Zbiórka internetowa dla chorej osoby - brak pełnego rozliczenia środków, konsekwencje

• Opublikowano: 04-07-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Zbiórka internetowa została założona dla chorej osoby. W jej opisie przedstawiono dokładnie, na co zostaną wydane zebrane pieniądze, w tym wymieniono rzeczy, które mają zostać kupione. Pieniądze zostały wykorzystane przez osobę chorą zgodnie z celami zbiórki, ale nie mamy wszystkich dowodów, a darczyńcy chcą otrzymać pełne rozliczenie. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy spotkają nas jakieś konsekwencje?

Zbiórka internetowa dla chorej osoby - brak pełnego rozliczenia środków, konsekwencje

Wykazanie wydatków zgodnie z regulaminem zbiórki

Generalnie wiąże Pana regulamin serwisu, gdzie prowadzono zbiórkę. To w nim winny znaleźć się zapisy regulujące obowiązek wykazywania pokrycia celu zbiórki z środków zebranych w ramach zbiórki.

Jeśli regulamin wymaga wykazania dowodami pokrycia celu zbiórki z jej środków, to w regulaminie należy szukać sankcji za brak wykazania ww. wydatków. Może on nawet przewidywać zwrot kwot. Względnie proszę spróbować wykazać wydatki np. oświadczeniami przyjmujących zapłatę, zeznaniami świadków itp.

Sprawozdania ze zbiórki publicznej

Jeśli była to zbiórka publiczna, to po jej zakończeniu trzeba sporządzić dwa sprawozdania, wskazując jakie datki (kwoty) zebrano i jaka była ich wartość. Termin na wykonanie tych czynności wynosi 30 dni od zakończenia zbiórki publicznej. Takie sprawozdania są publikowane w Portalu Zbiórek Publicznych, aby każdy miał możliwość sprawdzić, jak faktycznie wydatkowano zebrane kwoty.

Jeśli nie zamieści się sprawozdania lub nie wykaże wydatków (nie udokumentuje sposobu wydatkowania całej zebranej kwoty), to nie będzie można zgłosić kolejnej zbiórki, gdyż wyłącznie złożenie pełnego zaległego sprawozdania ponownie na to pozwoli.

Grzywna, przepadek rzeczy i pieniędzy uzyskanych ze zbiórki

Oprócz tego za brak wykazania wydatkowania środków zgodnie z celem zbiórki może zostać orzeczona grzywna za wykroczenie i fakultatywnie może zostać orzeczony przez sąd przepadek rzeczy i pieniędzy uzyskanych podczas takiej zbiórki (figuratywnie, czyli orzeczenie przepadku nie jest obowiązkowe).

Nie ma zatem rozwiązania, jeśli nie jest Pan w stanie wykazać wydatkowania kwot ze zbiórki zgodnie z jej celem Jeśli nie uzyska Pan zaświadczeń, paragonów czy faktur, należy spodziewać się wymienionych sankcji, a w skrajnych przypadkach nawet zarzutów oszustwa ze strony osób wpłacających datki. Wówczas to organy ścigania władne są ustalić, czy do oszustwa doszło, czy też ustalą, że wydatki poniesiono zgodnie z celem zbiórki za pomocą np. zeznań świadków czy innych dowodów.