ją zawiesić.

Z Pani listu nie wynika, czy sąd pozbawił Panią władzy rodzicielskiej, czy wyraziła Pani przed sądem zgodę na adopcję swojego dziecka w przyszłości przez kogokolwiek (tzw. zgodę blankietową).

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku istnieje możliwość odzyskania dziecka.

Czy sąd może przywrócić odebraną wcześniej władzę rodzicielską?

W przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić. Tym samym winna Pani wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przywrócenie władzy rodzicielskiej. Sądem opiekuńczym jest sąd rejonowy. Sądem miejscowo właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania małoletniego, bądź miejsca jego pobytu. Od wniosku należy uiścić opłatę sądową w wysokości 40 zł.

We wniosku winna Pani udowodnić, że przyczyna pozbawienia Pani władzy rodzicielskiej ustała. Należy przedstawić sądowi także swoją aktualną sytuację życiową.

Odwołanie zgody na adopcję dziecka

W przypadku zgody blankietowej zgodę tę można odwołać przed sądem opiekuńczym do momentu wszczęcia postępowania o przysposobienie. W treści pytania wskazała Pani, że dziecko trafiło do rodziny zastępczej. Oznacza to, że dziecko nie zostało dotąd przez nikogo przysposobione. Należałoby jeszcze ustalić, czy nie zostało dotąd wszczęte postępowanie o przysposobienie. Wszczęcie postępowania zamyka bowiem Pani drogę co do cofnięcia zgody.

Sądem miejscowo właściwym będzie sąd Pani miejsca zamieszkania w Polsce, bądź też miejsca pobytu w Polsce. Miejsce pobytu oznacza pewną sytuację faktyczną (tj. miejsce, w którym będzie Pani przebywała w Polsce) i nie musi być udokumentowane zameldowaniem. Jeśli nie posiada Pani ani miejsca zamieszkania Polsce, ani miejsca pobytu, sądem właściwym będzie sąd rejonowy dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.

Czy matka może odzyskać oddane wcześniej dziecko przysposobione przez inną osobę?

Reasumując, jeśli dziecko zostało przysposobione, to w tym wypadku (z uwagi na zgodę blankietową) adopcja jest nierozwiązywalna (przysposobienia nie można rozwiązać). Nadto dla dziecka został sporządzony nowy akt urodzenia.

W celu ustalenia czy dziecko zostało przysposobione, winna Pani poszukać rozwiązania we własnym zakresie (wśród znajomych, w ośrodku, do którego trafiło dziecko, w parafii). Niestety żaden urząd nie udzieli Pani oficjalnie żadnej informacji, jeśli dziecko zostało adoptowane.

Na początek niech Pani spróbuje wystąpić jako matka dziecka do urzędu stanu cywilnego, w którym został sporządzony akt urodzenia dziecka, o odpis zupełny aktu urodzenia dziecka.

To, że Pani mąż nie jest biologicznym ojcem dziecka, nie ma w niniejszej sprawie znaczenia. Przyjazd do Polski jest nieunikniony, aby dokonać stosownych czynności.