Samodzielne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy

Pracuję dla zagranicznego zleceniodawcy, nie prowadzę jednak firmy. Rozliczam się na podstawie umowy o dzieło z przekazaniem autorskich praw majątkowych. Zleceniodawca przesyła mi kwotę brutto i nie płaci za mnie zaliczek na podatek dochodowy. Jak powinienem się rozliczać z tego przychodu? Czy i jak mam odprowadzać comiesięczne zaliczki do urzędu skarbowego? Jakimi dokumentami powinienem dysponować?

Samodzielne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy

Obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy

Obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy uregulowany jest w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 44 ust. 1a ustawy podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według następujących zasad (art. 44 ust. 3a):

  1. w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (w 2011 roku 18%),
  2. za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a;
  3. przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1,
  4. zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3a zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, zapłaconej w danym miesiącu ze środków podatnika.

Koszty uzyskania przychodw

Miesięczne koszty uzyskania z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzenia tymi prawami zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy wynoszą 50% uzyskanego przychodu; natomiast z tytułu umów o dzieło uzyskiwane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – 20% przychodu; jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej – może uwzględnić koszty w wysokości faktycznie poniesionej.

Reasumując: moim zdaniem, ponieważ podmiot wypłacający Panu wynagrodzenie jest podmiotem zagranicznym, a co za tym idzie, nie pełni w Polsce roli płatnika, powinien Pan samodzielnie obliczać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy; co do zastosowania kosztów uzyskania przychodów (20% dla umowy o dzieło czy 50% z przeniesienia praw autorskich) – skłaniałabym się w stronę 50%; zaliczki płatne na rachunek Pańskiego urzędu skarbowego, konto podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pozostaje wątpliwość odnośnie zakwalifikowania Pańskiej umowy (której przykład otrzymałem wraz z pytaniem) do jednego z dwóch źródeł przychodów – bądź do z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 ustawy), bądź do z tytułu praw majątkowych (odpłatnego zbycia tych praw) – art. 18.

Czy przychody z umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich stanowią  przychody z działalności wykonywanej osobiście?

Zarówno z tytułu, jak i z treści umowy wynika, że mogłaby ona być zakwalifikowana i jako przychód z tytułu umowy o dzieło, i jako przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Czytając literalnie przepisy art. 44 ust. 1a ustawy – jeżeli by założyć, że źródłem przychodu jest tu przekazanie praw autorskich (art. 18), obowiązku wpłacania zaliczek by nie było.

Organy podatkowe stoją jednak najczęściej na stanowisku, że przychody z umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich stanowią jednak przychody z działalności wykonywanej osobiście, a klauzula o przekazaniu praw autorskich daje tylko prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% (w załączeniu przykładowa interpretacja urzędu skarbowego).

Moim zdaniem więc możliwości są trzy:

  1. wpłacać co miesiąc zaliczki zgodnie z interpretacją urzędu,
  2. jeżeli sytuacja trwa już od jakiegoś czasu (załóżmy, że dotyczy zeszłego roku), a zaliczki nie były wpłacane – rozliczyć całość w zeznaniu rocznym i w razie kontroli czy czynności sprawdzających trzymać się stanowiska, że są to dochody z art. 18 (praw autorskich), a nie umowy o dzieło, więc nie było obowiązku obliczania zaliczek,
  3. wystąpić o interpretację indywidualną (na druku ORD-IN, opłata 40 zł) i wtedy miałby Pan na piśmie stanowisko organów skarbowych w swojej indywidualnej sprawie.

Jeśli chodzi o opcję dugą, to proponuję mieć jak najwięcej dokumentów poświadczających rodzaj zatrudnienia – zwłaszcza prawo do zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodów. Mimo że teoretycznie nie ma obowiązku np. wystawiania rachunków przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej – ostatecznie to na Panu (jako na osobie odnoszącej z tego tytułu korzyści) będzie ciążyć ciężar udowodnienia, że przedmiotem umowy było przeniesienie praw autorskich.

Proponuję więc dla własnej wygody zaopatrzyć się w następujące dokumenty: umowę podpisaną przez zleceniodawcę i rachunki wystawione do tej umowy, zachować też wyciąg bankowy (bądź wydruki potwierdzenia poszczególnych wpłat).

Z mojego doświadczenia wynika, że większość urzędów stosuje zasadę, którą można żartobliwie określić: „im więcej dokumentów i pieczątek, tym lepiej”.

Nie oznacza to, że w przypadku braku takich dokumentów automatycznie zostanie Panu odmówione prawo do zastosowania 50% kosztów – może się jednak zdarzyć, że w późniejszym terminie będzie Pan miał problem z udowodnieniem, co właściwie było przedmiotem umowy (zwłaszcza że ewentualne przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków w przypadku kontrahenta z zagranicy byłoby kłopotliwe). Nadmieniam, że spotkałam się z przypadkiem, kiedy to zleceniodawca (spółka z o.o. ze Stanów Zjednoczonych właśnie) została postawiona w stan upadłości – a w konsekwencji kontakt urwał się zupełnie. Dlatego szczerze rekomenduję, aby Pan zadbał o posiadanie przynajmniej podpisanej umowy.

Proszę również pamiętać o konieczności prawidłowego przeliczenia przychodów w walucie (jeżeli wpływają na rachunek walutowy).